جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

جغرافیای انقلاب اسلامی در دنیای معاصر توسعه یافته است

جغرافياي انقلاب اسلامي در دنياي معاصر توسعه يافته است

حجت الاسلام خاموشي در نخستين سخنراني از سلسله سخنراني‌هاي خود در مساجد شاخص تهران به مناسبت دهه فجر گفت: جغرافياي انقلاب اسلامي در دنياي معاصر توسعه يافته است.
حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي، در نخستين سخنراني از سلسله سخنراني‌هاي خود در مساجد شاخص تهران به مناسبت دهه فجر با حضور در مسجد لولاگر ضمن تبريک ايام دهه فجر به نمازگزاران، گفت: سالروز پيروزي انقلاب اسلامي، بهانه خوبي است تا تحليلي از وضع موجود و وضع مطلوب آينده اين انقلاب ترسيم کنيم، همانطور که رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه اخير فرمودند: تنها راه برون رفت ما از سلطه دشمن، قدرتمند شدن و قوت ماست و اين قوت را بايد کسب کنيد، «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ» آنچه که مي‌توانيد نيرو جمع کنيد، امروزه توپ و تانک و ادوات جنگي است و در زمان گذشته اسب جنگي و سپر و شمشير بود، وقتي اينها را جمع کنيد، دشمن از شما خوف خواهد داشت. اگر در قرآن مطالعه کنيد، دو واژه قوت و علو بسيار در کنار هم بيان شده است «اِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيزٌ»، بسيار در قرآن آمده است، کسي که قوي باشد بلندمرتبه است.

وي اظهار کرد: اسلام از ناحيه خدا چنين آمده است، «سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَي» هدايت بر اساس استعلام تکويني است، خدا قدرتمند است، «اللَّهُ خالِقُ کُلِّ شَيْ‌ءٍ وَ هُوَ عَلي کُلِّ شَيْ‌ءٍ وَکِيلٌ»، خدا خالق همه چيز است و بر همه چيز وکالت دارد، خداي اعلي دين را آورده است و در قرآن آمده که آدم مؤمن بايد به اديان قبلش هم ايمان داشته باشد، اگر در مسجد مي آييد و ايمان به حضرت مسيح نداريد، حتماً ايمانتان کامل نيست، خداوند مي‌گويد: «قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ»، (تبَيَّنَ)، يعني خود دين اسلام روشن است و ما بايد به فرمايشات خدا و دين اسلام جامه عمل بپوشانيم. بايد رفتار فردي، خانوادگي، اجتماعي و حوزه‌هاي مختلف سياست، اقتصاد و مبلمان شهري و … اسلامي باشد در واقع انقلاب اسلامي آمده است که ما را به اين نقطه نزديک کند.
خاموشي عنوان کرد: امام راحل در دهه ۴۰ به اين منظور قيام کرد که به اسلام عمل شود، دهه ۴۰ به دهه ۵۰ رسيد و اتفاقاتي در سال ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ افتاد که بدنبال آن عده‌اي پيدا شدند که اين عده، جبهه مجاهدين خلق را تشکيل دادند که به قيام مسلحانه رأي داده بودند، سپس متوجه شدند که بلوک شرق در اين کشور زياد عمر ندارد، گروه‌هاي اقليت و اکثريت درست کردند. امام خميني (ره) در سال ۱۳۵۷ انقلاب اسلامي را پيروز کرد، بلافاصله پس از پيروزي انقلاب اسلامي، جنگ تحميلي آغاز شد، سال ۱۳۵۹ اولين حمله عراق به تهران انجام شد و از همان هفته‌هاي ابتدايي جنگ، جوانان در مناطق عملياتي حضور يافتند، در آن زمان بود که متوجه شديم اگر سلاح نباشد، چه اتفاقي مي‌افتد. امروز اگر موشک سوم خرداد، پهباد آمريکا را نشانه مي‌گيرد، بايد همه ما خوشحال باشيم، اين يعني بازدارندگي با قوت توليد علم در داخل و بدانيد که اگر دشمنان بتوانند طومار ما را بپيچند، يک لحظه صبر نمي‌کنند.
رئيس هيئت امناي سازمان تبليغات اسلامي افزود: انقلاب اسلامي چهار مقطع داشت، يکي قبل از انقلاب بود که امام (ره) بسيار قوي آن را راهبري کرد، ديگري پيروزي انقلاب اسلامي بود که با دفاع مقدس عجين شد، سوم بعد از دفاع مقدس بود و چهارم توسعه جغرافياي انقلاب اسلامي در دنياي معاصر است که خوشبختانه اين توسعه جغرافيايي با اقتدار صورت گرفته است.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه بيان کرد: در اين مرحله که جغرافياي انقلاب اسلامي در حال توسعه است، بايد ببينيم راهبر نظام ما که ولي فقيه زمان و عادل و حکيم است در بيانيه گام دوم که به عنوان سند به دست ما سپرده است چه مي‌فرمايند.
وي گفت: انقلاب اسلامي موجب اعتماد به نفس و توانايي‌هاي علمي شده و اينها ناشي از اعتماد به خدا بوده است، ۱۸ دانشگاه ايران در سال ۲۰۱۸ در بين برترين دانشگاه‌هاي دنيا قرار گرفتند و اين در حالي است که قبل از پيروزي انقلاب اسلامي هيچکدام از دانشگاه‌هاي ايران جز دانشگاه‌هاي برتر دنيا نبوده است، ۹۸ درصد توليد علم دانشگاه تهران مربوط به پس از پيروزي انقلاب اسلامي است و در دانشگاه صنعتي شريف، ۹۹ درصد توليد علم مربوط به بعد از پيروزي انقلاب اسلامي است و معيار اينها مقالات علمي است که مثلاً در آي اس آي مي‌دهند و معتقدم که مقالات علمي ما بايد اصالتاً فارسي نوشته شود.
خاموشي تصريح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامي در مجموعه گام دوم انقلاب اسلامي براي قدرتمند شدن نظام اسلامي برنامه‌اي ارائه کرده اند که سراسر حکمت است. نقشه راه آينده‌اي که ايشان ترسيم کرده اند، سه نکته دارد که شامل خودسازي، جامعه پردازي و تمدن سازي است. بايد آگاه باشيم که در درون کشور ما قدرت نرمي ايجاد شده که توسط غربي‌ها اداره مي‌شود که براي جلوگيري از اين اتفاق، بايد خودمان حوزه فناوري را در کشور مديريت کنيم. دشمن در حوزه قدرت نرم اتاق فرمان دارد و ما بايد در کشورمان اتاق فرمان داشته باشيم وگرنه اذهان را مي‌برند. بايد با مديريت، فن آوري را در اختيار بگيريم و به فضاي مجازي مسلط باشيم.
وي عنوان کرد: هدف گام دوم، راهبري تمدن نوين جامعه براي ظهور امام زمان (عج) است براي رسيدن به اين هدف بايد در جامعه قواعد اسلامي حاکم شود. روش ناظر بر گام دوم، شناسايي ظرفيت‌ها، توجه به تجربه‌ها و نگاه به آينده مطلوب است و در اين راستا بايد ظرفيت‌ها شناسايي شود، دانشگاه‌ها مولد باشند و به تجربه‌ها توجه شود.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه يادآور شد: انقلاب اسلامي يک انقلاب جهاني است و همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامي مي‌فرمايند: بايد آگاه باشيم که بعد از ۴۰ سال ما در نبردي عظيم در موازنه جهاني قرار گرفته ايم و در شرايطي قرار داريم که اسلام و مسلمانان به عنوان قطب محکم در جهان شکل گرفته اند و امنيت، حفظ تماميت ارضي ايران گسترش مشارکت مردمي، مبارزه با بي عدالتي و ايستادگي در برابر مستکبران از برکات انقلاب اسلامي است و براي حفظ و ارتقاي اين دستاوردها، جوانان بايد مسئوليت پذير باشند، از ظرفيت نيروي انساني کارآمد و ظرفيت‌هاي مادي استفاده نشده بهره مند شويم و سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي جدي گرفته شود. 
تعداد بازديد:339 آخرين تغييرات:98/11/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر