چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

جهان اسلام نیازمند تعاون و همکاری مشترک است

جهان اسلام نيازمند تعاون و همکاري مشترک است

دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي با بيان اينکه امروزه با جنگ اقتصادي و تحريم مواجهيم به همين دليل بايد به دنبال استقلال اقتصادي باشيم، گفت: جهان اسلام نيازمند تعاون و همکاري مشترک است.
آيت‌الله محسن اراکي، دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي طي سخناني در پنجمين کنفرانس همکاري هاي روسيه و سازمان همکاري اسلامي که در شهر اوفا پايتخت جمهوري باشقيرستان برگزار شد با تأکيد بر اين‌که منطقه داراي شرايط خاص است، گفت: منطقه و عالم اسلام را دشمنان مختلفي تهديد مي‌کند. امروزه شاهد ايجاد فرقه‌ها و گروه‌هاي مختلفي در جهان اسلام هستيم که تنها کار خود را مشروع دانسته و ديگران را تکفير مي‌کنند. در منطقه و جهان اسلام شاهد جنگ‌هاي مختلفي هستيم. براي نمونه فلسطين و مسجد الاقصي شاهد هجوم‌هاي مختلفي است. صهيونيست‌ها به زنان، پيران و کودکان فلسطيني رحم نمي‌کنند. تنها راه، مقابله با رژيم صهيونيستي و حمايت از مظلومين فلسطين است.

وي همچنين با انتقاد از جنايات آل سعود در يمن و کشتار مردم مظلوم اين کشور افزود: امروز قلب جهان اسلام از کشتار مسلمين جريحه‌دار است. تنها راه کار حل مشکلات جهان اسلام همکاري و همبستگي ميان امت و دولت‌هاي اسلامي است.
 
دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، کشتار مردم مظلوم ميانمار و کشمير را از ديگر جنايات دشمنان عليه جهان اسلام برشمرد و خاطرنشان کرد: جهان اسلام نيازمند تعاون و همکاري مشترک است.
 
آيت‌الله اراکي، آمريکا را نه تنها دشمن جهان اسلام بلکه دشمن بشريت عنوان کرد و گفت: اکنون با خطرات مختلفي همانند تروريست، شرارت، تکفير و... که سر منشأ آن‌ها آمريکاست مواجه هستيم. آمريکا دشمن مشترک جهان اسلام، روسيه و... محسوب مي‌شود، به همين دليل کشورها بايد براي مقابله با اين دشمن با يکديگر اتحاد داشته باشند.
 
دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، با تحسين از همکاري ميان ايران و روسيه در مقابله با داعش تصريح کرد: در اين شرايط منطقه که آمريکا به وجود آورده، همکاري ميان اين دو کشور بسيار مهم است. عزم و اراده ايران اسلامي صلح و حل مشکلات است، در حالي که عزم و اراده آمريکا ايجاد دشمني، تفرقه و... است.
 
آيت‌الله اراکي، پيمان و تعاون ميان روسيه و جهان اسلام را استراتژيک دانست و يادآور شد: متأسفانه برخي از کشورهاي مرتجع، آمريکا را به عنوان سرور خود پذيرفته و با از دست دادن استقلال خود هر آن چه او مي‌خواهد را انجام مي‌دهند.
 
دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، ايجاد جنگ اقتصادي و تحريم ملت‌ها را از ديگر اقدامات آمريکا عنوان کرد و تأکيد کرد: امروزه با جنگ اقتصادي و تحريم مواجه هستيم به همين دليل بايد به دنبال استقلال اقتصادي باشيم. بايد شاهد همکاري سياسي، اقتصادي و... ميان کشورها براي مقابله با آمريکا باشيم. ايران و روسيه داراي سابقه همکاري خوبي در مقابله با داعش بودند، ايران از همکاري با اين کشور استقبال مي‌کند.
 
آيت‌الله اراکي، در بخش پاياني سخنان خود مهم‌ترين هدف مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي را ايجاد وحدت و تأليف قلوب ميان مسلمين دانست و اظهار کرد: خداوند متعال نيز ما را به تأليف قلوب توصيه کرده است. 
تعداد بازديد:269 آخرين تغييرات:98/09/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر