چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

دولت فکری برای خسارت‌های حوادث‌ اخیر بکند

دولت فکري براي خسارت‌هاي حوادث‌ اخير بکند

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر ضرورت شنيدن خواسته و انتقاد مردم و همچنين برخورد عادلانه و قانوني با اشرار و مخلان امنيت در جريان حوادث اخير، گفت: خسارتها بايد جبران شود.
به نقل از اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي قوه قضاييه با اشاره به حوادث پس از اجراي طرح مديريت مصرف سوخت در کشور تصريح کرد: نسبت به اجراي طرح اشکالات و انتقاداتي وجود دارد که از جمله آن، عدم اقناع افکار عمومي و ايجاد اجماع نخبگاني است. اين ايرادات، موجب اعتراض مردم شد که اين اعتراض و خواست را بايد شنيد.

رئيس قوه قضاييه ادامه داد: اشرار و دشمنان خارجي بر موج انتقادات و اعتراضات بحق مردم سوار شدند و تصور کردند با سوءاستفاده از اين فضا مي‌توانند به اهداف خود نائل شوند. بر اين اساس اقدام به شرارت، ناامني، ايجاد نگراني براي مردم و وارد آوردن خسارت‌هايي به اموال عمومي و خصوصي کردند که البته بحمدالله با حضور معنادار و به موقع مردم تحت رهنمودهاي زمان شناسانه مقام معظم رهبري، توطئه‌هاي آن‌ها خنثي و امنيت کشور تضمين شد.
آيت الله رئيسي با تاکيد بر ضرورت شنيدن سخن مردم در مقام عمل و اجرا، به موضوع نظارت بر بازار و قيمت‌ها اشاره کرد و افزود: مساله بازار و قيمت کالاها و خدمات بويژه براي اقشار کم در آمد از مسائل بسيار مهم است. بر همين اساس، نظارت سازمان‌ها و دستگاه‌هاي مسئول بر بازار و قيمت‌ها ضروري است و بايد بازار را از دست سوداگران و سودجويان حفظ کرد.
رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه امروز مساله معيشت مردم در اولويت قرار دارد، موضوع اقناع افکار عمومي در اجراي طرح مديريت مصرف سوخت را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: گرچه اين اقدام بايد پيش از اجراي طرح صورت مي‌گرفت، اما همچنان ضرورت آن باقي است و موضوع بايد توسط کارشناسان، نخبگان و صاحبنظران به درستي تبيين شود.
آيت الله رئيسي در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضايي با اشرار، مخلان امنيت و تخريبگران اموال عمومي و خصوصي، خاطرنشان کرد: پرونده افراد اعم از اشرار و افراد وابسته به بيگانگان که توسط نيروي انتطامي، وزارت اطلاعات، سپاه و ساير ضابطان به دستگاه قضايي تحويل داده شده اند، عادلانه و قانوني در دست بررسي است و ان شاءالله به زودي مردم در جريان رسيدگي به اين پرونده‌ها قرار خواهند گرفت.
رئيس قوه قضاييه درباره خسارت ديدگان اين حوادث نيز تاکيد کرد: از خسارت‌هاي جاني و مالي خسارت ديدگان نمي‌توان گذشت. ما معتقديم از نظر حقوقي بايد نسبت به اين خسارات مدعي بود و درخواست ما از مسئولان بويژه دولت اين است که نسبت به جبران خسارت‌ها فکر و اقدام کنند. همکاران ما نيز اين موضوع را دنبال کنند، زيرا نسبت به حقوق مردم بايد حساسيت وجود داشته باشد و خسارت ديدگان مطمئن باشند که مورد حمايت قانون قرار دارند.
آيت الله رئيسي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به آلودگي هوا در روزهاي اخير، هواي پاک و سالم را از وعده‌هاي هميشگي دولتها، شهرداران و شوراها به مردم دانست و تصريح کرد: متاسفانه امروز هواي پاک و سالم در بعضي ايام، وضعيت نامناسبي دارد و زندگي و سلامت مردم با آلاينده‌ها تهديد مي‌شود. در اين زمينه، قانون کم نداريم. يکي از اين قوانين، قانون مصوب سال ۷۴ است که قانون خوبي است. قانون ديگر مصوب سال ۹۷ است که در آن وظيفه سازمان حفاظت محيط زيست، وزارتخانه‌هاي نفت، کشور، نيرو و صنعت، معدن و تجارت، نيروي انتظامي و ساير دستگاه‌ها براي جلوگيري از آلودگي هوا و تامين هواي پاک به طور کامل احصا شده است.
رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه گزارش عملکرد دستگاه‌ها در اين زمينه بايد به مردم ارائه شود، سازمان بازرسي کل کشور را مامور نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها دانست و يادآور شد: هواي پاک و سالم از حقوق عامه است و آلودگي هوا، تضييع اين حقوق به شمار مي‌آيد. برخي اقدامات نظير تعطيلي مدارس و محدوديت‌هاي تردد، موقت است و بايد براي جلوگيري از آسيب ديدن مردم، ان شاءالله اقداماتي شايسته و اساسي در اين زمينه صورت گيرد.
آيت الله رئيسي در بخش ديگري از اين جلسه، بر لزوم پيگيري بودجه از مجاري قانوني و شفافيت در اقدامات بودجه‌اي تاکيد کرد.
ساير مسئولان قضايي نيز نکاتي را بويژه در خصوص مسائل بودجه‌اي قوه قضاييه و اجراي ماده ۴۷۷ قانون آيين دادرسي کيفري مطرح کردند که اين نکات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 
تعداد بازديد:319 آخرين تغييرات:98/09/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر