پنج شنبه 14 فروردين 1399 - 8 شعبان 1441 - 2 آپريل 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

نگاهی به پراکندگی های بودجه جوانان در سال ۹۹

نگاهي به پراکندگي هاي بودجه جوانان در سال ۹۹

با وجود افزايش ۲۵ درصدي بودجه حوزه جوانان، هرساله بخش کوچکي از اين رقم تخصيص پيدا مي‌کند و اعتبارات امسال نيز ميان ديگر بخش‌ها تقسيم شده است.
تقديم لايحه بودجه سال ۹۹ به مجلس همراه با انتقادات فراواني از سوي نمايندگان مجلس و مسئولين دستگاه‌هاي مختلف همراه بود.

در لايحه بودجه سال آينده براي حوزه جوانان، رديف بودجه «ساماندهي امور جوانان» که اعتبار کلي معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان محسوب مي‌شود، حذف و اعتبار آن ميان ديگر زيرشاخه‌هاي اين معاونت تقسيم شده است.
بخشي از اين اعتبار مربوط به حوزه ازدواج جوانان و برخي ديگر نيز مرتبط با مسائل فرهنگي است. يکي از زير مجموعه‌هاي بودجه‌اي اين معاونت، «برگزاري همايش براي ازدواج» با اعتباري برابر با يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان و مشابه با اعتبار سال ۹۸ است. اين رقم سال ۹۷ حدود ۴ ميليارد بود و براي سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۳ ميليارد کاهش يافته است.
هرچند که به گفته مسئولين معاونت جوانان، رويکرد اين معاونت تمرکز بر روي توسعه مراکز مشاوره ازدواج است و برگزاري همايش کمک چنداني به امر ازدواج نمي‌کند.
«حمايت از ايجاد مراکز مشاوره ازدواج» نيز رديف بودجه ديگري است که براي سال ۹۹ رقم ۸ ميليارد و ۷۶۱ ميليون تومان اعتبار براي آن در نظر گرفته شده است. بودجه مدنظر براي اين بخش در سال گذشته ۶ ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان بود و در سال ۹۹ با افزايش بسيار ناچيز اعتبارات در اين حوزه روبرو هستيم. اين در حالي است که مسئولين معاونت جوانان يکي از اهداف اصلي خود را توسعه اين مراکز خوانده‌اند و انتظار مي‌رفت تا با تقسيم اعتبار ساماندهي امور جوانان، اعتبار بيشتري به اين بخش اضافه شود.
اعتبار بخش‌هاي مربوط به «حمايت از برگزاري دوره‌هاي آموزشي ويژه جوانان» نيز با افزايش بسيار اندکي به رقم ۱۸ ميليارد و ۵۹۳ ميليون رسيده اما رديف «حمايت از توليدات فرهنگي در موضوع ازدواج» با رقم ۷۰۰ ميليون همچون سال ۹۸ ثابت مانده است.
در اين ميان تنها اعتبار «برنامه هدايت و حمايت امور فرنگي و تربيتي جوانان» نسبت به سال ۹۸ افزايش بسيار چشمگيري داشته و به نظر مي‌رسد بخش اعظمي از اعتبارات ساماندهي امور جوانان که از رديف بودجه حذف شده، به اين بخش افزوده شده است.
بودجه اين زير شاخه سال ۹۷ برابر با ۱۸ ميليارد و ۶۳۸ ميليون تومان و سال ۹۸ حدود ۲۸ ميليارد تومان بود اين در حالي است که اين رقم در بودجه سال ۹۹، ۴ برابر شده و به ۱۲۳ ميليارد و ۴۱ ميليون تومان رسيده است.
با توجه به اينکه عمده فعاليت‌هاي معاونت جوانان وزارت ورزش به حوزه ازدواج و به ويژه سمن‌ها خلاصه شده و تقريباً ديگر مسائل مربوط به جوانان در حاشيه قرار دارد، افزايش قابل توجه تنها يه بخش از بودجه اين حوزه نيز احتمالاً تنها براي يک بخش خاص هزينه خواهد شد.
توسعه سمن‌ها و حمايت از آنها با وجود تمامي دستآوردهايي که براي جوانان دارد قطعاً تنها نياز و راهگشاي آنها به ويژه در حوزه اشتغال نيست. حمايت و کمک به رشد سمن‌هاي جوانان به عنوان مهم‌ترين موضوع در ليست عملکرد محمد مهدي تندگويان معاون امور جوانان براي قشر جوان است و به در طول رياست وي بر اين معاونت به سمن‌ها بيش از هر موضوع ديگري توجه شده است، به نظر مي‌رسد که افزايش بودجه بخش «برنامه هدايت و حمايت امور فرنگي و تربيتي جوانان» نيز بيشتر صرف سمن‌ها خواهد شد و دغدغه‌هاي ديگر قشر جوان بي پاسخ خواهد ماند.
تندگويان: کم‌تر از ۳۰ درصد بودجه ۹۸ تخصيص يافته است
در همين خصوص محمد مهدي تندگويان معاون ساماندهي امور جوانان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بودجه سال آينده اين معاونت گفت: هر ساله بودجه اين معاونت افزايشي ۲۵ الي ۲۷ درصدي دارد اما متأسفانه در بحث تخصيص اين گونه نيست.
وي با بيان اينکه تاکنون کم‌تر از ۳۰ درصد بودجه سال جاري تخصيص يافته است، اظهار داشت: متأسفانه علي‌رغم افزايش عددي بودجه معاونت در لايحه، هرساله مقدار بسيار ناچيزي تخصيص پيدا مي‌کند. به همين علت شايد در برنامه و بودجه رشد داشته باشيم اما به دليل عدم تخصيص اعتبارات، در عملکرد رشدي نداريم.
وي با تاکيد بر اينکه رقم کنوني بودجه اين معاونت براي تحقق اهداف مدنظر پاسخ‌گو نيست، بيان کرد: اگر اعتبارات ما در سال آينده پرداخت نشود در برنامه‌ها قطعاً دچار مشکلات فراوان خواهيم شد.
تندگويان با اشاره بر مهم‌ترين اولويت‌هاي معاونت جوانان تصريح کرد: فرهنگ سازي در امر ازدواج، توسعه دفاتر مشاوره و رشد کمي و کيفي تشکل‌ها ازجمله مهم‌ترين اهداف معاونت است. امسال نيز تاکنون ۷۵۰۰ درخواست ثبت تشکل داشتيم و پيش بيني مي‌کنم تا زمان انجام امور ثبت آنها، شاهد ثبت بيش از هزار سمن در کشور باشيم.
وي در پاسخ به اين سوال که چرا علي رغم حذف رديف بودجه ساماندهي امور جوانان، اعتبارات مربوط به ازدواج افزايش چنداني نداشته است، ابراز داشت: در حوزه ازدواج به دنبال برگزاري همايش نيستيم چون دستاوردي ندارد و اگر به کارگاه تبديل شود، مؤثرتر است. موضوع عمده ما نيز توسعه مراکز ازدواج است که بيشتر مربوط به بخش خصوصي است و تنها مي‌توانيم به افزايش تعداد دفاتر کمک کنيم.
بودجه ۹۹ پاسخگوي حوزه جوانان نيست
معاون امور جوانان ادامه داد: در حال حاضر ۳۲۰ مرکز مشاوره ازدواج در کشور فعاليت دارد و احتمالاً سال آينده به ۴۵۰ مرکز خواهد رسيد.
تندگويان با بيان اينکه اگر بودجه اين حوزه را تقسيم بر تعداد جوانان کشور کنيم به هر فرد تنها ۲۰۰ هزار تومان مي‌رسد، ابراز داشت: در بخش جوانان اعتبارات زيادي داريم اما به صورت تجمعي به ما تعلق نمي‌گيرد و در اختيار ۳۲ دستگاه است به همين دليل اعتبارات اين بخش کفايت حل مشکلات حوزه جوانان را نمي‌کند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: به طور کلي بودجه معاونت جوانان پاسخ‌گوي اين حوزه نيست هرچند که حتي اين رقم هم به طور کامل تخصيص پيدا نخواهد کرد. 
تعداد بازديد:148 آخرين تغييرات:98/11/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر