جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

انهدام باند فیشینگ و پولشویی گسترده در جنوب شرق کشور

انهدام باند فيشينگ و پولشويي گسترده در جنوب شرق کشور

جانشين انتظامي سيستان و بلوچستان از انهدام باند فيشينگ و پولشويي گسترده درجنوب شرق کشور با ۴۰۰ فقره کلاهبرداري خبر داد.
به نقل از پايگاه خبري پليس، سردار احمد طاهري اظهار داشت: در پي وصول تعداد زيادي پرونده با موضوع کلاهبرداري سايبري از طريق مراجع قضائي و گزارش مردمي موضوع به صورت ويژه در دستور کار تيمي از کارشناسان مجرب پليس فتا استان قرار گرفت.

وي افزود: در بررسي پرونده‌ها مشخص شد، افراد کلاهبردار از طريق تبليغات فريبنده در شبکه‌هاي اجتماعي تلگرام و اينستاگرام طعمه هاي خود را با تبليغات فريبنده فروش شارژ نيم بها، نرم افزار هاي دانلود فيلم، بازي نيم بها و ماهواره اندرويد به درگاه هاي جعلي کشانده و با دسترسي به حساب بانکي شان اقدام به برداشت غيرمجاز مي کردند.
جانشين انتظامي سيستان و بلوچستان ادامه داد: در تحقيقات کارشناسان پليس فتا مشخص شد اعضاي اين باند با هويت هاي جعلي و با استفاده از حساب بانکي قربانيان قبلي اقدام به خريد تلفن همراه، تجهيزات الکترونيکي، ارز ديجيتال و... از فروشگاه هاي اينترنتي مي کردند.
وي تصريح کرد: در بررسي شکايت يکي از مال باختگان که مردي حدوداً ۲۱ ساله است، مشخص شد اين فرد از طريق سايت واسطه گر ديوار يک دستگاه تلفن همراه را به مبلغ ۳۰ ميليون ريال فروخته و بعد از مدتي متوجه مي شود که حساب بانکي اش مسدود شده و در پيگيري موضوع از طريق پليس فتا مشخص شد حساب بانکي اين فرد به عنوان «حساب واسط» که اعضاي اين باند از آن براي جابه جايي مبالغ کلاهبرداري از ديگر قربانيان استفاده مي کرده با حکم مراجع قضائي مسدود شده است.
سردار طاهري عنوان کرد: سرنخ هاي به دست آمده از اقدامات فني و تخصصي کارشناسان پليس فتا حاکي از فعاليت يک باند حرفه اي سرقت اطلاعات کارت بانکي (فيشينگ) در استان سيستان و بلوچستان را نشان مي داد.
وي اظهار داشت: با اقدامات گسترده کارشناسان پليس فتا متهم اصلي اين پرونده که نوجواني ۱۵ ساله و محصل است در شهر زاهدان و ۳ همدست ديگر که بين ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارد در شهرهاي زاهدان و زابل شناسايي و با هماهنگي قضائي دستگير شدند.
جانشين انتظامي سيستان و بلوچستان گفت: در ادامه تحقيقات به عمل آمده بر روي مستندات ديجيتالي کشف شده، مشخص شد متهم اصلي در گروه هاي مختلف هکري و فيشينگ جزو ادمين هاي اصلي بوده و بر روي کامپيوتر شخصي اش ربات تلگرامي شبيه ساز نصب کرده و از اين طريق با همدستي ديگر اعضاي باند مبلغ ۷ ميليارد ريال را با جمع آوري ۴۰۰ حساب بانکي کاربران اينترنتي در استان هاي تهران، اصفهان، فارس، خوزستان و سيستان و بلوچستان کلاهبرداري کرده اند.
وي افزود: اين فرد از طريق صفحه اينستاگرام خود اقدام به قرار دادن استوري تبليغ با مضامين متنوع از قبيل سئوالات امتحاني، خريد بليط سينما نيم بها، خريد ارزهاي مجازي، فروش شماره مجازي، خريد شارژ هاي ارزان قيمت، آموزش هک پيج اينستاگرام، نحوه بدست آوردن بيت کوين و غيره مي کرده که اين تبليغات باعث جلب توجه کاربران فضاي مجازي شده و از اين طريق کليه کاربران را به صفحات جعلي هدايت و اطلاعات کارت هاي بانکي آنها راسرقت و اقدام به خالي کردن حساب به ترفندهاي مختلف مي کرده است.
سردار طاهري ادامه داد: در بررسي هاي اتهامات متهم رديف دوم اين پرونده که جواني ۲۱ ساله اهل مشهد و دانشجو يکي از شهرهاي شمال استان سيستان و بلوچستان است مشخص شد اين فرد با همکاري برادر ۱۷ ساله و نامزدش در زمينه ايجاد ربات هاي تلگرامي و تبليغات فيشينگ در اغلب گروه ها و کانال هاي تلگرامي فعاليت داشت.
وي بيان داشت: متهم رديف سوم نيز در بازجويي هاي به عمل آمده اعلام داشت که برنامه نويس نرم افزارهاي کامپيوتري و موبايلي است و چندين سال است که در اين حوزه فعاليت دارد و مدت ۲ سال به صورت حرفه اي ربات هاي تلگرامي متعددي را برنامه نويسي و مي فروشد و چندي است به اين حوزه وارد شده و ربات هاي فيشينگ را در شبکه هاي اجتماعي با قيمت هاي بالا مي فروشد.
جانشين انتظامي سيستان و بلوچستان با اشاره به معرفي متهمان اين پرونده بزرگ فيشنگ در جنوب شرق کشور به مقامات قضائي از شهروندان خواست از رمزهاي پويا يک بار استفاده کننده و  اگر کسي درخواست اجاره کارت بانکي کرد احتمال اقدامات مجرمانه از طريق فيشينگ و  پولشويي متصور است و به هيچ عنوان اين کار را انجام ندهند.
وي در پايان به شهروندان توصيه کرد، دقت لازم داشته باشند که آدرس‌هاي پرداخت الکترونيکي با پروتکل https و نماد shaparak.ir شروع شود، در استفاده از صفحات پرداخت بانکي از صفحه کليد مجازي استفاده کنند، خريدهاي خود را در صفحات داراي نماد اعتماد الکترونيکي انجام دهند و به محض رصد هرگونه صفحه مشکوک، آن را در سايت پليس فتا به آدرس اينترنتي  www.cyberpolic.ir  گزارش کنند. 
تعداد بازديد:140 آخرين تغييرات:98/09/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر