یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/خانواده

ادامه مسیر انقلاب به دست نسل جوان است

ادامه مسير انقلاب به دست نسل جوان است

مسئول قرارگاه مردمي امام رضايي‌ها گفت: لشکر جديد جوان‌هاي کشور با فرماندهي دهه شصتي ها، بايد با برنامه ريزي فرهنگي جدي و تخصصي مسير انقلاب اسلامي را ادامه دهند.
گردهمايي نقش زنان در گام دوم انقلاب اسلامي با هدف تبيين مسئوليت‌هاي زنان انقلاب اسلامي روز گذشته همزمان با شهادت حضرت ام البنين (س) در مجموعه سرچشمه تهران برگزار شد.

در اين مراسم حسين يکتا مسئول قرارگاه مردمي امام رضايي‌ها با اشاره به اهميت جايگاه حضور بانوان و عدم شکل‌گيري يک نهاد مشخص در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي زنان گفت: از روز اولي که قرارگاه خاتم الوصياء شکل گرفت ما تصميم بر ايجاد يک واحد خواهران داشتيم که تحت عنوان بنياد مستقل فاطمه الزهرا (س) و يا ذيل کارگروه‌هاي فرهنگي موجود در قرارگاه خاتم الاوصياء تعريف شوند تا در حيطه انسجام بخشي به فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي بانوان ورود پيدا کنند که اين امر به دلايل مختلفي تا امروز محقق نشده است.
وي ادامه داد: در گزارشي که در سال ۹۵ از فعاليت‌هاي قرارگاه فرهنگي خاتم الاوصياء به مقام معظم رهبري ارائه داده بوديم و ايشان از ما سوال کردند که «پس خانم‌ها کجا هستند؟»، شما هميشه تشويق و تحسين مقام معظم رهبري از خانم‌هاي نويسنده را مشاهده کرده‌ايد. اين بيانات اهميت حضور خانم‌ها در عرصه‌هاي فرهنگي را نشان مي‌دهد. از طرف ديگر ايشان بر تعجيل براي اقدام و عمل تصميمات اتخاذ شده و اجراي سريع آنها تاکيد مي‌کنند. من به خاطر مي‌آورم که از سال‌هاي ابتدايي انقلاب به خاطر مراعات يکسري از ملاحظات شرعي واحد خواهران در بسياري از تشکيلات فرهنگي تشکيل نشد و اين مساله به عنوان نقطه ضعفي در برنامه‌هاي فرهنگي انقلاب خود را نشان داده و کادر سازي و شبکه سازي تخصصي در حيطه‌هاي فرهنگي مرتبط با بانوان شکل نگرفته است.
مدير قرارگاه امام رضايي‌ها افزود: لشکر جديد خانم‌هاي تحصيل کرده کاربلد و حرفه‌اي آتش به اختيار بايد از خود عزم و اراده و جديتي داشته باشند تا در نبرد آخرالزماني فرهنگي روي پاي خود بايستند و نقش اساسي و جدي‌اي در جنگ نرم به‌عهده بگيرند. خانم‌ها براي بيان معرفتي آموزه‌هاي انقلاب اسلامي براي جامعه خود بهتر مي‌توانند عمل کنند و همانگونه که معصوم فرموده است، «کلموا الناس علي قدر عقولهم» مي‌توانند نقش جدي‌تري را براي گفتمان سازي در جامعه زنان ايفا کنند.
وي با اشاره به طبقات سني مختلف نسل‌هاي پس از انقلاب گفت: لشکر جديد جوان‌هاي ما براي ساختن انقلاب اسلامي که نسل دهه شصتي فرماندهي آن را به عهده دارد و دهه هفتادي‌ها ميدان‌دار آن هستند و دهه هشتاد پياده نظام و دهه نود نيرو احتياط آن به شمار مي‌روند بايد برنامه ريزي فرهنگي جدي و تخصصي اتخاذ و اجرا کنند. نسل جديدي که از روز اول تولد با مفاهيم تکنولوژي و فيبر نوري و موبايل و سرعت انتقال اطلاعات و گسترش رسانه‌هاي غربي و در دسترس بودن آن روبروست.
وي خاطر نشان کرد: اراده تأسيس يک بنياد مختص فعاليت‌هاي بانوان هميشه وجود داشته داست و بارها براي تشکيل آن صحبت کرده‌ايم اما متأسفانه به نتيجه نرسيده است. به همين خاطر به شما تاکيد مي‌کنم که از خودتان شروع کنيد، به خودتان تکيه کنيد و به اميد آقايان نباشيد.
مادران شهدا پيش از فرزندانشان شهيد شده بودند
در ادامه اين همايش سيد احمد عبودتيان مسئول قرارگاه خاتم‌الاوصياء بر لزوم خودسازي معنوي بانوان بر جايگاه مادران شهدا تاکيد کرد و گفت: در دفاع مقدس حدود ۴ هزار نفر شهيد زن داشتيم اما اگر از بعد رسالتي که زنان ايراني براي جامعه و جهاد ايفا کردند، نگاه کنيم در واقع بايد به حضور ۲۴۰ هزار مادر شهيدي اشاره کنيم که در کنار فرزندان شهيد خود و پيش از آنها به مقام شهادت در وجود خود رسيده بودند. مادري که خود شهيد نباشد و خود سازي نکرده باشد نمي‌تواند فرزندي در راه خدا بدهد که به شهادت برسد.
عبودتيان افزود: در هفته گذشته با مادر شهيدان خالقي پور ديداري داشتم و همراه ايشان براي زيارت شهدا به بهشت زهراي تهران رفتيم. در راه که بوديم اين مادر شهيد به ما گفت؛ حدود سي و چند سال است که هر هفته مسير از منزل تا بهشت زهرا را مي‌رود. از نظر من اگرچه پسران او در جبهه شهيد شده‌اند اما شهادت آنها در يک لحظه اتفاق افتاده است در حالي که اين مادر ذره ذره و هر روز شهيد مي‌شود. او حتي قبل از شهادت فرزندانش شهيد شده بود و از وابستگي‌هايش گذشته بود تا توانست عزيزانش را در راه خدا و در راه دفاع از وطن به جبهه بفرستد. از طرفي يک مادر شهيد از زمانيکه فرزندانش را حمل مي‌کرد مراقب لقمه حلال، نگاه و زبانش بود و مراعات‌هاي شرعي و اخلاقي‌اش را انجام مي‌داد تا فرزندانشان بر اساس هويت توحيدي انقلاب اسلامي رشد کنند.
لزوم شکل گيري حلقه‌هاي فرهنگي بانوان در قرارگاه خاتم الاوصياء
مسئول قرارگاه خاتم‌الاوصياء با بيان وجوه مختلف بيانيه گام دوم اظهار کرد: يکي از ابعاد بيانيه گام دوم بازگشت جوانان به الگوها و آرمان‌هاي دهه شصت است. مردم در دهه شصت خود را صاحب انقلاب مي‌دانستند و به همين خاطر منتظر و معطل دستور و امکانات دولتي نمي‌ماندند و با تمام وجود به سراغ پر کردن کاستي‌ها مي‌رفتند. کافي بود حضرت امام (ره) نکته‌اي را بيان کنند تا هر شخص انقلابي با تکيه بر توان و امکانات شخصي‌اي که داشت در کنار دوستان خود گروهي را تشکيل دهد و براي تحقق آن مسأله پاي کار بيايند و تلاش کنند تا آن مشکل حل شود.
عبودتيان با اشاره به عرصه‌هاي گوناگون هويتي زنان بيان کرد: قرارگاه خاتم الاوصياء به دنبال ايجاد هسته‌هاي تعريف هويتي زنان است. بخش عمده‌اي از جوانان ما بايد با هويت اصلي و جايگاه واقعي خود آشنا شوند. به همين علت بايد هسته‌هاي فعال مطالعاتي و پژوهشي در حيطه هويت زنان شکل بگيرد تا چشم انداز وجودي زن و فهم ساختار خلقت فاطمي او به خوبي ترسيم شود. همچنين با توجه به حفظ هويت زن مسلمان ايراني بايد هسته‌هاي فعال در موضوعات سبک زندگي، کتاب و پژوهش، عرصه‌هاي تربيتي، عفاف و حجاب و… تعريف شوند که پس از فهم درست مسائل و شناخت جزئيات آن به طراحي و برنامه ريزي در اين زمينه بپردازيم. 
تعداد بازديد:317 آخرين تغييرات:98/11/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر