شنبه 10 خرداد 1399 - 7 شوال 1441 - 30 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تحلیل محتوای فضای مجازی در ساعات اولیه شهادت «سردار سلیمانی»

تحليل محتواي فضاي مجازي در ساعات اوليه شهادت «سردار سليماني»

سامانه هاي رصد و تحليل فضاي مجازي واکنش کاربران شبکه هاي اجتماعي توئيتر، اينستاگرام و تلگرام را نسبت به شهادت سردار قاسم سليماني طي يک روز گذشته، تحليل کردند.
انتشار اخبار مربوط به جنايت رژيم امريکا در ترور سردار قاسم سليماني و به شهادت رسيدن اين اسطوره مقاومت، با بازتاب جهاني روبرو شد و کاربران بسياري در واکنش و محکوم کردن اين اقدام خبيثانه دولت امريکا، مطالبي در توئيتر، اينستاگرام و تلگرام منتشر کردند.

به نحوي که گفته مي‌شود ابرواژه مطالب کانال‌هاي فارسي تلگرام در ۲۴ ساعت گذشته (برحسب مجموع بازديد) به خبر شهادت سردار سليماني با ۱۶ ميليون بازديد اختصاص داشت و اخبار رتبه دوم تا بيستم پربازديدترين مطالب تلگرام نيز در خصوص شهادت حاج قاسم سليماني بوده است.
اين درحالي است که مديران شبکه‌هاي اجتماعي همچون اينستاگرام از روز گذشته درصدد حذف اکانت شبکه‌هاي خبري و کاربران ايراني فعالي هستند که نسبت به اين جنايت واکنش نشان داده اند.
انتقام سخت؛ واکنش توئيتر فارسي به شهادت سردار سليماني
سامانه رصد و تحليل محتواي فضاي مجازي «ديتاک» که در حوزه داده کاوي (Data Mining) و کلان داده (Big Data) فعاليت دارد، در گزارشي، وضعيت انتشار مطلب در شبکه اجتماعي توئيتر را در ساعات اوليه اعلام خبر شهادت سردار سليماني منتشر کرده است.
طبق اعلام اين سامانه، با انتشار خبر شهادت حاج قاسم سليماني، ربات‌هاي خزشگر افزايش حجم توئيت‌هاي فارسي به حدود دو برابر حالت عادي را نشان داد.
در همين حال در ساعات اوليه انتشار اين خبر در روز گذشته (جمعه)، بيش از ۲۰۰ هزار توئيت فارسي و ۲۰۰ هزار توئيت عربي با هشتگ هاي اين موج منتشر شده و کاربران فارسي زبان بسياري نسبت به اين اقدام جنايتکارانه امريکا، واکنش نشان دادند.
علاوه بر سردار قاسم سليماني و ابومهدي المهندس (از فرماندهان حشدالشعبي که در حادثه روز گذشته همراه با سردار سليماني به شهادت رسيد)، هشتگ انزجار از ترامپ نيز در اين توئيت‌ها ديده مي‌شود.
تلگرام در عزاي خبر شهادت حاج قاسم سليماني
اين سامانه همچنين اعلام کرد که کانال‌هاي فارسي تلگرام از ابتداي انتشار اخبار مربوط به شهادت سپهبد قاسم سليماني تا عصر روز گذشته بيش از ۵۵ هزار پست منتشر کردند و اين آمار به سرعت در حال رشد است.
افکارسنجي از محتواي اين پست‌ها نشان مي‌دهد که بيشتر آنها مبتني بر در بزرگداشت و تسليت شهادت فرمانده نيروي قدس است؛ ابراز نفرت و انزجار از آمريکا و صهيونيسم از ديگر محورهاي پرتکرار است؛ بيشترين توليدات و بازديدها متعلق به کانال‌هاي خبري داخلي است.
شوک توئيتر فارسي با خبر شهادت سردار حاج قاسم سليماني
در همين حال سامانه رصد محتواي فضاي مجازي «پايشگر» نيز انتشار محتواي مرتبط با شهادت سردار سليماني را با عنوان شوک توئيتر فارسي نسبت به حمله تروريستي آمريکا و شهادت حاج قاسم سليماني اعلام کرد.
اين سامانه نيز اعلام کرد تا ظهر روز جمعه ۱۳ دي ماه، فعاليت کاربران ايراني در توئيتر سبب شد که کل هشتگ‌هاي ترند توئيتر فارسي در جمعه به بازتاب شهادت سردار سليماني اختصاص يابد.
براساس آمارهاي به دست آمده، در اولين ساعت اعلام خبر شهادت سردار سليماني، هشتگ «قاسم سليماني» در ليست ۱۰ ترند برتر سايت trends۲۴.in قرار گرفت. اين سايت به اعلام ترندهاي توئيتر در ۲۴ ساعت گذشته مي‌پردازد.
نکته قابل توجه اين است که هشتگ قاسم سليماني با وجودي که در ليست ده ترند برتر سايت ترند ۲۴ قرار داشته اما شبکه اجتماعي توئيتر به عمد اين هشتگ را جزو ترندهاي برتر نمايش نداده و همچون شبکه اينستاگرام، هشتگ قاسم سليماني را بايکوت کرده است. 
تعداد بازديد:152 آخرين تغييرات:98/10/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر