چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مهمترین اولویت علوم انسانیِ اسلامی سرمایه گذاری‌های کلان است

مهمترين اولويت علوم انسانيِ اسلامي سرمايه گذاري‌هاي کلان است

مسلّماً در حال حاضر، مهم ترين اولويت در عرصه علوم انسانيِ اسلامي، سرمايه گذاري هاي هوشمند توأم با بلند نظري، احياء ظرفيت ها و نيز دامن زدن به خلاقيت هاي علمي خصوصاً نيازهاي کاربردي است.
همزمان با برگزاري مراسم اختتاميه پنجمين کنگره بين المللي علوم انساني اسلامي، مراسم اعطاي چهارمين جايزه جهاني علوم انساني اسلامي با حضور آيت الله مصباح يزدي، روز پنج شنبه هفتم آذرماه در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

متن بيانيه چهارمين جايزه جهاني علوم انساني اسلامي توسط دکتر محمدعلي متفکر آزاد به شرح زير قرائت شد.
بسم الله الرحمن الرحيم
پس از حمد و شکر خداي متعال به خاطر نعمت عظيم و غيرقابل وصفِ اسلام و تعاليم نوراني و حيات بخش آن، درود مي‌فرستيم بر رسول گرامي اسلام و آل طيبين و طاهرين او و برترين و خالصانه‌ترين سلام‌ها را تقديم مي‌کنيم به محضر مقدس و منور حضرت ولي الله الاعظم «عجل الله تعالي فرجه الشريف».
همچنين گرامي مي‌داريم ياد و نام بنيان‌گذار کبير انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني «قدس سره»و شهداي گران‌قدر انقلاب اسلامي به ويژه شهداي حوزه و دانشگاه؛ و سلام صميمانه خود را تقديم مي‌کنيم به محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي «مدظله العالي».
کميته اعطاي چهارمين جايزه جهاني علوم انسانيِ اسلامي مفتخر است تا اعلام نمايد، به لطف الهي طي سال‌هاي اخير، شاهد شکوفايي بيش از پيش فعاليت هاي علمي در عرصه علوم انسانيِ اسلامي و شکل گيري تدريجي فرصت هاي مساعدتر براي ارائه نظريات و نوآوري هاي علمي در اين ساحت مي باشيم. آنچه موجب مزيد خوشنودي است، ثمر بخشي کوشش هاي اساتيد بزرگ و پيش کسوت طي چند دهه گذشته و ظهور طيف تازه اي از محققان جوان، نخبه و پرانگيزه است که به همت آنان مسيرهاي تازه اي براي گسترش نوآوري هاي علمي در حال شکل گيري است.
مسلّماً در حال حاضر، مهم ترين اولويت در عرصه علوم انسانيِ اسلامي، سرمايه گذاري هاي هوشمند توأم با بلند نظري، احياء ظرفيت ها و نيز دامن زدن به خلاقيت هاي علمي خصوصاً ناظر به مسائل و نيازهاي کاربردي است. از طرف ديگر، نبايد از نظر دور داشت که گسترش نوآوري در علوم انسانيِ اسلامي بدون باز شدن ميدان هاي عمل به روي اساتيد و محققان اين عرصه و پذيرش اصل آزمون و خطا در فرايند کاربردي سازي ميسر نيست و مادام که دستگاه هاي مديريتي، يا خود را بي نياز از دانش، و يا وابسته و متکي به نظريات غربي و سکولار مي دانند، نمي توان انتظار داشت که فرصت هاي قابل توجهي براي بسط گسترۀ اثربخشيِ عملي علوم انسانيِ اسلامي فراهم گردد.
کميته اعطاء جايزه جهاني علوم انسانيِ اسلامي در اين دوره نيز مانند دوره هاي قبل، با پيشنهاد جمع قابل توجهي از نظريه پردازان برجسته در عرصه علوم انسانيِ اسلامي روبرو شد که کار انتخاب و معرفي نظريه پردازان برتر را سخت و پيچيده مي ساخت. البته با عنايت به فلسفه وجودي اين جايزه، کميته اعطاي جايزه به انتخاب افرادي اهتمام دارد که فراتر از ارائه يک يا چند نظريه ممتاز، صاحب تلاش هاي متنوعي باشند که سرجمع به پيشرفت علوم انسانيِ اسلامي و افزايش دارايي هاي علمي آن در رشته هاي کليدي کمک نموده و جامعه علمي بتواند با اتکاء به ظرفيت هاي آنان، به راه خود بهتر از گذشته ادامه دهد.
کميته اعطاي جايزه جهاني علوم انسانيِ اسلامي در مراسم چهارمين دوره که امروز در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه «سلام الله عليها» و در حضور شماري از اساتيد و پژوهشگران ارجمند حوزه و دانشگاه برپا مي‌شود، موفق شد بر مبناي نظام نامه جايزه، پس از بررسي‌هاي چند مرحله‌اي، و اخذ آراء اساتيد و نخبگان برجسته علوم انسانيِ اسلامي در رشته هاي ذي ربط، در نهايت دو تن از نظريه‌پردازان را شايسته دريافت جايزه در اين دوره تشخيص دهد:
يک: استاد ارجمند جناب آيت الله آقاي علي اکبر رشاد، در رشته فلسفه و روش شناسي علوم انسانيِ اسلامي، که علاوه بر خدمات بزرگ و منحصربفرد در عرصه‌هاي علمي و تحقيقي شامل نهادسازي، هدايت و تربيت دهها محقق زبده، و همچنين زمينه سازي براي شکل گيري صدها اثر علمي چه در ساحت علوم اسلامي و چه در ساحت علوم انسانيِ اسلامي، به طور خاص موفق شده‌اند ضمن ارائه ديدگاهي پيشرو و راهگشا در خصوص ماهيت، اصول، ساختار و قواعد علوم انسانيِ اسلامي، کمک قابل توجهي به پيشرفت اين علوم نمايند.
دو: استاد ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي سيد حسين ميرمعزي در رشته اقتصاد اسلامي که ضمن نقش آفريني مؤثر در جهت بسط و تقويت دانش اقتصاد اسلامي در ايران، موفق شده اند نظريات ارزشمندي را در جهت استحکام بخشي به مباني دانش اقتصاد اسلامي و نيز تکميل و تعميق نظام اقتصادي اسلام ارائه نمايند.
علاوه بر اين، کميته اعطاي جايزه جهاني علوم انسانيِ اسلامي تصميم گرفت در اين مراسم، با افتخار از جناب استاد عثمان باکار از کشور مالزي به خاطر تأليف آثار علمي ارزشمند و ارائه ديدگاه هاي ممتاز و اثرگذار در عرصه فلسفه علم ديني، و همچنين کوشش هاي وسيع در جهت بسط و تعميق گفتمان علوم انسانيِ اسلامي در جهان اسلام تقدير نموده و لوح سپاس خود را به ايشان تقديم نمايد.
در پايان، ضمن آرزوي سلامتي و مزيد توفيق براي اين سه دانشمند ارجمند در جهت خدمت خالصانه به پيشرفت و تعالي جامعه اسلامي، اميدواريم اعطاء اين جايزه بتواند نقش خود را در معرفي الگوهاي علمي موفق به جامعه علمي به خوبي ايفا نموده و از اين پس، شاهد بهره مندي مضاعف از توانمندي هاي اين اساتيد محترم در جهت تحولات علمي بزرگ در جهان اسلام باشيم.
از همه صاحب نظران محترمي که ضمن مشارکت در مراحل گوناگون ارزيابي و انتخاب در کنار کميته اعطاء جايزه جهاني علوم انسانيِ اسلامي بودند قدرداني مي‌کنيم. همچنين لازم است از مؤسسه دانش بنيان برکت و همچنين دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم به خاطر مشارکت در تأمين جوايز اين دوره صميمانه سپاسگزاري نماييم.
والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته- هفتم آذر ماه ۱۳۹۸ 
تعداد بازديد:279 آخرين تغييرات:98/09/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر