چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

توسعه کشت‌ گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان ضروری است

توسعه کشت‌ گلخانه‌اي در سيستان و بلوچستان ضروري است

رئيس سازمان جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: توسعه کشت فشرده گلخانه‌اي در اين استان با توجه به شرايط اقليمي و محدوديت منابع آبي در بخش کشاورزي ضروري است.
به نقل از روابط عمومي جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان، غلام حيدر زورقي در نشست شوراي اداري سيب و سوران که با حضور استاندار سيستان و بلوچستان برگزار شد اظهار داشت: يک هکتار گلخانه معادل ۱۶ هکتار فضاي باز محصول توليد مي‌کند.

وي با بيان اينکه برنامه بخش کشاورزي افزايش توليد در واحد سطح بوده تا کشاورزي معيشتي به کشاورزي اقتصادي تبديل شود، گفت: امسال هفت هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضي زراعي و باغي استان به سيستم آبياري نوين مجهز شده که نسبت به سال گذشته افزايش قابل توجه‌اي داشته است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان افزود: براي توسعه سيستم‌هاي نوين آبياري دولت ۸۵ درصد هزينه‌هاي اجرايي را پرداخت مي‌کند و هيچ محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد.
وي بيان کرد: صرفه‌جويي در مصرف آب و انرژي، سرعت بالاي رويش گياه، بکارگيري کود همزمان با آبياري، جلوگيري از رشد بي‌رويه علف‌هاي هرز، برداشت راحت‌تر و افزايش کمي و کيفي محصولات از مزاياي روش‌هاي آبياري نوين به شمار مي‌رود.
زورقي اظهار داشت: سيستان و بلوچستان جزو استان‌هاي کم بارش و از نظر منابع آبي در محدوديت قرار دارد که بکارگيري سيستم‌هاي نوين آبياري ضرورت بخش کشاورزي اين استان است.
وي تصريح کرد: متقاضيان با داشتن مجوز برداشت آب و مدارک کامل زمين مي‌توانند از طريق سامانه طرح توسعه ساماندهي نوين آبياري نام‌نويسي‌تا نسبت به اجراي سيستم براي اراضي زراعي و باغات آنان از سوي سازمان جهاد کشاورزي اقدام شود.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: سيل اخير حدود ۷۵۰ ميليارد تومان به بخش کشاورزان جنوب اين استان خسارت وارد کرده است.
وي اظهار داشت: حدود ۲۵ هزار هکتار از بخش زراعت سيستان و بلوچستان در سيلاب اخير از بين رفته که از اين ميزان ۱۰ هزار هکتار آن سبزي و صيفي آماده برداشت بوده که اين موضوع سبب شد تا خسارت‌ها سنگين شود.
زورقي ادامه داد: هفت هزار هکتار از باغات بويژه باغات موز سيستان و بلوچستان در سيل اخير از بين رفته است.
وي افزود: سيل هشت هزار رأس دام را با خود برد که ۹۳۰ رأس از آنها دام سنگين و بقيه دام سبک بوند و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از استخرهاي پرورشي ميگو نيز تخريب شده است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: همچنين در سيل اخير قنوات، لوله کشي آب و شبکه‌هاي آبياري تحت فشار خسارت ديده‌اند. 
تعداد بازديد:192 آخرين تغييرات:98/11/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر