چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/پزشكي

تزریق واکسن آنفلوانزا در فصل شیوع بیماری کارایی ندارد

تزريق واکسن آنفلوانزا در فصل شيوع بيماري کارايي ندارد

رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت با اشاره به آمار رو به افزايش افراد مبتلا به آنفلوانزا در کشور، گفت: تزريق واکسن آنفلوانزا در فصل شيوع بيماري کارايي ندارد.
کيانوش جهانپور، با بيان اينکه اعلام آمارها در خصوص مبتلايان به آنفلوانزا به صورت هفتگي و پس از تجميع صرفا از سوي معاونت بهداشتي وزارت بهداشت ابتداي هر هفته اعلام مي‌شود، افزود: در حال حاضر با تقاضاي کاذب و حتي القايي در دريافت واکسن آنفلوانزا و داروي اسلتاميوير مواجه هستيم در صورتي که اين نوع واکسن در فصل استاندارد خود تزريق مي‌شد و امسال ۵۵ درصد بيش از سال گذشته تلقيح واکسن در زمان استاندارد خود انجام شده است.


وي با تاکيد بر اينکه تزريق واکسن آنفلوانزا در فصل شيوع و اپيدمي بيماري قاعدتاً کارايي ندارد و حداقل دو هفته زمان براي ايجاد مصونيت نسبي لازم است، تصريح کرد: در هيچ کجاي دنيا براي همه افراد واکسن آنفلوانزا تزريق نمي‌شود در ايران نيز فقط افراد پر خطر يا در معرض خطر بايد دريافت کننده اين نوع واکسن باشند.
رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت همچنين در خصوص اثرگذاري واکسن آنفلوانزا، گفت: تا دو هفته بعد از تزريق واکسن مصونيتي براي فرد نداشته و به افراد کمکي نمي‌کند بلکه دو ماه پس از تزريق اين نوع واکسن مي‌توانيم پيک اثر آن را شاهد باشيم.
جهانپور با تاکيد بر اينکه زماني که نگراني ايجاد مي‌شود همه به سمت واکسن زدن حرکت مي‌کنند، افزود: در ماه‌هاي گذشته واکسن وجود داشت و افراد دريافت کردند تعداد ديگري هم که وجود دارد براي گروه‌هاي پرخطر استفاده خواهد شد.
وي با بيان اينکه بر اين اساس توزيع واکسن آنفلوانزا و داروي اسلتاميوير  کنترل شده خواهد بود، تصريح کرد: اگر نياز باشد مجددا واردات اين نوع واکسن رخ خواهد داد.
سخنگوي سازمان غذا و دارو با تاکيد بر اينکه تزريق واکسن براي افرادي که ضرورت تزريق آن وجود داشته باشد، رخ مي‌دهد، گفت: هجوم افراد عادي براي تزريق واکسن آنفلوانزا قابل پذيرش نيست زيرا اين موضوع دسترسي افراد پرخطر را محدود مي‌کند.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا آنفلوانزاي شيوع پيدا کرده ربطي به شکار پرندگان در سواحل شمالي کشور يا مصرف طيور دارد يا خير، گفت: اين ويروس ربطي به پرندگان ندارد.
جهانپور با تاکيد بر اينکه آلودگي هوا و همچنين سکون هوا مي‌تواند شيوع ويروس آنفلوانزا را در بين مردم بيشتر کند، افزود: کاهش جابه جايي هوا مي‌تواند ريسک ابتلا به آنفلوانزا را افزايش دهد البته که آلودگي هوا نيز مي‌تواند علايم و عوارض را در بيماران مبتلا تشديد کند.
رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت در پاسخ به اين سئوال که آيا نظارتي بر عملکرد داروخانه‌ها از حيث جلوگيري از احتکار واکسن يا دارو وجود دارد، گفت: نظارت‌هاي مستمر وجود دارد البته که ممکن است داروخانه‌اي هم تخلف کند، در چند روز اخير با تقاضاي کاذب مواجه هستيم که اين ممکن است داروخانه يا برخي افراد را در زنجيزه توزيع دارو به سمت سواستفاده سوق دهد.
وي در پايان تاکيد کرد: آنفلوانزا واکسن ايجاد کننده مصونيت کامل و درمان دارويي قطعي ندارد، اغلب افراد مبتلا نيز نيازي به دريافت داروي اسلتاميوير ندارند لذا توزيع هر دو کنترل شده خواهد بود و تا امروز بيش از ۲/۳۰۰/۰۰۰ قرص اسلتاميوير از طريق شبکه هاي بهداشت و داروخانه هاي منتخب دولتي در دسترس قرار گرفته است، ظرف هفته آينده نيز مجددا يک ميليون عدد در زنجيره توزيع وارد خواهد شد که تا زمان فروکش اپيدمي کفايت خواهد کرد.



 
تعداد بازديد:190 آخرين تغييرات:98/09/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر