پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

دریافت کیف مشکل‌گشا، شاهراه‌ فساد در مجلس دهم است

دريافت کيف مشکل‌گشا، شاهراه‌ فساد در مجلس دهم است

عضو کميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري مجلس گفت: رانت اطلاعاتي و دريافت کيف مشکل‌گشا، شاهراه‌هاي فساد در مجلس دهم بوده است.
حجت‌الاسلام عليرضا سليمي در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به رد صلاحيت ۷۰ نفر از نمايندگان فعلي به دليل مشکلات اقتصادي و ضعف مجلس در نظارت و عملکرد نمايندگان، گفت: به اعتقاد بنده اين رفتار خيانت به رأي مردم است چرا که نمايندگان قسم خوردند که در ايفاي وظايف نمايندگي خود همه تلاش خود را به کار بندند.

وي افزود: نماينده‌اي که به قسم نامه خود متعهد نبوده و به سراغ برخي لابي گري ها و رانت خواري ها مي رود، بدون شک مغاير قسم خود عمل کرده و کسي که مغاير با قسم خود عمل کند، حتماً لياقت به دوش کشيدن بار امانت نمايندگي مجلس را ندارد.

عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه شاهراهاي بروز مفاسد در مجلس دهم چه مواردي بوده است، بيان کرد: اين مسئله دلايل متعددي دارد؛ اول آنکه برخي دستگاه‌ها و مسئولان براي اينکه نمايندگان را با خود همسو کنند، مسيري را براي يک نماينده باز مي‌کنيد، يعني آن مسئول فاسد، نماينده را نيز فاسد خواهد کرد و اين مسئله به اين منظور است که مسئولي که لياقت تکيه زدن بر کرسي مديريت را ندارد، نماينده مجلس را فريب مي دهد و نمي‌گذارد بر عملکرد وي نظارت کند.
سليمي تاکيد کرد: نکته بعد اين است که نماينده در طول دوران نمايندگي خود به مردم قول هايي را مي دهد که ربطي به وظايفش ندارد، لذا اين خود مي تواند عاملي شود که نماينده به سراغ برخي افراد رفته و مشکلاتي ايجاد شود.
وي بيان کرد: نکته سوم معطوف به اطلاعاتي است که به دست يک نماينده مي رسد و عاملي مي شود تا آن نماينده و اعضاي خانواده‌اش منافعي را براي خود کسب کنند، لذا اگر نماينده اي در پي کسب اين اطلاعات به نفع خود و خانواده خود عمل کند اين عمل مي‌تواند خود و خانواده اش را به سمت مشکلاتي سوق دهد چرا که بسياري از مصيبت ها در کشور از همين نقطه آغاز مي شود.
قانون نظارت بر رفتار نمايندگان ضعيف است
سليمي در ارزيابي خود از عملکر هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان، گفت: به اعتقاد بنده عملکرد هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان ضعيف است و اين عملکرد ضعيف هم چندين دليل دارد؛ اول آنکه قانون نظارت بر رفتار نمايندگان قانون ضعيفي است و حداقل ها در آن رعايت شده است و نمايندگان به نحوي اين قانون را نوشتند که پاي خودشان گير نيافتد.
وي تصريح کرد: به نظر بنده مجلس بعدي بايد اين قانون را تغيير دهد چرا که هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان نبايد يک هيئت نمايشي باشد و اين هيئت بايد به معناي واقعي بر نحوه رفتار نمايندگان نظارت کند.

عضو کميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري مجلس در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه تکيه زدن افرادي غير متخصص بر رياست کمسيون هاي اقتصاي مجلس تا چه حد در ايجاد فساد موثر است، گفت: متاسفانه گاهي اوقات اين مسئله تاثير گذار است. به عنوان مثال بنده در يک گزارش شنيدم که برخي از اعضاي کميسيون‌ اقتصادي در جلسه اي که با مدير عامل يکي از بانک ها داشتند، کيف هايي را هديه گرفتند که به نوعي اين کيف‌ها، کيف مشکل گشا بود که اين برخلاف انجام وظايف نمايندگي است. 
تعداد بازديد:371 آخرين تغييرات:98/11/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر