پنج شنبه 14 فروردين 1399 - 8 شعبان 1441 - 2 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

صید و صیادی ظرفیتی بی نظیر برای ایجاد اشتغال در سواحل مکران

صيد و صيادي ظرفيتي بي نظير براي ايجاد اشتغال در سواحل مکران

صيد و صيادي ظرفيتي بي نظير براي ايجاد اشتغال پايدار و به تبع آن توسعه سواحل مکران است که نيازمند حمايت بيشتر مسئولين دولتي است.
صيد و صيادي يکي از مشاغل سخت اما لذت بخش در شهرستان‌هاي جنوبي استان سيستان و بلوچستان و در کنار آب‌هاي نيلگون سواحل مکران است.

از اين رو شغل اکثر مردم دو شهرستان چابهار و کنارک که در کنار سواحل مکران زندگي مي‌کنند از ايام قديم تاکنون روي صيد و صيادي متمرکز بوده است.
از سوي ديگر با توجه به خطرات دريا و اين روزها هم وجود دزدان دريايي که همچنان هم تعدادي از صيادان بلوچستاني در چنگال آنها گرفتار هستند، پرداختن به اين شغل نيازمند دلي به معناي واقعي دريايي است. با همه اين شرايط و مشکلات همچنان صيادان دريا دل شهرستان‌هاي جنوبي استان سيستان و بلوچستان جهت امرار معاش خود به دل دريا ميزند.
از همين رو خبرنگار مهر به سراغ يکي از صيادان نمونه کشوري که به دليل استعداد فراوان در صيد و صيادي نوين نامش در ايران اسلامي و حتي جهان سر زبان افتاده است، رفته است.
عمر بازرگان نخبه صيد و صيادي کشور از ديار دريادلان شهرستان کنارک است که از سوي سازمان شيلات و يونيدو (سازمان جهاني کيفيت و بهبود و حفظ و ذخاير آبزيان درياي) براي کسب تجارب بيشتر به کشور ژاپن اعزام شده است.
متن کامل اين گفتگو به شرح زير است:
لطفاً بيوگرافي زندگي تان و اينکه چطور شد به صيد و صيادي نوين علاقه پيدا کرديد را براي ما شرح بدهيد؟
از دوران کودکي علاقه خاصي به صيادي داشتم به طوري که بعد از ظهرها که تعطيل بودم به همراه بزرگترها به دريا مي‌رفتم و در خصوص علاقه به صيادي نوين نيز بايد عرض کنم هميشه دوست داشتم صيادان ما از صيد سنتي به صيد نوين يا همان «لانگ لاين» روي بياورند.
علت سفرتان به کشور ژاپن چيست؟
هميشه دوست داشتم به کشورهاي مختلفي که در زمينه صيد و صيادي، نامي سر زبان‌ها دارند سفر کنم و ضمن کسب تجربه، تجارب خود را با صيادان ديگر ايران اسلامي به اشتراک بگذارم.
آيا به عنوان ناخداي لنج هم فعاليت داشته‌ايد؟
من اکنون سي و شش سال دارم که ۲۳ سال از آن با صيد و صيادي گذشته است و مدتي هم به عنوان ناخداي لنج فعاليت کرده‌ام که تجارب خوبي برايم به همراه داشت.
موفقيت‌هاي شما در زمينه صيد و صيادي چه بوده است؟
در سال‌هاي ۱۳۸۶ و ۱۳۹۷ به دليل تلاش براي ترويج صيد و صيادي نوين به ويژه صيد «لانگ لاين» به عنوان صياد نمونه کشوري انتخاب شده‌ام.
آيا با سازمان شيلات ايران همکاري داشته‌ايد؟
بله ۱۲ سال است که همواره با سازمان شيلات جمهوري اسلامي ايران همکاري دارم و هر کار تحقيقاتي که اين سازمان در دريا داشته است همکاري داشته‌ام و در به هر ماهي و آبزي که آنها در دريا براي کار تحقيقاتي خودشان لازم داشته اند من برايشان فراهم مي‌کردم.
انتظار شما به عنوان نماينده صيادان استان سيستان و بلوچستان از مسئولين استاني و کشوري چيست؟
ضمن تقدير و تشکر از سازمان شيلات ايران و سازمان يونيدو که همواره حامي صيادان هستند اما با توجه به ظرفيت و توانمندي صيادان استان سيستان و بلوچستان و داشتن درياي بکر در سواحل مکران از دولت و مسئولين محترم انتظار داريم حمايت و همکاري بيشتري با صيادان داشته باشند تا در اين زمينه به جايگاه واقعي خودمان که همانا رسيدن به جايگاه ساير کشورهاي مطرح در زمينه صيد و صيادي است، دست پيدا کنيم.
در مجموع آن چيزي که واضح است اين است که حوزه شيلات يکي از بخش‌هاي کم هزينه براي ايجاد اشتغال در جنوب سيستان و بلوچستان است که مي‌تواند علاوه بر آمار فعلي، اشتغال را در اين منطقه محروم به چند برابر افزايش دهد. 
تعداد بازديد:99 آخرين تغييرات:98/11/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر