سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

۳ سناریوی جدید برای تولید گوشی موبایل

۳ سناريوي جديد براي توليد گوشي موبايل

مشاور کميته رجيستري تلفن همراه از طرح سه سناريوي جديد براي حمايت از توليد گوشي موبايل در داخل کشور خبر داد.
به نقل از انجمن واردکنندگان گوشي موبايل، رضا قرباني با اشاره به اينکه براي حمايت از توليد داخلي گوشي موبايل در کشور چند گزينه روي ميز کارگروه حمايت از توليد گوشي موبايل در وزارت ارتباطات قرار دارد، گفت: يکي از گزينه ها اين است که حدود ۲۰۰ ميليارد تومان بودجه در اختيار اپراتورهاي موبايل قرار گيرد تا اپراتورها با توليدکنندگان داخلي، طرح باندلينگ را اجرايي کنند. به اين معني که اپراتور همراه با فروش سيم کارت، گوشي ايراني را به صورت اقساطي به خريدار بفروشد و کمک هزينه خريد گوشي روي قبض مشترک محاسبه شود.

وي با بيان اينکه اين سناريو در راستاي کمک به توليد گوشي مطرح شده اما کارشناسان آن را يک مسکن مقطعي مي دانند، افزود: در اين زمينه دولت هنوز به نتيجه قطعي نرسيده است.
عضو هيئت مديره انجمن واردکنندگان گوشي موبايل با اشاره به اينکه اين سناريو براي سال ۹۹ مدنظر قرار دارد، گفت: گزينه ديگري که در اين کارگروه مطرح شده اين است که در تعرفه واردات گوشي موبايل در جهت حمايت از توليد، بازنگري شود. به معناي ديگر با توجه به قيمت و ارزش گوشي، براي آن، تعرفه پلکاني درنظر گرفته شود.
قرباني افزود: سناريوي سومي که در کارگروه حمايت از توليد گوشي موبايل در وزارت ارتباطات مطرح شده اين است که جلوي ثبت سفارش گوشي هاي غير هوشمند که حدود ۲۰ درصد سهم بازار را در اختيار دارند، گرفته شود. به اين معني با توقف ورود اين گوشي ها به بازار و يا فاصله زياد تعرفه آنها، توليد داخلي گوشي هاي غير هوشمند رونق بگيرد.
وي گفت: اين ها گزينه هاي روي ميز براي حمايت از توليد داخلي گوشي موبايل است که از سوي وزارت ارتباطات و وزارت صنعت در دست بررسي است. چرا که در شرايط فعلي، توليد گوشي هيچ توجيه اقتصادي ندارد.
رئيس کميسيون تنظيم بازار انجمن واردکنندگان گوشي موبايل گفت: حتي واردکنندگان موبايل نيز با توليد گوشي در کشور در صورتي که به ايجاد اشتغال و ورود دانش فني بيانجامد موافق هستند. اما در شرايط فعلي، نحوه سياست‌گذاري دولت در توليد، داراي مشکلاتي است چرا که بسياري کارخانه توليدي در کشور وجود دارد اما غيرفعال هستند.
قرباني با بيان اينکه بايد تعاريف جديدي براي توليد گوشي ايراني به وجود آيد و در فاز نخست مي توان به مونتاژ قطعاتي که تحريم نيستيم فکر کرد، در مورد اجراي طرح رجيستري گوشي به عنوان يکي از طرح هاي موفق در کشور که به نفع بازار موبايل و مصرف کنندگان بوده است، نيز گفت: قيمت گوشي موبايل قبل و بعد از رجيستري براي آنکه به دست مصرف کننده برسد تفاوتي نداشته است و از سوي ديگر رجيستري باعث شد تا مردم کالاي با گارانتي بخرند و هم اکنون ۹۹ درصد بازار گوشي موبايل، قانوني است.
وي از ديگر مزاياي طرح رجيستري را واردات استاندارد گوشي هاي موبايل عنوان کرد و افزود: به دليل مشخص شدن حجم واردات رسمي، گوشي هايي که وارد کشور مي شوند از مسير رگولاتوري از نظر استاندارد نمونه برداري شده و گوشي که به دست مصرف کننده مي رسد، از اين نظر ضمانت دارد.
به گفته وي، در طرح رجيستري، مسافر واقعي که با خود گوشي به کشور مي آورد کوچکترين ضرري نکرده است. پرداخت واردات گوشي موبايل نيز بر مبناي ارز واقعي صورت مي گيرد و قيمت گوشي حتي به واسطه اعمال رجيستري، ارزان تر نيز شده است. 
تعداد بازديد:237 آخرين تغييرات:98/09/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر