جمعه 9 خرداد 1399 - 6 شوال 1441 - 29 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

پاکستان ۴بازارچه مرزی مشترک با ایران راه‌اندازی می‌کند

پاکستان ۴بازارچه مرزي مشترک با ايران راه‌اندازي مي‌کند

ناظر گمرکات ايالت بلوچستان گفت: دولت پاکستان براي انجام مبادلات تجاري، بهبود معيشت مرزنشينان تصميم به راه‌اندازي چهار بازارچه مرزي در مرز با ايران گرفته است.
به نقل از روابط عمومي سازمان صنعت، معدن و تجارت سيستان و بلوچستان، رضا بلوچ پس از پايان امضاي تفاهم‌نامه مشترک تجارت مرزي ايران و پاکستان در زاهدان، اظهار داشت: در اين نشست ۲ روزه همه مسائل تجارت مرزي بين دو کشور مورد بررسي قرار گرفت و در همين ارتباط به تفاهم‌نامه‌اي با ۲۲ بند رسيديم.

رئيس هيئت پاکستاني ادامه داد: مواردي که مربوط به استان سيستان و بلوچستان ايران و ايالت بلوچستان پاکستان است بين طرفين و آن مواردي که مرتبط با دولت‌هاست بين دول مصوب خواهد شد تا برخي موانع و مشکلات موجود در مراودات مرزي در سفرهاي مرزي رفع شود. در اين تفاهم‌نامه تخفيفاتي براي مرزنشينان نيز در نظر گرفته شده است.
ناظر گمرکات بلوچستان پاکستان خاطرنشان کرد: دولت پاکستان براي انجام مبادلات تجاري دو کشور تصميم به ايجاد چهار بازارچه مرزي گرفته که اين بازارچه‌ها تا يکسال آينده راه‌اندازي خواهند شد. اين چهار بازارچه مرزي عبارتند از بازارچه تفتان در خاک پاکستان با بازارچه ميرجاوه در خاک ايران، بازارچه پنجگور در خاک پاکستان با بازارچه کهک سراوان در خاک ايران، بازارچه مند در خاک پاکستان با بازارچه پيشين در خاک ايران و بازارچه گبد در خاک پاکستان با بازارچه ريمدان در خاک ايران مراودات تجاري خواهند داشت.
نادر ميرشکار رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت سيستان و بلوچستان نيز اظهار داشت: مذاکرات با هيئت پاکستاني به طور فشرده و با جوي دوستانه به مدت دو روز در زاهدان برگزار شد. سيستان و بلوچستان در ايران و ايالت بلوچستان در پاکستان نقش ويژه‌اي در مبادلات اقتصادي و بازرگاني بين دو کشور دارند. در همين ارتباط مباحثي از قبيل بررسي فعاليت سامانه‌هاي الکترونيکي و برقراري تبادلات بين سامانه‌ها، حمل و نقل در توسعه زيرساخت‌هاي ريلي و زميني مطرح شده است.
وي ادامه داد: در اين کميسيون در نظر گرفتن تعرفه‌هاي ترجيحي براي ۶۰ قلم کالاي ايران و ۶۰ قلم کالاي پاکستان بين طرفين مورد قبول واقع شد که نهايتا بايد بين مسئولان ارشد دو کشور به تصويب نهايي برسد. در اين تفاهم‌نامه طرفين بر اجراي تمامي تصميمات گرفته شده در کميته‌هاي مشترک تجارت مرزي في ما بين، به ويژه ششمين مفاد تفاهم‌نامه کميته مشترک که در تاريخ ۲۳ و ۲۴ مهر سال گذشته در کويته پاکستان به امضاء رسيد تاکيد و خود را ملزم به اجراي کامل آنها کردند.
ميرشکار افزود: تاکيد اصلي کميته مشترک تجارت مرزي بر بهبود روابط تجاري دو طرف، روابط اقتصادي و تسهيل تجارت مرزي بود که در هفتمين نشست کميته مشترک تجارت مرزي و با عنايت به تشکيل کميته‌هاي تخصصي با عناوين امور گمرکي و بازرگاني، ترانزيت و حمل و نقل، شيلات و کشاورزي و تعاملات بانکي وسرمايه‌گذاري موارد کارشناسي شده مورد توافق طرفين قرار گرفت. 
تعداد بازديد:133 آخرين تغييرات:98/09/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر