پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

نمک به مقابله با سرطان کمک می کند

نمک به مقابله با سرطان کمک مي کند

محققان در مطالعه جديد خود بر روي موش ها توانستند با موفقيت از نانوذرات سديم کلريد (نمک) براي نابودي سلول هاي سرطاني استفاده نمايند.
محققان دانشگاه جورجيا در تحقيق خود مشاهده کردند تزريق نانوذرات نمک به تومورها در موش موجب محدوديت قابل توجه رشد آنها شد.

کلريد سديم براي زندگي ضروري است، اما در صورت استفاده نابجا مي‌تواند منجر به مرگ سلولي شود. به منظور کنترل اين مسئله، کانال‌هاي يوني در غشاي پلاسما که سلول‌ها را احاطه کرده اند از ورود نمک جلوگيري مي‌کنند.
حفظ تعادل درست بين يون‌هاي سديم و کلريد بيروني و پتاسيم دروني در سلول‌ها مي‌تواند موجب ايجاد فرآيندهاي شود که به حمايت از هوموستاز کمک مي‌کند.
محققان مطالعه جديد عنوان مي‌کنند نانوذرات سديم کلريد مي‌توانند يون‌ها را به سلول‌ها تحويل داده و موجب اختلال در هوموستاز يوني شوند.
نانوذرات سديم کلريد حاوي ميليون‌ها اتم سديم و کلريد هستند اما کانال‌هاي يوني مسئول ممانعت از ورود نمک، اين حالت را تشخيص نمي‌دهند. در نتيجه نانوذرات سديم کلريد به راحتي وارد سلول مي‌شوند.
محققان در مطالعه بر روي موش‌ها، نانوذرات سديم کلريد را به تومورها تزريق کردند و اين گروه از موش‌ها را با موش‌هاي گروه کنترل مقايسه کردند.
تيم تحقيق مشاهده کرد نانوذرات سديم کلريد رشد تومور را تا ۶۶ درصد متوقف مي‌کند. همچنين هيچ نشانه‌اي مبني بر آسيب به اندام موش‌ها مشاهده نشد. 
تعداد بازديد:66 آخرين تغييرات:98/10/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر