پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

روایتی از احوال۹ماهه بازارمسکن/معاملات نصف شد؛قیمت‌ ۷۰درصد رشدکرد

روايتي از احوال۹ماهه بازارمسکن/معاملات نصف شد؛قيمت‌ ۷۰درصد رشدکرد

بازار مسکن در ۹ ماهه ابتداي امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۷۰ درصدي قيمت و افت ۵۰ درصدي تعداد معاملات روبه‌رو بوده است.
طي ماه‌هاي فروردين تا آذر ماه امسال ۵۰ هزار و ۲۴۷ فقره معامله مسکن به ثبت رسيد که نسبت به ۹ ماهه سال گذشته که ۱۰۰ هزار و ۹۵۷ فقره مبايعه‌نامه امضا شده بود، کاهش ۵۰.۲ درصدي داشته است.

همچنين در اين مدت متوسط قيمت هر متر مربع واحد مسکوني ۱۲ ميليون و ۸۹۰ هزار و ۶۰۰ تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۹ ماهه ۹۷) که اين شاخص ۷ ميليون و ۵۶۱ هزار تومان بود، افزايش ۷۰.۵ درصدي را نشان مي‌دهد.
ارزش ريالي مبايعه‌نامه بازار مسکن در بازه زماني فروردين تا آذر ۹۸، معادل ۵۳ هزار و ۴۱۰ ميليارد تومان بود اين در حالي است که در مدت زماني مشابه سال گذشته (فروردين تا آذر ۹۷) اين شاخص به رقم ۶۳ هزار و ۲۷۰ ميليارد تومان رسيده بود که نشان دهنده کاهش ۱۵.۶ درصدي ارزش معاملات مسکن در ۹ ماهه امسال است.
در حالي که در ۸ ماهه ابتدايي سال گذشته (فروردين تا آبان ۹۷)، ۵۱ هزار و ۲۷۰ فقره پروانه ساختماني صادر شده بود، در مدت مشابه سال جاري (فروردين تا آبان ۹۸) تنها ۴۲ هزار و ۲۷۱ فقره پروانه ساختماني صادر شد که نشان از کاهش ۱۷.۶ درصدي صدور پروانه ساختماني دارد.
پُرمعامله‌ترين ماه ۹ ماهه امسال و سال قبل در بخش مسکن، ارديبهشت ماه‌هاي ۹۷ و ۹۸ بود که در ارديبهشت ۹۸ کاهش ۳۶.۶ درصدي معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل رخ داده است. کم‌معامله‌ترين ماه بازار مسکن سال جاري نيز شهريور ماه با ۲ هزار و ۸۵۵ فقره معامله مسکن بود که کاهش ۷۲.۹ درصدي ثبت معاملات مسکن نسبت به شهريور سال قبل را به ثبت رسانده است.
گران‌ترين ماه ۹ ماهه امسال نيز تيرماه با ميانگين متري ۱۳ ميليون و ۶۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود که نسبت به تير ماه ۹۷، رشد ۹۴.۹ درصدي داشته است. ارزان‌ترين ماه بازار مسکن امسال نيز تا کنون فروردين ماه با متوسط متري ۱۱ ميليون و ۴۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان بود که نسبت به فروردين ۹۷، با افزايش ۱۰۴.۴ درصدي روبه رو شد.
همچنين آخرين ماه پاييز امسال (پاييز ۹۸) که ارزش ريالي مبايعه‌نامه مسکن ۱۰ هزار و ۴۴۰ ميليارد تومان بود، توانست رکورد بيشترين ميزان رشد ورود نقدينگي به بازار مسکن در سال جاري را به نام خود ثبت کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل (آذر ۹۷)، با افزايش ۸۲.۴ درصدي ارزش ريالي مبايعه‌نامه مواجه شد. در اين ماه (آذر ۹۷) اين شاخص (ارزش ريالي مبايعه‌نامه‌ها) بر روي رقم ۵ هزار و ۷۲۰ ميليارد تومان ايستاده بود. 
تعداد بازديد:163 آخرين تغييرات:98/10/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر