سه شنبه 24 تير 1399 - 22 ذي القعده 1441 - 14 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

زنان بخش جدایی ناپذیر ازهویت شهری/ترک فرزندان وسندروم آشیانه خالی

زنان بخش جدايي ناپذير ازهويت شهري/ترک فرزندان وسندروم آشيانه خالي

نشست تخصصي زن و سلامت همزمان با گراميداشت روز زن و مقام مادر با همکاري اداره کل سلامت و اداره کل بانوان شهرداري تهران برگزار شد.
مريم مقدسي فوق تخصص روماتولوژي در اين نشست در رابطه يا پوکي استخوان و زنان گفت: سن متوسط جامعه رو به افزايش است و يکي از مسائلي که به شکل يک بيماري خاموش وجود دارد پوکي استخوان است که در خانم‌ها بيشتر ديده مي‌شود. پوکي استخوان تا زماني که عارضه ايجاد نکند قابل تشخيص نيست و بدون علامت است.

وي افزود: در سال ۸۱، ميزان پوکي استخوان در زنان ۸.۲ درصد و در مردان ۴.۹ درصد بوده است. فقط در کشورهاي اروپايي در هر ۳۰ ثانيه يک شکستگي بر اثر پوکي استخوان اتفاق مي‌افتد؛ از هر ۳ زن يک نفر و از هر ۸ مرد يک نفر. بروز اين بيماري معادل احتمال ايجاد سرطان پروستات است.
مقدسي ادامه داد: ذخيره استخواني تا ۲۵ سالگي افزايش پيدا مي‌کند، تا حدود ۴۰ سالگي ثابت مي‌ماند و پس از آن کاهش پيدا مي‌کند.
وي با بيان اينکه عوامل ژنتيک، سن و جنس در اين بيماري تأثير گذار هستند گفت: اين مسئله در خانم‌ها ۴ برابر بيشتر است. همچنين يائسگي، کم تحرکي، تغذيه نامناسب، عادات غلط مانند مصرف الکل و استعمال دخانيات و اختلالات هورموني و بعضي از داروها از عوامل قابل اجتناب ايجاد بيماري هستند.
زنان ۲ تا ۳ برابر بيشتر از مردان به بيماري‌هاي دمانس مبتلا مي‌شوند
وجيهه آقا مولايي متخصص مغز و اعصاب در نشست تخصصي زنان و سلامت در مورد نقش زنان در بيماري‌هاي دمانس، گفت: در سال‌هاي اخير با توجه به افزايش سن و گروه سالمندان شيوع بيماري‌هاي دمانس و اختلالات شناختي که در صدر آن آلزايمر است بيشتر شده است.
وي اظهار داشت: از دو جهت مي‌شود اين موضوع را در زنان بررسي کرد. اينکه در همه جوامع زنان حدود ۲ تا ۳ برابر بيشتر از مردان مبتلا به دمانس مي‌شوند که مهمترين عامل در اين مساله افزايش سن است. مورد ديگر اينکه سير بيماري‌هاي دمانس و آلزايمر در زنان سريع‌تر است.
وي اضافه کرد: در سياستگذاري ها بايد اين مسئله لحاظ شود که به زنان هم به طور کلي و هم به عنوان مراقبين بيماران دمانس، توجه بيشتري شود.
چاقي دليل اصلي بسياري از ناباروري‌ها در زنان
هاشمي کارشناس امور تغذيه نيز در اين نشست به موضوع چاقي در زنان پرداخت و افزود: يک کودک چاق به انسان بالغ چاق و پس از آن به سالمند چاق تبديل مي‌شود.
وي تصريح کرد: غذاهاي ناسالم و فست فودها و حتي غذاهاي سنتي براي افرادي با تحرک بدني مناسب طراحي شده‌اند و در صورت بي تحرکي مي‌توانند باعث چاقي شوند.
وي با بيان اينکه روند چاقي در دخترها بلوغ زودرس ايجاد مي‌کند و اين مسئله کوتاهي قد را نيز به همراه خواهد داشت، يادآور شد: چاقي باعث کاهش اعتماد به نفس در نوجوان‌ها و تحقير و مورد تمسخر قرار گرفتن آن‌ها مي‌شود و دخترها و زنان از اين نظر بيشتر در معرض خطر و آسيب پذيري هستند. چاقي حتي روي باروري خانم‌ها اثر مي‌گذارد و بسياري از ناباروري‌ها در خانم‌ها به دليل اضافه وزن و چاقي است.
ترک خانه از سوي فرزندان و سندروم آشيانه خالي
فائزه غلاميان روانپزشک، در اين نشست، گفت: سندروم آشيانه خالي وقتي اتفاق مي‌افتد که فرزندان خانواده را ترک مي‌کنند و پس از آن پدر و مادرها احساس بي نقشي و تنهايي مي‌کنند. يعني بعد از اينکه از والد بودن فاصله مي‌گيرند، مشغوليت و برنامه ريزي براي اين برهه از زندگي ندارند و در آشيانه خالي نمي‌دانند با اين وضعيت چگونه روبه رو شوند.
وي ادامه داد: ترديد، برانگيختگي و اختلال در خواب و تغذيه از آثرات سندروم آشيانه خالي است که در زنان بيشتر اتفاق مي‌افتد چرا که ارتباط عميق‌تري با فرزندان دارند.
وي تاکيد کرد: بايد به والدين آموزش دهيم و آن‌ها را آگاه کنيم که اين اتفاق خواهد افتاد تا آمادگي اين مسئله را پيدا کنند و بايد زمينه را براي ايجاد مشغوليت‌هاي جديد بدون فرزندان براي آن‌ها فراهم کنيم.
آموزش مهارت‌هاي زندگي و بالا بردن ميزان تاب آوري براي پيشگيري از افسردگي
نوشين خادم الرضا روانپزشک و روان درمانگر در نشست تخصصي زنان و سلامت با بيان اينکه اختلالات روانپزشکي وقتي اهميت پيدا مي‌کنند که در عملکرد فرد تأثير داشته باشند، گفت: اختلالات افسردگي در زن‌ها ۲ برابر شايع‌تر از مردان است و در زمان صبح شديدتر است. ۳۰ تا ۷۰ درصد اين بيماران شناسايي و درمان مناسبي نمي‌شوند و ۵۰ درصد از بيماران تحت درمان، درمانشان را قطع مي‌کنند.
وي بيان داشت: شيوع افسردگي در افراد ساکن شهرها، زنان مطلقه و بيوه و افراد با سطح اقتصادي و اجتماعي بالا، بيشتر است.
خادم الرضا اظهار داشت: ۴۰ درصد از نوزادان مادران افسرده، افسردگي و يا اشکال ديگر آسيب را تجربه مي‌کنند. همچنين افسردگي اولين و يا دومين علل ناتواني افراد در دنياست. آموزش مهارت‌هاي زندگي و بالا بردن ميزان تاب آوري در افراد مي‌تواند در پيشگيري از افسردگي مؤثر باشد.
لزوم توجه به زنان در بحث سلامت و برابري
ثابت، کارشناس ارشد طراحي شهري نيز در اين نشست با اشاره به موضوع زنان، سلامت و نابرابري در فضاي شهري، گفت: سنجش سرانه‌هاي خدماتي و کمبودها در مناطق تهران در مقياس محلي و اينکه زنان به چه مقدار از سرانه‌هاي خدماتي مرتبط با سلامت دسترسي دارند، در اين حوزه از اهميت بالايي برخوردار است.
وي با بيان اينکه بايد توجه به زنان در بحث سلامت و برابري حساس سازي شود، افزود: سلامتي رواني در شهر با تمرکز بر عواملي مانند اعتياد، اضطراب و افسردگي، روند شهري شدن و بحران‌هاي ناگهاني و حل اين مشکلات ايجاد مي‌شود.
وي سلامت و نابرابري در بافت فرسوده را ناشي از کمبود سرانه‌هاي خدماتي، عدم دخالت زنان در تجميع و نوسازي، کيفيت نامناسب مسکن موجود و نوساز و ضعف‌هاي زيرساختي دانست و تاکيد کرد: زنان به علت اشتغال کمتر و حضور بيشتر در خانه در معرض آسيب‌هاي بيشتري در حوزه مسکن و فضاي محلي قرار دارند.
زنانگي؛ بخش جدايي ناپذير هويت شهري
هادي خانيکي استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي در نشست تخصصي زنان و سلامت درباره موضوع زنان و گفتگو، با بيان اينکه مشکل اصلي جامعه ايران ناتواني در گفتگو است، افزود: زنانگي بايد به عنوان بخشي جدايي ناپذير از هويت شهري ديده شود. زنانگي در موضوع گفتگو خوب ديده نمي‌شود و وقتي در فضاي علمي از زن صحبت مي‌کنيم، انگار به زن امتياز مي‌دهيم.
وي تصريح کرد: سوال اين است که زنان در چه موقعيتي از زندگي خود امکان گفتگو پيدا مي‌کنند، در خانواده يا اجتماع؟ چه نقشهايي در موضوع گفتگو آن‌ها را به يک کنشگر تبديل مي‌کند؟ اگر به دنبال توانمندسازي و تأثيرگذاري زنان در محيط هستيم بايد آنان را به سمت حوزه گفتگو بکشانيم.
خانيکي اظهار داشت: وضعيت زنانگي در جامعه امروز پرتناقض است؛ از يک طرف با رشد زمينه‌هاي شهرنشيني روبه روييم و از طرف ديگر با زناني مواجهيم که در خانواده نسبت به حوزه عمومي قدرتمندتر هستند.
وي با بررسي نسبت بين زنان و گفتگو در سه حوزه ذهني، زبان و زبان آوري، يادآور شد: در حوزه ذهني و ساختار اجتماعي مي‌توان نيمه دوم اسفند را مثال زد که شهرها زنانه‌تر مي‌شوند و مي‌بينيم که چه تغييرات مثبتي در شهرها ايجاد مي‌شود.
خانيکي ادامه داد: در حوزه زبان مردانه که خشن و غيرگفتگويي است، زبان زنانه مي‌تواند تأثيرگذار باشد و در پايان اينکه در زبان آوري و به متن آوردن حاشيه‌ها زنان مي‌توانند مؤثرتر باشند. 
تعداد بازديد:441 آخرين تغييرات:98/11/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر