سه شنبه 19 فروردين 1399 - 13 شعبان 1441 - 7 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دلیل در مدار قرار نگرفتن ماهواره ظفر ۱/ برنامه بعدی پرتاب ماهواره

دليل در مدار قرار نگرفتن ماهواره ظفر ۱/ برنامه بعدي پرتاب ماهواره

‌ وزير ارتباطات با تشريح مشکل پرتاب ماهواره ظفر ۱ گفت: موتور ماهواره بر کم آورد و با افت سرعت، ماهواره در مدار نايستاد.
محمدجواد آذري جهرمي امشب در محل پايگاه فضايي امام خميني پس از انجام پرتاب ماهواره سنجش از دور ظفر که قرار بود در مدار ۵۳۰ کيلومتري زمين قرار گيرد، گفت: ماهواره ظفر نيز شبيه ماهواره پيام پس از آنکه از ماهواره بر جدا شد موفق به استقرار در مدار نشد.

وي گفت: اين ماهواره حتي از مدار ۵۳۰ کيلومتر هم عبور کرد و به مدار ۵۴۰ کيلومتري رسيد اما از نظر سرعت کم آورد و با وجود اينکه بايد به سرعت ۷ هزار و ۴۰۰ کيلومتر مي‌رسيد در سرعت ۶ هزار و ۵۰۰ کيلومتر در ساعت متوقف شد.
جهرمي افزود: در ماهواره پيام مشکل از مدار الکترونيکي ماهواره بود اما اين بار در ماهواره ظفر، موتور ماهواره بر کم آورد و با افت سرعت، ماهواره در مدار نايستاد و به اقيانوس هند افتاد.
وي گفت: ما نااميد نمي‌شويم و در خردادماه ماهواره ظفر ۲ را با ماهواره بر سيمرغ به فضا ارسال مي‌کنيم.
به گزارش خبرنگار مهر، ماهواره ظفرعصر امروز ۲۰ بهمن در ساعت ۱۹:۱۰ از پايگاه فضايي سمنان به فضا پرتاب شد که در مرحله اول و دوم که مربوط به جدايِشِ ماهواره از ماهواره بر است عمليات موفقي داشت و در مرحله سوم با کاهش سرعت با وجود آنکه به ارتفاع ۵۴۰ کيلومتري زمين رسيد اما به دليل افت سرعت نتوانست در مدار قرار گيرد و پس از قطع ارتباط تله متري با ماهواره بر از مدار خارج شد و به اقيانوس هند افتاد.
زمان پرتاب تا استقرار اين ماهواره حدود ۸ دقيقه طول کشيد. 
تعداد بازديد:179 آخرين تغييرات:98/11/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر