پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

برگزاری مسابقات قرآن تنها یکی ازوظایف مرکز قرآنی سازمان اوقاف است

برگزاري مسابقات قرآن تنها يکي ازوظايف مرکز قرآني سازمان اوقاف است

قره شيخلو گفت: مرکز امور قرآني سازمان اوقاف رسالت‌هاي متفاوتي دارد که يکي از آنها مسابقات بين المللي است، ولي گويا پررنگ‌ترين مسأله براي اين مرکز مسابقات شده است.
مهدي قره شيخلو، رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه در گفتکو با خبرنگار مهر در خصوص پاره از ابهامات درباره مسابقات بين المللي قرآن گفت: نگاه ما در مسابقات بين المللي که در مشهد برگزار مي‌شود تقويت مسابقات استاني و استاندارد سازي است. نگاهمان را بايد به مقوله مسابقات تغيير دهيم. استانداردسازي سالن مسابقات، صوت، داور و غيره مهمترين اصلي است که مي‌خواهيم در سال ۹۹ انجام داده و در سال ۱۴۰۰ به عرصه ظهور برسانيم.

وي با اعلام اينکه هنوز سيستم گزينش داور و ساز و کار انتخاب آنها معلوم نيست، افزود: بايد مسائل مربوط به مسابقات استاندارد سازي شود. اينکه تا قبل به چه صورت بوده است برخي از نحوه عملکردها مشخص است، اما اينکه به جزئيات پرداخته شود خيلي آشکار نيست. به عنوان مثال هنوز نحوه انتخاب و گزينش داور مشخص نيست.
رئيس مسابقات بين المللي قرآن در خصوص هزينه کرد مسابقات قرآن گفت: با توجه به نحوه بودجه بندي بايد فکر اساسي در خصوص هزينه‌هاي مرتبط با مسابقات انجام دهيم که قابل دفاع باشد. يکي از سياست‌هاي ما در دوره سي و هفتم اين است که نيروي کمتري از مرکز به محل برگزاري مسابقات انتقال دهيم. نبايد بگوئيم چون کار در استان برگزار مي‌شود در همان بخش استان باقي بماند. بايد به عنوان يک فعاليت بين‌المللي به آن نگاه شود. لذا بايد کمک شود تا از حداکثر ظرفيت استان خراسان رضوي استفاده کنيم تا در اين شرايط اقتصادي هزينه‌هاي کمتري تحميل شود.
وي با اعلام اينکه با برگزاري يک مسابقه بين المللي نمي‌شود مشکلات قرآني جامعه اسلامي را برطرف کرد، افزود: بايد در کنار مسابقات کارهاي ديگر نيز تعريف کنيم تا بتوانيم به توسعه و گسترش فرهنگ قرآني کمک کنيم، لذا ما امسال تنها بر روي اصل مسابقات تمرکز کرده‌ايم و برنامه‌هاي جنبي را در خود مسابقات کمتر کرده‌ايم، تلاش مي‌کنيم تا فضاي استان و کشور را درگير کنيم، اما چندان به برنامه‌هاي جنبي نخواهيم پرداخت تا هم هزينه‌ها افزايش نيابد و هم اصل مسابقات تحت تأثير قرار گيرد.
قره شيخلو با تأکيد بر اينکه تصميمات سي و هفتمين دوره مسابقات بين المللي قبل از ورودش به مرکز امور قرآني نهايي شده بود، اظهار داشت: امسال تقريباً اصل تصميم گيري ها انجام شده بود و ما بنا را گذاشتيم که توجه بيشتري به مسابقات شهرستاني و استاني داشته باشيم. همچنين در تلاشيم که بتوانيم افزايش اندک و مختصري نيز در جوايز برگزيدگان مسابقات بين المللي در حد تکليف خود داشته باشيم. بايد ميزان جوايز تابعي از هزينه کل مسابقات باشد و اين تابع در تمامي بخش‌ها لحاظ شود، برخي مواقع شاهد هستيم که ۹۹ درصد هزينه مسابقات براي موارد ديگر و يک درصد براي جايزه باقي مي‌ماند، که اعمال اين تغييرات کارهاي زمان بري است.
مدير مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه ادامه داد: بايد در استاندارد سازي جديد تعاريفي را مشخص کنيم. تعريف کنيم داور تجويد چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد؟ و يا نحوه گزينش بايد به چه صورت باشد؟ متأسفانه در کشور ما اختلاف سلايق حکم فرمايي مي‌کند در حالي که بايد هر امري به صورت فني بررسي و اجرا شود.
وي در خصوص افتتاحيه و اختتاميه مسابقات بين المللي در مشهد، اظهار داشت: افتتاحيه و اختتاميه سي وهفتمين دوره مسابقات بين المللي در رواق امام خميني (ره) صحن رضوي و داخل صحن خواهد بود. از آنجايي که تا نيمه بهمن ماه تعداد شرکت کنندگان قطعي خواهد شد، لذا اطلاعات تکميلي‌تر اطلاع رساني خواهد شد. در سالهاي گذشته به تمامي مسئولين نظام و وزراي جمهوري اسلامي ايران دعوت نامه ارسال مي‌شد. امسال نيز از همه مسئولين دعوت به عمل خواهد آمد، اما بايد پذيرفت که اولويت مسئولين حضور در مسابقات بين المللي نباشد. مثلاً اگر من را به عنوان مدير مرکز امور قرآني سازمان اوقاف در مسابقات بين المللي تکواندو دعوت کنند، آيا در آن حضور پيدا خواهم کرد يا يک محفلي که مرتبط با کار و حوزه تخصصي ام باشد؟ ما انتظارمان از کساني است که پست و مسئوليت فرهنگي دارند، اما با اين حال از همه اولويت‌ها افتخار ميزباني اقشار جامعه را خواهيم داشت و هر کس بنا به فراخور مي‌تواند حضور داشته باشد.
قره شيخلو با تأکيد بر امور محوله بر مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه تصريح کرد: مرکز امور قرآني سازمان اوقاف رسالت‌هاي متفاوتي دارد که يکي از آنها مسابقات بين المللي است، ولي گويا پررنگ‌ترين مسأله براي اين مرکز مسابقات شده است، در حالي که اين مرکز امور ديگري همچون امورات مرتبط با آموزش، اداره آموزش عمومي و تخصصي هم در دستور کار دارد. هم مسابقات و هم موقوفات با گرايش وقف قرآني با استفاده از ظرفيت بقاع متبرکه از جمله برنامه‌هاي قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه است. يکي از برنامه‌هاي در دست اقدام حضور نمايندگان جمهوري اسلامي ايران در مسابقات بين المللي قرآن ديگر کشورهاي اسلامي است که سازمان اوقاف آن را برنامه ريزي مي‌کند. همچنين يکي از کارها براي سال ۹۹ متوازن کردن و منسجم کردن در همه برنامه‌ها است.
ستاد حفظ را در صورت عدم مشارکت دستگاه‌ها به شوراي توسعه برمي‌گردانيم
قره‌شيخلو تصريح کرد: ستاد راهبري طرح ملي حفظ قرآن کريم دو سال است که تشکيل شده و مسئوليت آن در سال اول با شوراي توسعه فرهنگ قرآني و در سال دوم با سازمان اوقاف و امور خيريه بوده است. از رئيس پيشين مرکز امور قرآني که از حافظان قرآن نيز هستند درخواست کرديم دو موضوع حفظ قرآن و وقف قرآني را پيگيري کنند. ايشان نيز جلساتي را با اعضاي ستاد برگزار کرده‌اند. اگر عزم جدي در اجرا و طراحي و اختصاص بودجه و امکانات وجود نداشته باشد، اتفاقي نخواهد افتاد. ما به عنوان اوقاف ظرفيتي داريم و مي‌توانيم يک سري کارهاي خاص انجام دهيم که همين کار را هم خواهيم کرد.
وي با طرح اين سوال که ستاد راهبري طرح ملي حفظ قرآن کريم چه نقشي مي‌خواهد ايفا کند، اظهار کرد: همه منتظر هستند حالا که ستاد تشکيل شده بودجه‌اي هم داده شود تا کار را انجام دهند، اگر قرار است اينگونه پيش برود که ديگر ستادي لازم نبود، اگر قرار باشد به همه بودجه بدهيم، خودمان همان را اجرا مي‌کنيم. اينکه گفته شود ستادي تشکيل شود و همه شرح وظايفي داشته باشند به اين معنا بوده که همه دستگاه‌ها پاي کار بيايند و برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري داشته باشند.
وي با تأکيد بر اينکه بايد تکليف اين ستاد روشن شود، بيان کرد: دستگاه‌هاي عضو بايد اعلام کنند که آيا قصد سرمايه‌گذاري براي حفظ قرآن دارند يا فقط به دنبال دريافت بودجه از اين ستاد هستند. شرح وظايف يک مسئله است و اجرا و عمليات يک وظيفه ديگر است. نگارش شرح وظيفه کاري ندارد آنچه که مهم است عملياتي شدن است. براي عملياتي شدن، نيرو و امکانات و پشتيباني لازم است. بايد روشن شود که خود دستگاه‌ها تمايلي به سرمايه‌گذاري دارند يا خير، ظاهر قضيه اين را نشان مي‌دهد که دستگاه‌ها انتظار دارند بودجه‌اي از طريق ستاد جذب شود تا کار کنند، اگر اينگونه باشد هيج اتفاقي نخواهد افتاد. اگر تشخيص دهيم که اين ستاد اثرگذاري خود را ندارد و تنها در حد يک اسم باقي مي‌ماند، به شوراي توسعه نامه خواهيم نوشت که چنين ستادي را نخواهيم خواست و مسئوليت قبول نخواهيم کرد.
وي ادامه داد: ما دو کار اصلي در زمينه حفظ داريم داريم؛ يکي فراهم کردن زيرساخت‌هاي حفظ است که کاري ميان مدت است. فرهنگ حفظ قرآن بايد به وجود بيايد اگر ما ۵۰ ميليون آدم با عادت روزانه قرآن خواني داشته باشيم مي‌توانيم اميد اشته باشيم که از اين آدم‌ها ۱۰ ميليون حافظ کل تربيت شود، اما چند در صد از مردم روزانه قرآن تلاوت مي‌کنند؟ اصلاً همين مسئولين قرآني خودمان هر کدام روزي چند صفحه تنها از روي قرآن مي‌خوانند؟ اينها کار اوقاف و ارشاد و تبليغات نيست و بخش عظيمي از آن بر عهده رسانه هاست. بخش ديگري نيز وجود دارد که به کارهاي اجرايي بايد پرداخته شود. 
تعداد بازديد:371 آخرين تغييرات:98/11/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر