پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

۱۲۲ داوطلب نمایندگی مجلس در سیستان و بلوچستان تائید نهایی شدند

۱۲۲ داوطلب نمايندگي مجلس در سيستان و بلوچستان تائيد نهايي شدند

رئيس ستاد انتخابات سيستان و بلوچستان گفت: ۱۲۲ نفر از داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي در ۶ حوزه انتخابيه اين استان از سوي شوراي نگهبان تائيد نهايي شدند.
به نقل از روابط عمومي، استانداري سيستان و بلوچستان، علي‌زيني‌وند اظهار داشت: از اين تعداد ۴۷ کانديدا در زاهدان، ۹ نفر خاش، ۱۵ نفر ايرانشهر، ۱۰ نفر سراوان، ۲۲ نفر چابهار و ۱۸ نفر از زابل براي هشت کرسي در مجلس به رقابت مي‌پردازند و تاکنون يک نفر از اين تعداد انصراف داده است.

وي گفت: ۳۶۰ داوطلب براي يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در ۶ حوزه انتخابيه اين استان شامل زاهدان، زابل، خاش، سراوان، ايرانشهر و چابهار ثبت نام کرده بودند که ۲۲ نفر قبل از رسيدگي در هيأت‌هاي اجرايي انصراف دادند.
رئيس ستاد انتخابات سيستان و بلوچستان افزود: اين کانديداها از بامداد فردا پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه تبليغات رسمي خود را آغاز و به مدت يک هفته تا ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه يعني ۲۴ ساعت قبل از آغاز زمان اخذ رأي ادامه خواهد داشت که اميدواريم کانديداهاي اين دوره با يک رقابت سالم برمبناي چارچوب قانوني تبليغات خود را براي معرفي هرچه بيشتر خودشان انجام دهند.
وي بيان کرد: در اين دوره، بخش عمده‌اي از فرايندهاي حين و بعد انتخابات به صورت تمام الکترونيک صورت مي‌گيرد و در يک هزار و ۶۸۹ شعبه اخذ رأي به همين تعداد دستگاه‌هاي مکانيزه احراز هويت در اختيار شعب قرار گرفته که کاربران و متوليان آن نيز آموزش‌هاي لازم را به صورت کامل فراگرفته و مراحل پاياني را طي مي‌کنند.
معاون سياسي و اجتماعي استاندار اظهار داشت: براي رأي دادن به وسيله اين دستگاه‌ها همه شهروندان واجد شرايط بايد اصل شناسنامه و کارت ملي به همراه داشته باشند و چنانچه به هر دليل موجهي مانند تعويض يا مفقودي نتوانستند کارت ملي ارائه دهند؛ توصيه مي‌کنيم حتماً شماره ملي داشته باشند زيرا بدون شماره ملي و کارت ملي هويت آنان احراز نمي‌شود و اخذ رأي از آنان ممکن نيست.
زيني‌وند ادامه داد: دستگاه مکانيزه احراز هويت مجهز به کارت خوان ملي است و در صورتي که رأي دهنده کارت ملي همراه نداشته باشد با وارد کردن شماره ملي، هويت و سن قانوني وي که حداقل ۱۸ سال تمام است محرز مي‌گردد.
وي گفت: دستگاه پس از احراز هويت يک کد مخصوص رأي دهنده را تحويل کاربران مي‌دهد که آن کد نشان از احراز هويت است.
رئيس ستاد انتخابات سيستان و بلوچستان افزود: در اين دوره هيچ گونه امکان رأي تکراري وجود ندارد و به صورت آنلاين اين دستگاه احراز هويت مي‌کند و روي سيستم جامع وزارت کشور، ثبت احوال و استانداري‌ها ديده مي‌شود و در واقع رأي دادن در اين دوره کاملاً اطمينان بخش و شفاف است.
وي با بيان اينکه اين دستگاه، مکانيزه و بسيار پيشرفته است؛ اظهار داشت: کار اين دستگاه اين است که در پايان رأي‌گيري و شمارش آرا که البته به شيوه سنتي و گذشته آرا شمارش مي‌شود، پس از شمارش، آرا تجميع شده و صورت‌جلسه قطعي مي‌شود و توسط تمام حاضرين در شعبه مانند نماينده فرماندار، نماينده هيأت نظارت و همه کساني که بايد امضا و تأييد کنند نتيجه هر شعبه وارد دستگاه مي‌شود و تجميع آرا را دستگاه مکانيزه انجام مي‌دهد و هيچ‌گونه تجميع دستي در اين دوره نداريم و اين دستگاه نشان مي‌دهد که پس از تجميع به وسيله اين دستگاه و مقايسه با شمارش و تجميع آرا در شوراي نگهبان و هيأت نظارت نتيجه رسمي اعلام مي‌شود.
زيني‌وند گفت: در تمامي شعب اخذ رأي تدابير لازم، پيش بيني‌ها، تدارک و پشتيباني انديشيده شده و در حدود ۴۷ هزار نفر فرايند اجرايي برگزاري انتخابات را در استان انجام مي‌دهند تا انتخاباتي سالم، پرشور، شفاف، رقابتي و امن در استان همدوش ساير نقاط کشور برگزار شود.
وي افزود: تعداد واجدين شرايط رأي دادن در اين دوره از انتخابات، يک ميليون و ۶۴۱ هزار و ۳۱۴ نفر است که از اين تعداد ۱۴۸ هزارو ۳۹۰ نفر رأي اولي هستند و اميدواريم مردم مشارکت بالايي داشته باشند.
معاون سياسي و اجتماعي استاندار همچنين با توصيه به کانديداها تصريح کرد: اين استان گسترده و داراي حساسيت‌هاي قومي و مذهبي است و تقاضا مي‌کنيم کانديداها چهارچوب‌هاي قانوني را دقيق رعايت و از طرح مسائل تنش‌زا حتماً پرهيز کنند و اگر کسي تخلف آشکاري داشته باشد حتي اگر تأييد هم شود و رأي بياورد در بحث اعتبارنامه و مراحل بعدي مورد توجه قرار خواهد گرفت و بنابراين فرايند انتخابات در تبليغات تمام نمي‌شود، اکثر تخلفات در اين هفت روز تبليغات اتفاق مي‌افتد که بايد کانديداها به شدت توجيه و هوشيار باشند تا هم موارد تنش‌زا نگويند و هم از موارد قانوني عدول نکنند و در موعد مقرر تبليغات را شروع و به پايان برسانند تا انتخابات خوبي را در استان به همت و مشارکت بالاي مردم، با دقت همه دست اندرکاران برگزار کنيم. 
تعداد بازديد:205 آخرين تغييرات:98/11/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر