شنبه 10 خرداد 1399 - 7 شوال 1441 - 30 مي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

علائم آسیب های روانی در کودکان/علل بروز اختلالات اضطرابی

علائم آسيب هاي رواني در کودکان/علل بروز اختلالات اضطرابي

يک فوق تخصص روانپزشکي کودکان و نوجوانان، اختلالات اضطرابي را از پيامدهاي مواجهه کودکان با اخبار ناگوار عنوان کرد.
رزيتا داوري آشتياني، با بيان اينکه کودکان نسبت به بزرگسالان بيشتر در معرض آسيب هاي رواني قرار مي گيرند، افزود: با توجه به اينکه کودکان از لحاظ رشد شناختي کاملا تکامل نيافته اند، نمي توانند اخبار را درست تحليل و تفسير کنند.

وي ادامه داد: در بسياري از مواقع فکر کودکان در مواجهه با اخبار زلزله، سيل، جنگ و مسائلي از اين قبيل تا مدتها مشغول مي شود.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، اختلالات اضطرابي را از پيامدهاي مواجهه کودکان با اخبار ناگوار عنوان کرد و افزود: کودکاني که زمينه مشکلات اضطرابي دارند، در مواجهه با اين اخبار بيشتر در معرض آسيب قرار مي گيرند.
داوري با بيان اينکه بسياري از خانواده ها بدون توجه به حضور کودکان اخبار اضطراب آوري همچون سيل، زلزله، آلودگي هوا و جنگ را مشاهده و تفسير مي کنند، بر ضرورت دقت خانواده ها در حفظ سلامت رواني کودکان در زمان بحران هاي اجتماعي و طبيعي تاکيد کرد.
وي با اشاره به لزوم پرهيز کودکان از انجام بازي هاي خشن و ديدن تصاوير و فيلم هاي خشن، گفت: والدين بايد مراقب باشند کودکان در معرض اخباري که محتواي خشن دارد قرار نگيرند و در همين راستا بر فعاليت کودکانشان در اينترنت نظارت داشته باشند.
داوري با اشاره به اينکه سلامت روان بسياري از کودکاني که تصاوير جنايات گروه هاي تروريستي همچون داعش را اتفاقي مشاهده کرده اند، تا مدت ها دچار چالش شده است، گفت: در مواردي مشاهده شده که کودک بر اثر اين اتفاق از رفتن به مدرسه امتناع کرده و حتي در تغذيه و خواب دچار اختلال شده است.
وي با تاکيد بر اينکه کودکان در سنين کم قادر به تجزيه و تحليل اخبار نيستند، اظهار کرد: شنيدن اخبار ناگوار و اضطراب آور، مسائلي همچون اضطراب جدايي و افت تحصيلي را براي کودکان به دنبال دارد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، درباره علائم آسيب هاي رواني کودکان، هشدار داد: اگر کودکي از رفتن به مدرسه امتناع مي کند، شب ها به خواب نمي رود، در خواب کابوس مي بيند، حاضر نيست تنها در اتاقش بخوابد و يا اينکه دچار علائم جسمي همچون دل درد، حالت تهوع و سر درد شده است، ممکن است بر اثر شنيدن اخبار اضطراب آور دچار آسيب شده باشد.
وي همچنين درباره ديگر علائم آسيب هاي رواني توضيح داد: بسياري از کودکان دائم اخبار را پيگيري مي کنند و خود اخبار را در اينترنت جست وجو مي کنند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با تاکيد بر اينکه کودکاني که زمينه هاي مشکلات اضطرابي دارند، بيش از ساير کودکان در معرض آسيب هاي رواني قرار دارند، گفت: البته آسيب رواني کودکان به واکنش هاي والدين نيز بسيار وابسته است، والديني که خود دچار اضطراب اند و دائم اخبار را پيگيري مي کنند و درباره آن بحث و ابراز نگراني مي کنند، فرزندشان را تحت تاثير قرار مي دهند.
داوري با تاکيد بر اهميت سبک زندگي والدين در سلامت روان کودکان، افزود: اکثر کودکان مضطرب، والدين مضطرب دارند و رفتارهاي آنان مشکلات کودکانشان را تشديد مي کند.
وي با اشاره به اينکه ديدن صحنه هاي خشن مي تواند در کودکان اختلال استرس پس از سانحه ايجاد کند، گفت: پس از ديدن يک صحنه خشونت آميز علي رغم اينکه کودک در اين صحنه حضور نداشته است، دائم در ذهن کودک تکرار مي شود و اين تکرار وي را دچار استرس، ترس، تپش قلب و لرزش اندام ها مي کند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در پايان به ضرورت بررسي وضعيت کودکان و نوجواناني که در آنان علائم آسيب رواني مشاهده مي شود، توسط مشاوران و متخصصان اين حوزه تاکيد کرد. 
تعداد بازديد:155 آخرين تغييرات:98/10/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر