سه شنبه 19 فروردين 1399 - 13 شعبان 1441 - 7 آپريل 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

فشارخون بالا سالانه جان ۱۰۰ هزار ایرانی را می گیرد

فشارخون بالا سالانه جان ۱۰۰ هزار ايراني را مي گيرد

وزير بهداشت، گفت: سالانه ۱۰۰ هزار نفر در کشور به علت ابتلا به فشارخون بالا، جان خود را از دست مي دهند.
سعيد نمکي، صبح شنبه در مراسم تقدير از دست‌اندرکاران بسيج ملي کنترل فشارخون در مرکز همايش‌هاي رازي، اظهار داشت: در اولين روزهايي که در وزارت بهداشت روند بيماري‌ها را مرور کرديم، ديديم در سال ۳۸۰ هزار مرگ در کشور داريم که حدود ۱۰۰ هزار مورد مرگ به دليل پرفشاري خون و عوارض ناشي از آن اتفاق مي‌افتد.

وي با طرح اين پرسش که تا کي مي‌خواهيم تخت بيمارستاني و آي سي يو و سي سي يو اضافه کنيم، افزود: در حاشيه شهر تهران، جمعيت ۱.۵ ميليون نفري حتي يک تخت بيمارستاني نداشت و اين قطعاً بايد اولويت ما باشد.
وزير بهداشت تاکيد کرد: اگر ۳۰ سال گذشته را مرور کنيم تعداد تخت‌هاي دياليز در برخي موارد ۵ تا ۱۰ برابر افزايش يافته است. بنابراين، بايد روند بيماري‌زايي را متوقف کنيم و اولويت ما بر پرفشاري خون به علت ابتلا و مرگ و مير بالاي ناشي از اين بيماري است.
به گزارش مهر، طرح بسيج ملي کنترل فشار خون، از ۲۷ ارديبهشت ۹۸ تا ۱۵ تير امسال در سراسر کشور اجرا شد و در نتيجه آن، فشارخون ٣٠ ميليون و ۵۵٠ هزار نفر مورد سنجش قرار گرفته و ٢ ميليون و ۶٠٠ هزار بيمار جديد مبتلا به پرفشاري خون، شناسايي شدند. همچنين در اين کمپين، حدود ٨ ميليون نفر بيمار در معرض ابتلا به فشار خون نيز شناسايي شد.
در اين مراسم، از دست اندرکاران اجراي اين طرح تقدير شد. 
تعداد بازديد:118 آخرين تغييرات:98/10/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر