چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

بندر چابهار فرصتی مناسب برای تجار و سرمایه گذاران بنگلادشی است

بندر چابهار فرصتي مناسب براي تجار و سرمايه گذاران بنگلادشي است

سفير بنگلادش در ايران گفت: خواستار شکل گيري تجارت دريايي بين بنگلادش و بندر چابهار با ايجاد خط مستقيم و مستمر کشتيراني هستيم.
به نقل از پايگاه اطلاع رساني اداره کل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان، اي. اف. ام. گوسال اعظم سارکار در نشست مشترک با مدير کل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان که با موضوع تشريح قابليت‌ها، پتانسيل‌ها و فرصت‌هاي سرمايه گذاري بندر چابهار بندر شهيد بهشتي برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به توسعه بندر چابهار و فرصت‌ها و جايگاه آن براي کشورهاي مختلف، بازديد از اين بندر به منظور شناخت بيش از پيش اين ظرفيت‌ها و بهره مندي از آن در دستور کار اين سفارتخانه قرار گرفت.

وي ادامه داد: بنگلادش در حال بررسي بازارهاي جديد براي سرمايه گذاري و رونق تجارت با ديگر کشورهاي منطقه است که در بازديد از بندر چابهار مشخص شد اقدام‌هاي توسعه‌اي انجام شده در اين بندر فرصت بسيار خوبي براي تجار و سرمايه گذاران اين کشور است.
سفير بنگلادش در ايران با بيان اينکه بندر چابهار به دليل موقعيت مناسب جغرافيايي ارتباط خوبي بين ايران با افغانستان و ديگر کشورهاي منطقه ايجاد کرده است افزود: دستاوردهاي اين سفر در راستاي رونق مراودات اقتصادي با ايران و ديگر کشورهاي منطقه از طريق بندر چابهار، در اختيار تجار و سرمايه گذاران بنگلادش قرار خواهد گرفت.
به گفته اي. اف. ام. گوسال اعظم سارکار، ارتباط دو طرفه بين تجار و سرمايه گذاران ايران و بنگلادش مي‌تواند در رونق تجارت منطقه مؤثر باشد که چابهار ايفا کننده نقشي جدي در اين ارتباط خواهد بود.
وي خواستار شکل گيري تجارت بين دو کشور به ويژه ارتباطات دريايي بين بنادر بنگلادش و بندر چابهار با ايجاد خط مستقيم و مستمر کشتيراني شد و اضافه کرد: بنگلادش متقاضي اين است که همچون هند در بندر چابهار فعاليت اپراتوري داشته باشد و از طريق اين بندر با ديگر کشورها از جمله افغانستان در حوزه ترانزيت و ترانشيپ ارتباط برقرار کند.
سفير بنگلادش تصريح: اعطاي مشوق‌ها و بسته‌هاي حمايتي براي سرمايه گذاران لازمه شکل گيري تجارت بين دو کشور است.
پيوند کشورها؛ هدف توسعه بندر چابهار
مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان نيز در اين جلسه گفت: با توجه به قرارگيري بندر چابهار در خارج از حوزه خليج فارس، توسعه اين بندر جهت پيوند با کشورهاي منطقه انجام شد که اين توسعه بيشتر در حوزه ترانزيت و ترانشيپ بوده است.
بهروز آقايي با اشاره به نبود محدوديت‌هاي حوزه خليج فارس در بندر چابهار بيان کرد: با توجه به اين مهم تفاهم نامه‌اي بين ايران، هند و افغانستان در راستاي بهره گيري از اين بندر استراتژيک منعقد شد که مورد تصويب حاکميت ۳ کشور قرار گرفت.
وي با اشاره به شکل گيري تجارت بين ايران، هند و افغانستان در پي موافقتنامه چابهار و تأثير آن در کاهش هزينه‌ها و زمان تجارت بين ۳ کشور اظهار کرد: امکان پيوستن ديگر کشورها به اين موافقتنامه وجود دارد در اين راستا کشورهايي از حوزه CIS درخواست‌هايي را ارائه داده‌اند.
مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان تاکيد کرد: در خصوص حضور و اپراتوري شرکت‌ها و کشورهاي خارجي در بندر چابهار محدوديتي وجود ندارد، مدل قرارداد با اين شرکت‌ها به صورت بلند و ميان مدت است و قراردهاي توسعه‌اي نيز بلند مدت خواهد بود.
آقايي با بيان اينکه قابليت سرمايه گذاري در فازهاي بعدي طرح توسعه بندر شهيد بهشتي وجود دارد ادامه داد: اين بندر در خصوص انتقال و تبادلات کالايي هيچ محدوديتي ندارد و مي‌تواند در ترانزيت کالاهاي بنگلادش با کمترين هزينه و زمان ايفاي نقش کند.
بر اساس اين گزارش، بازديد از زيرساخت‌ها، اسکله‌ها، تجهيزات استراتژيک و فرآيند تخليه کالا در طرح توسعه بندر شهيد بهشتي چابهار از ديگر برنامه‌هاي سفر اي. اف. ام. گوسال اعظم سارکار؛ سفير کشور بنگلادش در ايران به بندر چابهار بود. 
تعداد بازديد:179 آخرين تغييرات:98/11/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر