دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

قول می‌دهم در کوتاه‌ترین زمان از بحران کرونا عبور کنیم

قول مي‌دهم در کوتاه‌ترين زمان از بحران کرونا عبور کنيم

رئيس جمهور گفت: قول مي‌دهم به پشتوانه کادر درماني متخصص و پرستاران کشور و اراده و همکاري مردم با حداقل تلفات و در کوتاه ترين زمان ممکن از بحران کرونا عبور مي‌کنيم.
حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور امروز در جلسه هيئت دولت که در مجموعه سعد آباد برگزار شد با تاکيد بر اينکه برخي کاسبان کرونا براي سودجويي، ماسک را احتکار و پنهان و برخي ديگر با پنهان شدن پشت ماسک دلسوزي، جامعه را با دروغ پراکني هاي خود، نگران و ملتهب مي کنند، اطمينان داد که به پشتوانه کادر درماني متخصص و پرستاران کشور و اراده و همکاري مردم، با حداقل تلفات و در کوتاه ترين زمان ممکن از اين بحران عبور خواهيم کرد.

متن کامل سخنان رئيس جمهور در جلسه هيئت دولت به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
ايام پربرکت ميلاد حضرت جواد الائمه(ع) و همچنين ميلاد مولاي ما امير المؤمنين(ع) را به همه تبريک و تهنيت عرض مي‌کنيم و در آغاز مي‌خواهم از مجلس شوراي اسلامي و از رئيس مجلس که با تدبيري که براي بودجه سال ۹۹ به خرج دادند و پيشنهادي را خدمت مقام معظم رهبري فرستادند و ايشان تأييد کردند، از مجلس و رئيس مجلس و بويژه از مقام معظم رهبري تشکر کنم که اين بن بست را شکستند و اين مسأله را حل کردند که بتوانيم براي سال آينده از آغاز سال طبق چارچوب قانون بودجه اقدامات مالي خودمان را انجام دهيم.
همچنين ايشان اجازه فرمودند که موضوع وزارت جهاد کشاورزي هم به بعد از مسأله مربوط به حفاظت‌هايي که لازم است در مسأله کرونا انجام گيرد، محول شود. بنابراين برادر عزيزمان آقاي مهندس کشاورز که امروز سرپرستي اين وزارتخانه را به عهده دارند همچنان اين مسئوليت را برعهده خواهند داشت.
از همه ملت بزرگ ايران تقدير و تشکر مي کنم در اين شرايط ويژه و خاصي که قرار گرفتيم براي حفظ آرامش، اميد و اينکه اراده ملي ما بر اين است که بتوانيم با متانت و بردباري و با همکاري از اين معضل به خوبي عبور کنيم.
اين بيماري، يک بيماري فراگير است. تقريباً دامنه آن همه استان‌هاي ما را فرا گرفته و به يک معنا يک بيماري جهان‌گير است که بسياري از کشورهاي جهان به اين مسأله مبتلا شدند و بايد با تدبير و همکاري يکديگر از اين معضل در اسرع وقت عبور کنيم.
مسأله سلامت مردم براي ما اهميت دارد و همه تلاش‌ها براي اين است که مردم، پدران و مادران و جوان‌هاي ما و افراد مسن و بيمار که بيشتر در معرض اين ويروس هستند بتوانند از اين مسأله عبور کنند و جانشان به سلامت باشد، سلامت و امنيت جاني براي ما بسيار مهم است.
اما در کنار آن امنيت روحي و رواني جامعه هم بسيار حائز اهميت است. متأسفانه امروز عليرغم اينکه اکثريت جامعه ما و همه همکاري و يکديگر را براي عبور از اين مشکل ياري مي کنند، عده‌اي هستند به عنوان کاسبان کرونا که مي‌خواهند از اين معضل براي سود مادي و سودجويي خودشان استفاده کنند و متأسفانه در مواردي با احتکار و گرانفروشي و عدم عرضه کالا با اين فکر که در آينده اين کالا را با قيمت بالاتر و گزاف مي‌توانند بفروشند،  مواجه بوديم. اين عده‌اي بودند به عنوان کاسباني که در اين بيماري با جان مردم بازي مي‌کردند و احتکار مي‌کردند.
از طرف ديگر کاسبان ديگري هم در فضاي مجازي و در رسانه‌هاي بيگانه داشتيم. عده‌اي ماسک را احتکار کردند و عده‌اي هم رفتند پشت ماسک دلسوزي اما در واقع براي اينکه جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگراني کنند، اخبار دروغ را در جامعه  شايع مي کنند.
مردم عزيز و بزرگوار بايد توجه داشته باشند به اينکه اين گروه محتکرين و معاندين در فضاي مجازي که به آرامش مردم رحم نمي‌کنند؛ همچنين گروهي که افکار جامعه را با اظهارنظرهاي غيردقيق خودشان دچار اضطراب مي‌کنند؛ اين امر تخصصي است و بايد به متخصصين مربوطه واگذار شود؛ مسئوليت اين کار به وزارت بهداشت و درمان واگذار شده، اما همه دستگاه‌ها با همه توان، پيگير بخش‌هايي از اموري هستند که به نوعي به آنها مربوط مي‌شود.
پزشکان و پرستاران در خط مقدم هستند و فداکاري بسيار بزرگي از خودشان نشان دادند و از همه آنها تشکر و سپاسگزاري مي‌کنم که هيچ کدام در انجام وظايف و اجراي وظايف خودشان دچار قصور نشدند و با همه توان در صحنه بودند؛ افرادي بودند روزها و شب‌ها با استراحت بسيار کوتاه و با تلاش بسيار زياد به طور مداوم کار خودشان را ادامه دادند؛ حتي وزير محترم بهداشت و درمان که معمولاً روزانه با او در تماس هستم و گزارش مي‌گيرم، در اين مدت يک هفته و خرده‌اي شب‌ها يکي، دو ساعت بيشتر استراحت نکرده است.
بار سنگيني بر دوش همه است؛ به مردم عزيز و بزرگوارمان قول مي‌دهم که به پشتوانه تخصص بالاي پزشکان کشورمان؛ به پشتوانه اراده و تصميم پرستاران و پزشکان؛ ايثار و فداکاري و همکاري مردم از اين معضل با حداقل تلفات و با کوتاه‌ترين زمان ممکن ان‌شاء الله عبور خواهيم کرد.
کاري که امروز در بيمارستان‌ها انجام مي‌گيرد، با زبان قابل وصف و شکرگزاري و تقدير نيست و در واقع بايد پاداش آنها را خداوند بزرگ عنايت کند؛ در اين مسأله چشم اميد مردم اول به رحمت و لطف خداوند است و با توکل به خداوند است که روح‌ها آرامش پيدا مي‌کند و در مرحله دوم به تلاش، کوشش و فداکاري تيم پزشکي و بهداشتي سراسر کشور است که شبانه‌روز تلاش مي‌کنند.
ديگران هم آماده کمک هستند؛ امروز وزارت صمت در صحنه همين جهاد است و بسياري از توليدگران از جان مايه گذاشتند و شبانه‌روز براي نيازمندي‌هاي جامعه کار مي‌کنند؛ بسياري از مسئولين نظارتي شبانه‌روز کار مي‌کنند براي اينکه کالا به قيمت مناسب در اختيار مردم قرار گيرد؛ بايد از همه کارگران، مهندسين، کشاورزان و همه آنهايي که در پالايشگاه‌ها مشغول کار هستند تا انرژي به موقع در اختيار مردم قرار گيرد؛ همه آنهايي که در نيروگاه‌ها تلاش مي‌کنند براي اينکه برق در اختيار مردم قرار گيرد؛ همه آنهايي که در کنار مراکز مهم تصفيه‌خانه‌هاي عظيم آب هستند تا آب آشاميدن در اختيار مردم قرار گيرد و همه آنهايي که در همه سمت‌ها، حمل و نقل، کسب و کار، همه پاي کارند و شبانه‌روز تلاش مي‌کنند براي اينکه مردم بتوانند زندگي راحتي داشته باشند؛ بحمدالله امروز توليدگران، کشاورزان، مديران و مسئولين حمل و نقل با همه توان در صحنه هستند تا مردم نيازمندي‌هايشان به خوبي برآورده شود.
وزارت خارجه و وزارت راه و شهرسازي امروز در تماس مستمر با همتايان خود هستند براي اينکه معضل رفت و آمد مربوط به صادرات و واردات کالا حل و فصل شود.
خدمت مردم عزيز عرض کنم که همه به سهم خودشان در اين جهاد حضور دارند؛ خط مقدم ما مسئولين بهداشتي و درماني هستند و در خطوط ديگر همه در صحنه هستند و تلاش مي‌کنند.
ديروز در جلسه هماهنگي سه قوه بر اين تصميم تأکيد کرديم که وزارت اقتصاد و بانک مرکزي تلاش کنند براي اينکه مردم داراي اقساط هستند و اقساط آنها بايد پرداخت شود و در برابر دولت مسئول هستند که پرداختي‌هاي خودشان را در موعد خاص پرداخت کنند، امهال موارد و دادن فرصت يک و دو ماهه انجام شود براي اينکه مردم بتوانند کار خودشان را با آساني بيشتر و عدم مشکلات حل و فصل کنند و اين راه باز ادامه پيدا مي‌کند؛ يعني اينکه بانک مرکزي و وزير اقتصاد مسئول شدند در اين زمينه براي مساعدت به کسب و کارهايي که در اين ايام دچار مشکل شدند؛ برخي از کسب و کارها است که بهترين زمان درآمدي‌شان شب عيد و ايام عيد بوده که دچار مشکل شدند و نسبت به آنها دولت بايد مساعدت کند و ان‌شاء الله طرح‌شان را بياورند در هيأت دولت مطرح کنند و ان‌شاء الله به زودي آن را بررسي و تصويب مي‌کنيم؛ براي اينکه مردم در رفاه بيشتري در اين زمينه قرار گيرند.
همانطور که دولت وظيفه دارد نگهبان سلامت مردم باشد، وظيفه دارد نگهبان کسب و کار مردم و زندگي و تأمين معيشت مردم هم باشد؛ در اينجا خواهش مي‌کنم از همه دستگاه‌هاي خبري، خبرنگاران، روزنامه‌ها، بويژه صدا و سيما با همه وجود در برابر معانديني که در فضاي مجازي و در رسانه‌هاي بيگانه سمپاشي مي‌کنند؛ خبر دروغ را القاء مي‌کنند و واقعيت‌ها را به مردم نمي‌گويند، بيايند واقعيت‌ها را براي مردم توضيح دهند.
بيمارستان ما، تلاش پزشکان و پرستاران ما، مراکز توليد و همه کارگران و مهندسيني که همه سر چاه و تلمبه‌ خانه‌هاي نفت و گاز، همه جا، سر مرز براي نگهباني از کشور و در همه جا حضور دارند و تلاش مي‌کنند براي امنيت و نيازمندي‌ مردم، بهداشت مردم، براي نظافت شهر مردم، همه تلاش و کوشش مي‌کنند؛ اين کوشش‌ها منعکس شود.
بدترين کار اين است که بدخواهان ايران و ملت ايران از فرصت مشکل مردم و از ورود يک ويروس هم سوء عليه ملت ايران استفاده مي‌کنند و مي‌خواهند آرامش و اعتماد را از مردم بگيرند؛ اساس کار اعتماد بين مردم و مسئولين و در اين شرايط اعتماد بين مردم و مسئولين بهداشت و درمان است.
آمار دروغ مي‌دهند؛ حرف‌هاي دروغ مي‌زنند و نظرات دروغ منتشر مي‌کنند؛ مي‌گويند واقعيت‌ها به مردم گفته نمي‌شود، در حالي که از روز اولي که احساس کرديم ويروسي وارد کشور شده، همان‌وقت به وزارت بهداشت و درمان گفته شد که همه آمار و اطلاعات در اختيار مردم قرار داده شده و چيزي از مردم مخفي نشود؛ مردم کاملاً بدانند که چه عده مشکوک و مبتلا به اين بيماري‌اند و چه عده جان باخته در اين بيماري هستند و چه اقداماتي در حال انجام است و آمادگي خودشان را هم به مردم اعلام کنند و خداي ناکرده اگر باز هم بخواهد اين بيماري گسترش پيدا کند، با همه توان بيمارستان‌ها و تخت‌ها و پزشکان و پرستاران ما آمادگي دارند تا در برابر اين ويروس مهاجم بايستند و ايستادگي کنند تا از اين خطر عبور کنيم و رد شويم.
متأسفانه آنهايي که حتي دارو و مواد غذايي را به روي مردم بستند و تحريم کردند، خبيثانه‌ترين اقدام را عليه ملت ايران در اين ۲ سال انجام دادند؛ آنها هم آمدند با يک ماسک دلسوزي ظاهر شدند که ما هم مي‌خواهيم به ملت ايران کمک کنيم؛ شما اگر واقعاً راست مي‌گوييد لااقل تحريم دارو را برداريد؛ اين اولين قدم است. بگوييد نسبت به ملت ايران تا حالا اشتباه و خطا کرديم و عذرخواهي مي‌کنيم و اولين قدم ما اين است که فعاليت بانکي براي خريد دارو، نقل و انتقال دارو و فعاليت کشتيراني در اين زمينه و مواد غذايي مردم، آزاد است و ما کاري نداريم و اين تحريم را از روي مردم برداشتيم.
مردم ما به خوبي مي‌دانند شما دروغ مي‌گوييد؛ واقعيت را نمي‌گوييد؛ البته در اينجا من بايد از همه دولت‌ها و کشورهايي که در زمينه مبارزه با اين ويروس به ما کمک کرده‌ و آماده‌اند به ما کمک کنند؛ تجهيزات فرستادند و باز هم آمادگي دارند دارو و تجهيزات براي کشور ما بفرستند، از همه آنها تشکر و سپاسگزاري مي‌کنم.
کار آموزش و پرورش و بخش دانشگاهي يک مقداري سخت شد؛ از يک طرف وزراي مسوول دغدغه آن را دارند که به وظيفه قانوني و ذاتي خودشان براي آموزش فرزندان اين جامعه اقدام و عمل کنند و از اين وظيفه باز نمانند؛ از يک طرفي هم نگران سلامت فرزندان اين کشور هستند و در عين حالي که اين هفته ها مدارس و دانشگاهها تعطيل بوده همه تلاش و توان خود را به کار گرفتند که با فرزندان جامعه، دانش آموزان و دانشجويان در تماس باشند.
خوشبختانه فضاي مجازي و همچنين صدا و سيما فضاي بسيار مناسبي را براي اين کار آماده کردند؛ اين هم يک تجربه است که اگر روزي، هفته اي نتوانستيم به طور مستقيم به فرزندان عزيز جامعه خدمت بدهيم، بتوانيم از طريق فضاي مجازي و از طريق صدا و سيما اين خدمات خود را ادامه دهيم تا بچه هاي ما از درس و تحصيل و فعاليت باز نمانند؛ ضمن اينکه يک خدوت روحي هم به آنها هست.
به جواني که در خانه هست، مي‌گوييم سفر نرود؛ در خيابان حرکتت به حداقل برسد؛ در اجتماعات شرکت نکن؛ در خانه چه کار کند؟ اگر معلم با اين عزيز در ارتباط باشد، او با معلم در ارتباط باشد؛ تکاليف خود را بگيرد و سوال و درس خود را مطرح کند؛ اين غير از علم و دانش يک آرامشي هم براي مردم است.
من از صدا و سيما مي‌خواهم در اين ايام که مردم براي حفاظت از جان خود بيشتر در خانه هستند، برنامه‌هاي شادتري براي مردم ارائه بشود؛ مردم وقتي در يک آپارتمان و خانه کوچک مي‌خواهند محدود و محصور شوند، نمي‌توانند در اجتماعات شرکت کنند، رفت و آمد به آن صورت نمي‌توانند داشته باشند، بايد صدا و سيما در خانه آن را جبران کند و ان شاءالله اين کار انجام مي‌گيرد.
همه هنرمندان در فضاي مجازي بيايند؛ همه دانشمندان در فضاي مجازي بيايند؛ همه روانشناس‌ها و همه آنهايي که مي‌توانند لبخند براي مردم به ارمغان بياورند در فضاي مجازي بيايند؛ امروز کلماتي که مردم را از خستگي دربياورد و براي مردم تنوع باشد، ديگر يک کار مستحب نيست؛ در اين شرايط يک کار واجب است و همه از اين فضاي مجازي استفاده کنيم.
هنرمندان و همه آنهايي که مي‌توانند به هر حال روحيه مردم را عوض کنند؛ بتوانند مردم را از آن حالتي که براي آنها ايجاد شده در خانه ماندند که خودِ اين خستگي آور است آنها را از خستگي روحي دربياورد اين هم به عنوان يک وظيفه‌اي است که همه ما بايد انجام بدهيم و دنبال کنيم و ان شاءالله دنبال خواهيم کرد.
نکته آخر من اين که راجع به دولت الکترونيک و فضاي مجازي حرف زياد زديم و قبلا در هر مقطعي گفتيم که در دنياي امروز بايد از فضاي مجازي به خوبي استفاده کنيم؛ الان در اين شرايط اهميت اين مساله بيشتر و واضح‌تر و روشن‌تر شده است؛ ديگر اين روزها مي‌خواهيم آموزش هم با اين فضاي مجازي باشد؛ اين روزها مي‌خواهيم کسب و کار هم با فضاي مجازي باشد؛ مي‌خواهيم تامين مواد مورد نياز مردم و ‌خريد و فروش هم به صورت ديجيتال باشد؛ خودِ اين مساله و فضا بايد ما را براي حرکت بيشتر تشويق کند.
ناچاريم در اين شرايط مقداري سبک زندگي خود را تغيير دهيم؛ اينکه امروز بانک‌ها هم کمک کردند براي اينکه مردم به بانک‌ها مراجعه نکنند و بتوانند از فضاي مجازي و موبايل‌هاي خود استفاده کنند، نشان مي‌دهد که از اين ظرفيت بايد حداکثر استفاده را ببريم.
فضاي مجازي مخصوصا در اين شرايط يک ظرفيت بزرگ است؛  بايد همه همديگر را ياري و کمک کنيم و دولت الکترونيک خود را بسازيم؛ ارتباطات ديجيتالي خود را بيشتر و اقتصاد خود را به سمت ديجيتال هدايت کنيم.
مي‌خواهم تشکر کنم از همکاري مردم با بخش بهداشت و درمان؛ اگر همکاري مردم نبود هيچ اقدام مهمي نمي توانستيم انجام دهيم؛ اگر مردم به وزارت سلامت ما اعتماد نمي‌کردند، شايد اين بيماري الان چند برابر يا چند ده برابر اين در جامعه منتشر شده بود؛ کار بزرگ را مردم کردند؛ در خانه نشستند براي اينکه يک روزه جديدي براي مردم ايجاد شد؛ يک زماني بود در اديان سابق روزه به اين بود که طرف حرف نزند «إِنِّي نَذَرْتُ لِلرَّحْمَنِ صَوْمًا» من روزه گرفتم و روزه اين بود که ديگر طرف حرف نمي‌زد؛ روزه کلام، روزه سخن مي‌گرفت.
امروز هم مردم يک روزه خاصي را براي خودشان لازم کردند و آن ماندن در خانه، حداقل بيرون آمدن، حداقل در جامعه رفتن، حداقل مسافرت کردن، حتي سبک تماس هاي خود را عوض کردند؛ قبلا به هم مي رسيدند اول دست راست خود را دراز مي‌کردند؛ حالا دست روي سينه مي‌گذارند و با سر به هم احترام مي‌گذارند.
سبک زندگي هم در اين ايام يک تغييرات موقتي پيدا کرده و اين تغييرات به سلامت جامعه کمک مي‌کند و همانطور که ديروز مقام معظم رهبري تاکيد کردند هر چيز که به سلامت جامعه کمک کند، حسنه است و هر چيزي که براي سلامت جامعه مضر باشد، سيئه است و بنابراين همه ما بايد همکاري خود را ادامه دهيم.
به مردم قول مي‌دهم دولت با همه توان در خدمت مردم است؛ وزارت بهداشت و درمان در خدمت مردم است؛ با همکاري همديگر با تعاون و ياري يکديگر انشاءالله از اين مشکل عبور خواهيم کرد.
من از همه دستگاه‌هاي دولتي که در اين ايام سخت افتتاح‌هاي خود را تاخير نينداختند تشکر مي‌کنم؛ يعني هر کجا در استان‌ها و در شهرستان‌ها طرح ‌ها به ثمر رسيده، افتتاح‌ها انجام گرفته است؛ حالا ويدئوکنفرانسي انجام گرفته به جاي حضور مسوولين و به هر شکلي بوده و انشاءالله باز هم ادامه پيدا مي‌کند.
خوشحالم که امسال با اينکه سال سختي بود، آمار فعاليت‌هاي اقتصادي و به ثمر رسيدن طرح‌هاي مهم توليداتي بسيار قابل ملاحظه بوده و در اين ايام که ايام توسل به امام جواد(ع) و مولاي ما اميرالمومنين(ع) و روزهاي بسيار مبارک ماه رجب هست و بعد از آن هم ماه شعبان پيش روي ماست، بتوانيم با توکل به خداوند و با توسل به پيامبر(ص) و ائمه هدي(ع)، سلامت جامعه را از خداوند با همکاري‌ها و اجراي همه دستورات بهداشتي که به آن مکلف هستيم، بگيريم.
والسلام عليکم و رحمت الله و برکاته
 
تعداد بازديد:359 آخرين تغييرات:98/12/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر