سه شنبه 19 فروردين 1399 - 13 شعبان 1441 - 7 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

اولین گام ایران برای اعزام فضانورد برداشته شد

اولين گام ايران براي اعزام فضانورد برداشته شد

وزير ارتباطات با بيان اينکه اولين گام براي اعزام فضانورد ايراني به فضا برداشته شد، گفت: برنامه ساخت ۵ کپسول فضايي حمل انسان آغاز شد.
محمدجواد آذري جهرمي در مراسم گردهمايي فناوران فضايي که امشب در موزه ارتباطات برگزار شد، گفت: سفارش ساخت ۵ کپسول فضايي حمل انسان به مدار ۱۹۰ کيلومتري را به پژوهشگاه هوافضاي وزارت علوم داديم.

وي گفت: اين اولين گام براي اعزام فضانورد ايراني به فضا خواهد بود که قرار است طي ۳ سال ساخته شود.
آذري جهرمي با بيان اينکه ساخت کاوشگر تاکنون در مرحله تحقيقاتي بوده است، افزود: هم اکنون ساخت ۵ کاوشگر را براي ربات‌هاي تا مدار ۱۹۰ کيلومتري زمين و در وزن هزار و ۸۰۰ کيلو سفارش داده ايم که نمونه اوليه براي آمادگي اعزام انسان به مدار زمين خواهد بود.
وزير ارتباطات گفت: اين پروژه با همکاري‌هاي بين المللي انجام مي‌شود و تأثير زيادي در پيشرفت دانش فضايي ايران در خصوص کاوش‌هاي فضايي خواهد داشت.
وي گفت: ما آرزو و هدفگذاري مان اين است که به حضور ايرانيان در ماوراي جو و ساير مدارات آسماني برسيم و طبيعتاً اولين فاز اين هدفگذاري، قرار دادن انسان در مدار زمين است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: تحقيقاتي از قبل آغاز شده است و پژوهش هايي انجام شده که ما را امروز به اين نتيجه رساند که پس از ۹ مرحله آزمون از ارسال سلول تا ميمون به مدار زمين و تست قرار دادن موجود زنده بر مدار، آمادگي لازم براي اعزام انسان وجود دارد.
وي افزود: ما امروز ۵ کپسول زيستي فضايي را با اسم ايوان اس به پژوهشگاه هوافضا سفارش داديم. اين ۵ کپسول قرار است که طي ۳ سال آماده شوند که اين موضوع پيش مقدمه قرار دادن انسان در مدار را با حمل ربات ها در مدار ۱۹۰ کيلومتري زمين آغاز مي کند.
جهرمي ادامه داد: اولين گام جدي ما براي حضور انسان در مدار زمين است که اقدام بسيار بزرگي محسوب مي شود و يک جهش بزرگ در دانش فضايي کشور خواهد بود که به ميمنت جشن روز ملي فناوري فضايي، اين خبر را اعلام مي کنيم.
وي در مورد طراحي لباس فضانورد که امروز عکسي از آن را در شبکه هاي اجتماعي منتشر کرد بود، افزود: پروژه ساخت لباس فضانورد در دست اقدام است و در اين مرحله لباس خيلي اولويت اول ما نخواهد بود. طبيعتاً ما از لباس هاي ديگر استفاده مي کنيم که البته کاربران فضاي مجازي در مورد عکسي که منتشر شد شوخي هاي خوبي کردند که ما از آنها تشکر مي کنيم اما هدف اين بود که اعلام خبر خوش در مورد ساخت کپسول فضايي صورت گيرد.
وزير ارتباطات در مورد همکاري بين المللي براي اعزام فضانورد در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر اظهار داشت: با کشورهاي ديگر براي آنکه در اين پروژه نظارت کنند و بتوانيم از استانداردهاي آنها استفاده کنيم به صورت خاص مذاکره را آغاز کرده ايم و اين فرايند ادامه دارد و اين جزو بخشي از پروژه اي است که هم اکنون در حال انجام است.
جهرمي در مورد آموزش براي فضانوردان ايراني گفت: ما قرار نيست که به فضا توريست بفرستيم بلکه دانشمند ايراني به فضا ارسال مي کنيم. آموزش، جزئي از برنامه هاي ما است و قصد داريم فراخوان اعلام کرده و از دانشمندان فضايي که علاقه مند اعزام به فضا هستند ثبت نام کنيم.
ظفر پس از بررسي شرايط جوي ارسال مي شود
وزير ارتباطات در مورد زمان ارسال ماهواره ظفر نيز گفت: امروز متخصصان فضايي در سازمان هوافضا و نيز دانشگاه علم و صنعت در حال کار بر روي آماده سازي ماهواره ظفر هستند تا آن را به فضا ارسال کنيم و مراحل آخر آماده سازي اين ماهواره در حال انجام است و انشاالله خبر پرتاب را به زودي اعلام مي کنيم و اميدواريم اين پرتاب موفقيت آميز باشد.
وي افزود: تا آخر هفته جاري اين ماهواره به فضا ارسال مي شود و روز دقيق آن با توجه به محاسبات جوي و شرايط فضا و نيز هماهنگي هاي پروازي مشخص خواهد شد. طبعاً زمان آن را اعلام کرده و خبر آن را اطلاع رساني مي کنيم.
وزير ارتباطات همچنين در پاسخ به سئوال خبرنگاري مبني بر خبر خوب در مورد کيفيت اينترنت گفت: اجازه بدهيد ظرف دو هفته ديگر خبرهاي خوبي در مورد کيفيت سرعت اينترنت به شما مي دهم. 
تعداد بازديد:156 آخرين تغييرات:98/11/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر