پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

حضور ۳۰ شرکت دانش‌بنیان در پروژه ساخت «ماهواره پارس»

حضور ۳۰ شرکت دانش‌بنيان در پروژه ساخت «ماهواره پارس»

رئيس سازمان فضايي ايران گفت: در پروژه ماهواره سنجشي «پارس ۱»، بيش از ۳۰ شرکت دانش‌بنيان فعال هستند.
مرتضي براري صبح امروز در «پنجمين نشست تخصصي دستاوردهاي علمي و فني پژوهشگاه فضايي ايران»، با اشاره به عملکرد پژوهشگاه فضايي ايران که در چهار حوزه به شکل متوازن در حال انجام است، اظهار داشت: هم‌اکنون شاهد توسعه زيرساخت‌هاي فضايي با طراحي و ساخت چندين ماهواره عملياتي و سامانه «بلوک انتقال مداري ماهواره‌ها» هستيم که پيشرفت خوبي داشته و در آينده نزديک اين ماهواره‌ها در مدار قرار مي‌گيرند.

رئيس سازمان فضايي ايران، توسعه آزمايشگاه‌هاي حوزه فضايي و زيرساخت‌هاي آزمايشگاهي را از ديگر اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش فناوري فضايي عنوان کرد و گفت: ايجاد آزمايشگاه‌هاي تست ماهواره‌ها و توسعه موتورهاي فضايي از جمله اقدامات موفقي است که در اين حوزه انجام شده است.
وي با بيان اينکه در حوزه توسعه آزمايشگاه فضايي با کمبود منابع مواجه بوديم، اضافه کرد: در اين زمينه با هماهنگي وزارت علوم در سرفصل بودجه سال ۹۹ موافقت شد که بخشي از مبلغ بودجه توسعه آزمايشگاه‌ها که حدود يک ميليارد دلار پيش‌بيني مي‌شود، به آزمايشگاه‌هاي فضايي تخصيص يابد.
براري ادامه داد: درفت فناوري فضايي از سوي پژوهشگاه فضايي ايران تدوين شده تا توسعه فناوري فضايي با تعامل با دانشگاه‌ها تا سال ۱۴۰۴ برنامه‌ريزي شود.
رئيس سازمان فضايي ايران گفت: در اين راستا کاربردي کردن صنعت فضايي براي حل چالش‌هاي کشور از ديگر موضوعاتي است که موفقيت‌هاي خوبي در آن حاصل شده است؛ به نحوي که داده‌هاي فضايي امروز به مديريت هوشمند کشور و نيز برآورد مشکلات ناشي از رخدادهاي طبيعي کمک مي‌کند.
وي بيان کرد: فناوري فضايي توانست ۲۰۰۰ ميليارد تومان جلوي برآورد خسارات ناشي از سيل را بگيرد و فرصتي اقتصادي براي کشور خلق کند.
براري با اشاره به اينکه رتبه فضايي ايران در ميان کشورهاي دنيا ۱۱ است، افزود: درحالي‌که متوسط رتبه دانش‌هاي نو ما در دنيا ۱۶ است، رتبه حوزه فضايي بالاتر از رتبه دانش‌هاي سنتي قرار دارد.
معاون وزير ارتباطات با بيان اينکه با داده‌هاي فضايي مي‌توان چالش‌هاي کشور را به فرصت اقتصادي تبديل کرد، گفت: براي مثال، سهم فناوري در اقتصاد کشاورزي، حداقل است و با وجود اينکه ۱۸ ميليون هکتار زمين کشاورزي در کشور وجود دارد، اگر فناوري فضايي به ازاي هر هکتار، ۱۰۰۰ تومان بهره‌وري را بالا ببرد، شاهد رونق اقتصادي ۱۸ ميليارد توماني در اين بخش خواهيم بود.
وي اظهار داشت: بايد تلاش کنيم که جوانان خلاق و کارآفرين در عرصه فناوري فضايي وارد شوند همانطور که اين جوانان در چهار سال گذشته، مشکلات مربوط به حمل و نقل و تجارت الکترونيک را با استفاده از فناوري‌هاي نوين حل کردند.
رئيس سازمان فضايي ايران افزود: هم‌اکنون شاهد هستيم که تمام خدمات روي موبايل قابل دريافت است و موبايل دروازه واحد ارائه خدمات شده و سهم ما از اقتصاد خدمات، ۶ درصد رشد داشته است. ما نيز اميدواريم در پژوهشگاه فضايي ايران سال آينده توسعه شرکت‌هاي دانش‌بنيان را داشته باشيم. هم‌اکنون نيز ۳۰ شرکت دانش‌بنيان در پروژه ماهواره «پارس ۱» فعال هستند و تلاش مي‌کنيم اين بخش توسعه بيشتري پيدا کند.
براري گفت: پيوند فناوري‌هاي جديد مانند اينترنت اشياء، داده‌هاي کلان، بلاک‌چين و نسل پنجم ارتباطات با فناوري فضايي به عنوان يک جهش اساسي در اين عرصه قلمداد مي‌شود و ما نيز براي جا نماندن از حضور در اين عرصه، بايد جايگاه فضايي خود را در جهان رونق ببخشيم.
وي بيان کرد: در اين حوزه نيازمند تعامل سه‌جانبه ميان سازمان فضايي ايران، پژوهشگاه فضايي ايران و معاونت نوآوري و فناوري وزارت ارتباطات هستيم.
رئيس سازمان فضايي ايران گفت: ما در عصر اول فضا، سرآمد دنيا بوديم و با وجود دانشمنداني مانند خوارزمي، ابوريحان بيروني و خيام، در حوزه فضا و نجوم قدمتي بيش از ۳۰۰۰ ساله داريم اما در نسل دوم فضا که از دهه ۱۹۶۰ با دستيابي به دانش فضا و ورود ماهواره‌ها در مدارات فضايي و اعزام انسان به کره ماه انجام شد، دچار وقفه شديم و اين تأخير باعث شد از جايگاه اصلي‌مان فاصله بگيريم.
به گفته براري، هم‌اکنون در حال ايجاد زيرساخت‌هاي بومي فضايي براي رفع اين فاصله‌ها هستيم.
وي خاطرنشان کرد: در عصر چهارم فضا، با توجه به دانشمندان ممتاز حوزه فضايي، خوشبين هستيم که بتوانيم همگام با دنيا حرکت کنيم. بر اين اساس سندي را تدوين کرديم که با يک برنامه‌ريزي دقيق، جايگاه ممتازي در حوزه فضايي همزمان با حوزه فناوري اطلاعات داشته باشيم و بتوانيم در اين حوزه پيشرفت کنيم. 
تعداد بازديد:203 آخرين تغييرات:98/09/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر