پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

رخ دادن تحولات اجتماعی مشابه آمریکا در ایران دور از انتظار نیست

رخ دادن تحولات اجتماعي مشابه آمريکا در ايران دور از انتظار نيست

کارگران مستند «ايکسونامي» گفت: رخ دادن تحولات اجتماعي مشابه آمريکا در ايران دور از انتظار نيست و حتي بخشي از آن در کشور اتفاق افتاده است.
محسن آقايي در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره انگيزه اصلي ساخت مستند ايکسونامي، گفت: قصد اصلي براي ساخت اين مستند از زماني آغاز شد که برخي تحرکات و تغييرات در لايحه‌هاي فرهنگي و اجتماعي کشور حس مي‌شد و از سوي ديگر يک سو تفاهم جديدي در ميان داده‌هاي جمع‌آوري کرده داخلي وجود داشت. به همين دليل به فکر ساختن مستندي براي بررسي تغييرات اجتماعي آمريکا و به موازات آن روشن شدن برخي حقايق در کشور افتاديم.

آقايي درباره مهمترين دلايل انتخاب کشور امريکا براي ساخت مستند ايکسونامي توضيح داد: اولين دليل ما براي انتخاب اين کشور شباهت فرهنگي آمريکا با ايران بود. بنده پيش تر شنيده بودم که آمريکا يک جامعه مذهبي است اما هيچ گاه پذيرش اينکه پايتخت شيطان پرستي و پورن مي‌تواند يک جامعه مذهبي باشد، برايم ممکن نبود. اما در روند ساخت مستند، بررسي دقيق تاريخ آمريکا و رويارويي با موضوعاتي نظير ممنوعيت‌هاي مشروع و غيره مذهبي بودن جامعه آمريکا را برايم روشن و انگيزه ما را براي کار کردن بر روي تاريخ اين کشور بيش‌تر کرد.
وي با بيان اينکه تاکيد ما بر استفاده از تاريخ معاصر آمريکا بود، افزود: خوشبختانه درباره تاريخ تحولات معاصر اين کشور اسناد تاريخي فراواني وجود دارد و اين دست مستندساز را براي پرداختن به موضوعات مختلف باز مي‌کند.
کارگردان مستند ايکسونامي، با اشاره به يکي ديگر از علل ساخت مستندي بر اساس تاريخ آمريکا، اظهار داشت: در کشور ما مفهوم خاصي از غرب براي مردم وجود دارد و زماني که نام غرب را مي بريم اولين تصور مردم آمريکا است. به همين دليل به اين نتيجه رسيديم که پرداختن به جامعه آمريکا احتمالاً براي مردم ملموس‌تر خواهد بود. از سوي ديگر از يک دوران خاص به بعد مردم آمريکا در برهه‌هاي تاريخي در خط مقدم تحولات اجتماعي و فرهنگي دنيا قرار داشتند.
آقايي تاکيد کرد: به دليل اينکه ما بر روي تحولات آمريکا تمرکز کرده بوديم، امکان پرداختن به سوژه‌هاي ناب و جذاب ديگر کشورها و همچنين مصاديق اروپا را نداشتيم. حتي در کشور انگليس روندي بسيار مشابه ايران و در اغلب کشورهاي دنيا و کشورهايي که جهاني شدن را پذيرفته‌اند اين اتفاق به اشکال مختلف رخ داده است به طوري که ما آمارهاي عجيبي از آسيب‌هاي اجتماعي و حوزه زنان در اروپا داشتيم اما براي عدم پراکندگي روايت، به آن‌ها نپرداختيم.
وي در پاسخ به اين سوال که به نظر شما ممکن است تحولاتي نظير انقلاب جنسي آمريکا در ايران نيز رخ دهد، بيان کرد: در حال حاضر بخشي از قشر جامعه از استايل ها و سبک‌هاي غربي و آمريکايي پيروي مي‌کند و بررسي مطالعاتي مردم جامعه نيز گواه اين موضوع است در نتيجه رخ دادن چنين اتفاقي در ايران نيز دور از انتظار نيست. به علاوه به عقيده بنده اين تحولات تا حدودي در کشور رخ داده است. 
تعداد بازديد:167 آخرين تغييرات:98/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر