چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مقابله با بیماری‌ها در مناطق سیلزده بلوچستان جدی گرفته شود

مقابله با بيماري‌ها در مناطق سيلزده بلوچستان جدي گرفته شود

وزير بهداشت گفت: مقابله با انواع بيماري‌ها در مناطق سيلزده سيستان وبلوچستان جدي گرفته شود و هرچه سريعتر لاشه‌هاي حيوانات بصورت بهداشتي دفع و آب سالم وبهداشتي به مردم تحويل داده شود.
سعيد نمکي در نشست بررسي مشکلات، آسيب‌ها و پيشگيري از بيماري‌هاي پيش رو در مناطق سيل زده جنوب سيستان و بلوچستان که در چابهار برگزار شد، اظهار داشت: تمام کادر بهداشتي و درماني در آماده باش و در حال خدمات رساني به سيل زدگان هستند تا مشکل و بيماري به وجود نيايد.

وي گفت: تأمين مايحتاج زندگي بويژه آب سالم و بهداشتي از اقدامات ضروري مسؤولان براي سيلزدگان در دستور کار باشد.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ادامه داد: کشور همسايه با بيماري‌هاي زيادي مواجه است و استان سيستان وبلوچستان به دليل همجواري وظيفه سنگيني براي مقابله و ارتقاي سلامت دارد.
وي افزود: سيستان وبلوچستان بايد يک استان بزرگ از نظر جمعيت و وسعت ديده شود و جمعيت پراکندگي آن براي برخي امکانات به حد نصاب نمي‌رسد که نياز است براي اختصاص امکانات و نيرو يک بازنگري جدي داشته باشيم.
نمکي گفت: سرم عقرب وارداتي نمي‌تواند مؤثر باشد چون نوع عقرب منطقه متفاوت بوده و اگر هم خريداري کنيم فايده‌اي ندارد و توصيه من استفاده از سرم عقرب رازي است که مي‌تواند بيمار را درمان کند.
وي تصريح کرد: جمع آوري لاشه‌هاي حيوانات اهلي و وحشي به قيد فوريت انجام شود تا مردم با بيماري و مشکلات ديگر و حاد رو به رو نشوند.
وزير بهداشت ادامه داد: ۳۹۶ هزار قطعه مرغ در آق قلا براثر سيل تلف شدند ولي در اين منطقه بهتر مي‌توان نسبت به جمع آوري و دفن لاشه‌هاي حيوانات و دام و طيور اقدام کرد.
وي بيان کرد: کارخانه‌هاي دارويي به اندازه کافي مواد اوليه دارند و دارو به حد کافي موجود است و عليرغم تحريم دارويي مشکلي نداريم و دشمن به دروغ مي‌گويد که دارو تحريم نيست در حالي که نمي‌توانيم دارو از خارج تأمين کنيم.
نمکي از تلاش‌هاي کادر بهداشتي درماني دانشگاه علوم پزشکي ايرانشهر براي خدمات رساني در سيل چابهار و ساير نقاط قدراني کرد و افزود: هيچ بيماري در منطقه تاکنون رخ نداده است.
وي بيان کرد: در گذشته از هر پنج نفر ۲ نفر در سيستان وبلوچستان دچار بيماري‌هاي پرمخاطره بودند و هم اينک وضع از گذشته خيلي بهتر است. 
تعداد بازديد:209 آخرين تغييرات:98/10/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر