پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ماهواره «ظفر» با «سیمرغ» ایرانی به فضا پرتاب می شود

ماهواره «ظفر» با «سيمرغ» ايراني به فضا پرتاب مي شود

تلاش محققان فضايي دانشگاه علم و صنعت با طراحي و ساخت ماهواره «ظفر» پس از ۳ سال به بار نشست و اين ماهواره براي قرارگيري در مدار زمين، به سازمان فضايي تحويل داده شد.
همه ساله در آستانه بهمن ماه، شاهد دستاورد محققان فضايي کشور هستيم و امسال نيز با تکميل مراحل ساخت ماهواره «ظفر» اين اميد مي‌رود که در آستانه روز ملي فناوري فضايي، اخبار خوشي از اين موفقيت را شاهد باشيم.

ماهواره ظفر که امروز از سوي دانشگاه علم و صنعت به سازمان فضايي ايران تحويل داده شده قرار است به پايگاه فضايي براي قرارگيري در مدار زمين منتقل و با ماهواره بر ايراني «سيمرغ» به فضا پرتاب شود.
مراسم تحويل اين ماهواره تحقيقاتي صبح امروز يکشنبه با حضور رئيس سازمان فضايي ايران، رئيس دانشگاه علم و صنعت و رئيس مرکز تحقيقات فضايي اين دانشگاه و در غياب محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات برگزار شد.
اين ماهواره به سفارش سازمان فضايي از سوي محققان و دانشمندان فضايي دانشگاه علم و صنعت طراحي و ساخته شده است.
«ظفر» چه ماموريت‌هايي دارد
مرتضي براري رئيس سازمان فضايي ايران در مراسم تحويل گيري ماهواره «ظفر»، با بيان اينکه اين ماهواره در دو نسخه و با مأموريت تصويربرداري ساخته شده است، گفت: هدايت، کنترل و دريافت و ارسال داده به ۳ ايستگاه زميني از جمله ماموريت‌هايي است که براي اين ماهواره پيش‌بيني شده است.
وي تصويربرداري، ذخيره و ارسال داده و اندازه‌گيري تشعشات فضايي را از جمله ويژگي‌هاي کاربردي ماهواره ظفر عنوان کرد و گفت: اين ماهواره در هر ۹۴ دقيقه به دور کره زمين چرخش دارد. يعني روزانه حدود ۱۵ بار به دور کره زمين خواهد چرخيد و اطلاعات مدنظر را به زمين مخابره مي‌کند.
«ظفر» با «سيمرغ» به فضا مي‌رود
رئيس سازمان فضايي ايران با بيان اينکه قرار است اين ماهواره به پايگاه فضايي براي قرارگيري در مدار زمين منتقل شود، گفت: پيش بيني شده است که ماهواره «ظفر» با ماهواره بر «سيمرغ» به فضا پرتاب شود و در مدار ۵۰۰ کيلومتري از سطح زمين قرار گيرد.
وي با اشاره به اينکه ايستگاههاي کنترل و هدايت ماهواره نيز آماده هستند، افزود: پس از قرارگيري ماهواره در مدار، عمليات کنترل، هدايت، دريافت و ارسال داده اطلاعات از طريق اين ايستگاه‌ها انجام مي‌شود تا بتوانيم با توسعه زيرساختهاي فضايي کشور، پاسخگوي نيازهاي جامعه باشيم.
معاون وزير ارتباطات تاکيد کرد: سه ايستگاه فضايي ماهدشت، چرمشهر و قشم به عنوان ايستگاه‌هاي زميني ماهواره «ظفر» در نظر گرفته شده و اين ۳ ايستگاه کار دريافت و ارسال ماهواره را برعهده دارند.
براري با بيان اينکه براي طراحي ماهواره «ظفر» بيش از ۳۴۰ هزار نفر ساعت نقش داشته‌اند و زمان طراحي و ساخت آن سه سال بوده است، گفت: طي ۴ ماه گذشته با همکاري دانشگاه علم و صنعت و سازمان فضايي ايران کليه تست‌هاي عملکردي و محيطي اين ماهواره با موفقيت اجرا کرده است.
زمان پرتاب «ظفر» مشخص نيست
رئيس سازمان فضايي ايران در مورد زمان پرتاب ماهواره «ظفر» گفت: پس از تحويل و انتقال اين ماهواره به پايگاه فضايي، هماهنگي‌هايي لازم براي پرتاب با مراجع قانوني و ذي‌ربط انجام مي‌شود تا پرتاب آن صورت گيرد. اما هنوز زمان دقيق آن مشخص نيست.
براري با تاکيد بر اينکه ايران جزو ۹ کشور اول دنيا است که توانسته است به باشگاه کشورهاي صاحب چرخه فضايي بپيوندد، گفت: چرا که تمام ۶ رکن حوزه فضايي از طراحي و ساخت ماهواره، طراحي و ساخت پايگاه فضايي، ساخت ماهواره‌برها و ايستگاه کنترل، ايستگاه هدايت و پردازش داده‌هاي ماهواره‌اي توسط محققان داخلي، بومي‌سازي شده است.
براري تاکيد کرد: ماهواره سنجشي ظفر با قدرت تفکيک تصاوير ۲۲.۵ متر از امروز فرآيند آمادگي براي در مدار قرارگرفتن را آغاز مي‌کند و اميدواريم با تجربه‌اي موفق حاصل از پژوهش‌هاي توليد ماهواره، تا سال ۱۴۰۴ موفق به ساخت ماهواره سنجشي با قدرت تفکيک تصاوير يک متر برسيم. 
تعداد بازديد:73 آخرين تغييرات:98/10/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر