شنبه 10 اسفند 1398 - 5 رجب 1441 - 29 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

پل پیلار: ترامپ قادر به ارزیابی ماهیت و عواقب اقدامات خود نیست

پل پيلار: ترامپ قادر به ارزيابي ماهيت و عواقب اقدامات خود نيست

عضو شوراي اطلاعات ملي آمريکا و استاد دانشگاه جرج تاون در گفتگو با خبرگزاري مهر اظهار داشت که «دونالد ترامپ» اغلب اوقات قادر نيست ماهيت و عواقب اقدامات خود را به درستي ارزيابي کند.
حدود ساعت يک بامداد روز جمعه دو خودرو که شهيد سليماني و «ابو مهدي المهندس» را از فرودگاه بغداد به شهر بغداد انتقال مي‌دادند مورد اصابت حمله موشکي قرار گرفتند و همه سرنشينان که ۱۰ نفر از همراهان و محافظان شهيد المهندس و شهيد سليماني بودند تماماً به شهادت رسيدند.

اين جنايت ايالات متحده آمريکا واکنش‌هاي فراواني را به دنبال داشت. رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور پيامي تأکيد کردند: «سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسماني شد. ديشب ارواح طيبه‌ي شهيدان، روح مطهر قاسم سليماني را در آغوش گرفتند. سال‌ها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در ميدان‌هاي مبارزه با شياطين و اشرار عالم، و سال‌ها آرزوي شهادت در راه خدا، سرانجام سليماني عزيز را به اين مقام والا رسانيد و خون پاک او به دست شقي‌ترين آحاد بشر بر زمين ريخت. اين شهادت بزرگ را به پيشگاه حضرت بقية‌الله‌ارواحنافداه و به روح مطهر خود او تبريک و به ملت ايران تسليت عرض مي‌کنم».
ايشان همچنين در پيام خود آورده‌اند: «شهادت پاداش تلاش بي‌وقفه‌ي او در همه‌ي اين ساليان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ي الهي کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولي انتقام سختي در انتظار جنايتکاراني است که دست پليد خود را به خون او و ديگر شهداي حادثه‌ي ديشب آلودند».
خبرنگار مهر در خصوص ترور سردار سپهبد «قاسم سليماني» به دست نيروهاي آمريکا از منظر حقوق بين المللي گفتگويي با «پل پيلار» رئيس سابق بخش تحليل عمليات سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) انجام داده که در ادامه آمده است.
لازم به ذکر است که «پل پيلار» از اساتيد دانشگاه «جرج تاون» آمريکا است و تاکنون مسئوليت‌هاي متعددي را بر عهده داشته که از جمله آنها مي‌توان به رياست واحد تحليل عمليات‌هاي سيا در شرق نزديک، خليج فارس و جنوب آسيا اشاره کرد. پيلار همچنين سابقه حضور در شوراي اطلاعات ملي آمريکا را به عنوان يکي از اعضاي اصلي اين شورا در کارنامه فعاليت خود دارد.
*آمريکا در اقدامي و به دستور شخص دونالد ترامپ دست به ترور سردار قاسم سليماني زد. به نظر مي‌رسد آمريکا با اين اقدام و براي فرار از استيضاح سطح تنش با ايران را بالا برده تا بتواند مسائل داخلي آمريکا را به حاشيه براند. ارزيابي شما چيست؟
موقعيت سياسي رئيس جمهور ترامپ در داخل آمريکا تقريباً نشاندهنده اقدامات او به ويژه در حوزه سياست خارجي و امنيتي است. اين امر کاملاً محتمل است که يکي از ملاحظات وي براي صدور دستور اين ترور منحرف کردن توجه‌ها از مشکلات او در عرصه سياست داخلي و همچنين بهره گيري از انزجار گسترده نسبت به ايران در محافل سياسي آمريکا است. اما اين احتمال نيز وجود دارد که در پي حمله نيروهاي عراقي متحد با ايران به سفارت آمريکا در بغداد، ترامپ به نحوي به فشارهاي وارده از سوي تندروها در دولت خود براي حمله به ايران پاسخ داده است.
* اقدام آمريکا در ترور سردار سليماني از سوي ديگر نشان مي‌دهد که جنگ با ايران براي آمريکا در مقطع کنوني حائز اهميت است. ارزيابي شما چيست؟
رئيس جمهور ترامپ وقتي مي‌گويد خواهان جنگ بيشتر در خاورميانه و از جمله با ايران نيست، راست مي‌گويد. اما اغلب اوقات ترامپ ماهيت و عواقب اقدامات خود را درک نمي‌کند. ايرانيان کشتن سليماني را يک اقدام جنگي مي‌دانند. ترامپ احتمالاً آن را اقدامي جنگي نمي‌داند.
* با توجه به پيام آيت الله خامنه اي که اعلام کردند انتقام سختي از آمريکا گرفته مي‌شود، ارزيابي شما از پاسخ ايران به اين اقدام چيست؟
ايران حتماً بطور مؤثري مقابله به مثل خواهد کرد--- و اين نه بخاطر آنچه که رهبر معظم [انقلاب] گفتند، بلکه به خاطر شخصيت برجسته [سردار] سليماني نزد مردم ايران است. ايران برحسب شيوه‌ها و زمان‌هايي که خود انتخاب مي‌کند، مقابله به مثل خواهد کرد، اما اين ممکن است شامل تلاش‌هايي براي ترور يک شخصيت ملي آمريکا باشد که در اين کشور جايگاهي برابر با جايگاه سليماني در ايران داشته باشد.
* گزارشگر ويژه سازمان ملل ترور سردار سليماني را نقض حقوق بين الملل مي‌داند. ارزيابي شما چيست؟
با توجه به اينکه اين ترور دربرگيرنده حمله مسلحانه در داخل عراق عليه شهروندان ايراني و عراقي و بدون دخالت و اجازه دولت عراق بوده است، هرگونه بحث و استدلال عليه اين تعريف [نقض حقوق بين الملل] کاري دشوار است. 
تعداد بازديد:112 آخرين تغييرات:98/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر