پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

سیره اهل بیت(ع)؛ بهترین مرجع برای رویارویی با تحریم

سيره اهل بيت(ع)؛ بهترين مرجع براي رويارويي با تحريم

حجت‌الاسلام رهدار با اشاره به تحريم همه‌جانبه استکبار عليه ايران اسلامي گفت: اين تحريم در واقع يک فرصت است و ما با تأسي از سيره اهل بيت(ع) مي‌توانيم اين تهديد را تبديل به فرصت کنيم.
حجت‌الاسلام «احمد رهدار» در گفت‌و گو با خبرنگار مهر با بيان اينکه انقلاب اسلامي بر خلاف بسياري ديگر از جنبش‌ها و نهضت‌هاي اسلامي اسلام‌گرا در جهان، از روز نخست ماهيت خود را به گونه‌اي متفاوت تعريف کرد، گفت: اين انقلاب قلمرو خود را به شکل جهاني تعريف کرده است، لذا چالش‌هايي هم که به وجود آورده نيز جهاني است. کافي است انقلاب اسلامي را با اخوان المسلمين مقايسه کنيم که آن هم جرياني اسلام‌گرا است، اما ماهيت و چالش خود را جهاني تعريف نکرد تا تلاش‌ها و چالش‌هايش جهاني شود. به بيان ديگر اگر اخوان‌المسلمين خود را جهاني تعريف مي‌کرد، علي القاعده بايد در برابر آمريکا و اسرائيل و بسياري از کشورها موضع گيري انقلابي مي‌کرد، اما نکرد و به محض آنکه مُرسي سر کار آمد سطح رابطه با اسرائيل و امريکا از سوي اين جريان همان گونه بود که حُسني مبارک داشت، در واقع مُرسي با اين کار مي‌خواست بگويد که دشمن اخوان المسلمين، حسني مبارک است.

رئيس مؤسسه فتوح انديشه قم ادامه داد: اما انقلاب اسلامي خود را اين گونه معرفي نکرد و به لحاظ وجودي خود را به عنوان يک انقلاب جهاني فراگير با پروژه صدور و به اهتزاز در آوردن پرچم خويش بر قله‌هاي رفيع عالم معرفي کرد و به طور طبيعي وقتي که وجود يک انقلاب، جهاني تعريف شود چالش‌هايي که بر سر راهش به وجود مي آيند هم جهاني خواهد بود.
وي در مورد مسأله تحريم ايران به عنوان يکي از مسائل پيش روي انقلاب اسلامي گفت: اگر کسي مرزهاي ماهيتي و وجودي انقلاب ما را درست درک کرده باشد، مسأله تحريم يک مساله کاملاً قابل پيش بيني است. وقتي انقلاب اسلامي وجود خود را جهاني تعريف مي‌کند، چالش‌هايي که سر اين وجود ايجاد مي‌شود جهاني خواهد بود و يکي از اين چالش‌ها تحريم است، چون منافع يک سري از کشورها، در مقياس جهاني توسط اين انقلاب به هم خورده است و اين کشورها عکس‌العمل نشان خواهند داد، لذا از اين جهت تحريم در سال‌هاي اخير بيشتر شده و به تفصيل رسيده است.
وي افزود: بايد توجه داشته باشيم که انقلاب در دهه‌هاي نخست، خود را به صورت اجمالي عرضه مي‌کرد، اما اکنون که به مرحله تفصيل رسيده نسبت به جريان استکبار ادعاي شالوده شکنانه‌اي به مراتب بيش از گذشته دارد، لذا استکبار نيز تحريم‌هاي خود را همه جانبه مي‌کند.
حجت الاسلام رهدار در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا تحريم يکي از مراحل انقلاب اسلامي است، اظهار کرد: شايد تعبير فرصت، تعبير دقيق‌تري باشد. تحريم يک فرصت است. در فرمايشات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) نيز اين مسأله وجود داشت که ما تحريمي که دشمن ما آن را به مثابه تهديد برايمان رقم زده را تبديل به فرصت مي‌کنيم. حال سوال آن است که اين تحريم را چگونه بايد تبديل به فرصت کنيم.
وي افزود: اگر اين اتفاق بيفتد يعني تحريم باعث شود که اقتصاد ايران از مدار نفت خارج شود و اقتصاد نفتي را کنار بگذاريم و به منابع و ورودي‌هاي ديگر به جز نفت فکر کنيم، خود اين رويکرد يک انقلاب و در واقع يک رؤيا براي ما و حاکمان و رهبران ديني ماست، اين رويکرد سبب مي‌شود که زودتر به اين فرصت حاصله از تحريم برسيم چراکه بيش از پيش روي پاي خود ايستاده‌ايم.
اين استاد حوزه گفت: حتي در حوزه فرهنگ به نظر مي‌رسد که مثلاً الگوي مصرف و سبد مصرف ايرانيان با استاندارد جهاني فاصله دارد و چند برابر سبد مصرف استاندارد جهاني است، تحريم به هرحال و لاجرم شرايطي را فراهم مي‌کند که کار فرهنگي جدي روي اين قضيه صورت پذيرد و خانواده‌ها به طور طبيعي اين امر را ساماندهي کنند. به بيان ديگر ناخودآگاه بي آنکه سردمداران تحريم چنين چيزي را اراده کرده باشند مردم ما را نسبت به سياست‌هاي انطباقي دشمنان و تحريم آنان بدبين مي‌کند و سبب مي‌شود که مردم خود وارد ميدان شوند. در واقع به تعبير بهتر دشمن سبب خير مي‌شود. معتقدم بايد در اين فرصت از تحريم‌ها استفاده کنيم و جهشي براي تغيير در فکر و انديشه و اصلاح امور داشته باشيم.
حجت الاسلام رهدار در مورد رويکرد مسلمانان صدر اسلام نسبت به مسأله تحريم و مواجهه آنان با چنين وضعيتي گفت: در صدر اسلام حداقل دو الگوي تحريمي شديد داريم؛ يکي همان ماجراي شعب ابي طالب است که حدود سه سال طول مي‌کشد و از همان آغاز تحريم همه جانبه بوده است به گونه‌اي که مسلمانان در شرايط اسفباري قرار داشتند و حتي روزهاي آخر تحريم به هر نفر يک دانه خرما مي رسيده است، اما قدرت ايمان و استحکام سبب مي‌شد تا مسلمانان صدر اسلام مقاومت داشته باشند و در نهايت پيروز شدند.
وي ادامه داد: همچنين در دوره‌هاي ديگر مي‌بينيم که مثلاً متوکل عباسي از هيچ رويکردي در قبال خاندان بني هاشم رويگردان نيست به گونه‌اي که محله بني هاشم را در محاصره ارتباطاتي خودش قرار مي‌دهد به گونه‌اي که هيچ کسي از اين محله نَه مي‌توانست خارج شود و نَه مي‌توانست وارد آن شود. اين قضيه سبب مي‌شود که وضعيت بسيار بدي را زنان علويه و حتي فرزندانشان تجربه کنند و براي مثال در برخي کتاب‌هاي تاريخي آمده است که لباس کافي نداشتند. اين مسائل و تحريم‌هاي اقتصادي و ارتباطي بوده است، اما در دوران ما و اکنون در آن مرحله نيستيم و بسيار فاصله داريم، شرايط آن زمان نيست و البته هر دوره با دوره ديگر تفاوت دارد. کفّ زندگي آنها آن قدر متنعم نبود که در مقام مقايسه بگوييم که مردم اين روزگار و مسلمانان دوران فعلي همچون آنان تحمل داشته باشند، از سوي ديگر آنها بهره‌اي از حضور پيامبر گرامي اسلام و ائمه اطهار (ع) داشتند و همين امر نقطه قوت به شمار مي‌آمد. امروز ما آن شرايط را نداريم اما خواهيم توانست با تدبير بر اين وضعيت فائق آييم.
وي با بيان اينکه تجربه گذشته ما نشان داده است که درايت در امور همواره سبب تحولات مثبت در جامعه در هر دوره و شرايطي بوده است، تصريح کرد: فکر مي‌کنم که ملت ما با درايت خود بتواند کاري کند که اتفاقاً اين بار ما دغدغه‌هايمان را بيش از پيش بر نظام استکبار تحميل کنيم. با اين وجود نبايد دشمن را دست کم گرفت، دشمن فشار خود را دارد و تحريم هم اقتضائات خود را دارد. ما بايد براي هر وضعيتي خود را آماده کنيم و اين مهم ميسر نمي‌شود مگر با انديشه مبتني بر عمل و تأسي از رويکرد ائمه اطهار (ع) در مواجهه با شرايط بغرنج. بنابراين تحريم يک فرصت است به شرطي که بتوانيم با استعانت از تدبير و رويکرد مبتني بر عمل به اصلاح و حل مشکلات جامعه بپردازيم. 
تعداد بازديد:79 آخرين تغييرات:98/10/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر