شنبه 10 خرداد 1399 - 7 شوال 1441 - 30 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر مدت زمان خواب بر ریسک ابتلا به بیماری ریه

تاثير مدت زمان خواب بر ريسک ابتلا به بيماري ريه

محققان دريافتند افرادي که مدت زمان خواب شان خيلي طولاني يا کوتاه است با ريسک بالا ابتلا به فيبروز ريوي مواجه هستند.
محققان دانشگاه منچستر انگلستان دريافتند افرادي که به طورمنظم بيش از ۱۱ ساعت در روز مي‌خوابند در مقايسه با افرادي که هفت ساعت در روز مي‌خوابند سه برابر بيشتر با ريسک ابتلاء به بيماري غيرقابل درمان ريه موسوم به فيبروز ريوي مواجه هستند. همچنين افرادي که کمتر از چهار ساعت در روز مي‌خوابند دو برابر بيشتر با ابتلاء به اين بيماري مواجه هستند.

محققان اين مشکل را ناشي از ارتباط آن با ساعت بدن مي‌دانند. آنها همچنين با هدف قرار دادن ساعت بدن شاهد کاهش فيبروز در محيط آزمايشگاه بودند.
«جان بليکلي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «فيبروز ريوي مشکلي حاد است که در حال حاضر درماني براي آن وجود ندارد. اما يافته جديد حاکي از آن است که ساعت بدن نقش مهمي در اين زمينه دارد و مي‌تواند راهي براي درمان يا پيشگيري از اين بيماري يافت شود.»
محققان عنوان مي‌کنند در صورت تأييد اين نتايج، خوابيدن در مدت زمان مطلوب مي‌تواند تأثير اين بيماري مرگبار را کاهش دهد.
ساعت دروني بدن تقريباً هر سلول را در بدن انسان تنظيم مي‌کند و چرخه ۲۴ ساعتي در بسياري از فرايندها نظير خواب، ترشح هورمون‌ها و متابوليسم بدن نقش دارد.
مطالعات بر روي موش‌ها نشان داد تغيير در مکانيسم ساعت مي‌تواند در فرايند فيبروزي اختلال ايجاد کند و حيوانات کمتر با احتمال ابتلاء به فيبروز ريوي مواجه مي‌شوند.
به گفته محققان، پروتئين اصلي ساعت بدن موسوم به REVERBa موجب تغيير در توليد پروتئين اصلي در فيبروز ريه (کلاژن) مي‌شود. 
تعداد بازديد:165 آخرين تغييرات:98/10/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر