دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

تعطیلی ها نتوانسته جلوی شیوع کرونا را بگیرد

تعطيلي ها نتوانسته جلوي شيوع کرونا را بگيرد

فرمانده ستاد عمليات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، از ادامه تعطيلي ها تا پايان سال به دنبال شيوع کرونا خبر داد.
يک هفته‌اي از اعلام اخبار مربوط به کشف انبارهايي که اقلامي مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفوني کننده را احتکار کرده‌اند، مي‌گذرد اما همچنان اين اقلام در داروخانه‌ها به راحتي پيدا نمي‌شود.

رئيس پليس پايتخت ادعا مي‌کند که پليس تمام اقلامي که از اين انبارها کشف مي‌کند در اختيار دانشگاه علوم پزشکي قرار مي‌دهد و اين سازمان بايد بگويد که چرا هنوز بعد از گذشت يک هفته اين اقلام به شبکه توزيع تزريق نشده است
در رابطه با اين موضوع و ديگر سوالاتي که مربوط به جلوگيري از شيوع ويروس کرونا است با عليرضا زالي فرمانده ستاد عمليات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفتگو کرديم.
چرا هنوز اقلام کشف شده در اختيار داروخانه‌ها قرار نگرفته است.
خوشبختانه با هماهنگي که با دادستان تهران انجام شد نماينده تام الاختيار ستاد دانشگاه در ستاد فرماندهي ديروز تعيين شد و به همکاران در پليس امنيت اقتصادي معرفي شد و همچنين به عزيزان در مجموعه دادگاه اقتصادي هم اعلام شد و از ديروز برنامه شکل منظمي پيدا کرده است و به طور طبيعي ابتدا اين اقلام مکشوفه در اختيار نيروهاي درماني قرار خواهد گرفت و بخشي از آن با حضور نماينده هيأت امناي ارزي و نماينده سازمان دارو و غذا سهميه ستاد دانشگاهي در تهران مستقر است توزيع مي‌شود.
آيا کمبودي در اقلام بهداشتي در بيمارستان‌ها هم داريم.
به طور طبيعي چون مصرف در محيط زياد است و تعداد قابل توجهي از بيمارستان‌ها در حال حاضر در حال ارائه خدمات هستند و به دليل ماهيت ارجاعي تهران که بيماران بدحال ساير استان‌ها را معمولاً پوشش مي‌دهد، به طور نسبي با کمبود روبرو هستيم. بخشي از طريق توليد داخلي و بخشي از طريق همين اقلام مکشوفه و بخشي با واردات جديد تأمين شود.
درباره تعطيلي ادارات تصميم قطعي گرفته نشده است؟
پيشنهاد ما حجم بالاتري از ميزان مداخلات محدود کننده در سطح شهر است از قبيل مشاغل، بحث ادارات! پيشنهاد فني ما اين است که با اين کار بتوانيم به صورت مؤثر ميزان تردد درون شهري را کاهش دهيم که يکي از عوامل اصلي براي سرايت‌پذيري است. چون در اين يکي دو هفته فراسوي ما علي‌القاعده با موارد جديد بيشتري روبرو خواهيم شد.
پيش‌بيني خيلي مشکل است. با توجه به مدل‌سازي‌هايي که الان داريم نيازمند اين است که داده‌هايي که در مورد بيماران فعلي و نحوه ابتلاء داريم يک بار مدل‌سازي کنيم و علي‌القاعده اين بيماري است که نسبت به ساير بيماري‌هاي واگيردار هم فراگيرتر است و هم زمان بيشتري درگير خواهيم بود و به نظر مي‌رسد تا پايان سال اين مسير ادامه پيدا کند.
آيا به غير از تعطيلي ادارات و ديگر نهادها راه پيشگيري ديگري وجود ندارد.
يکي از مؤثرترين راه‌هايي که هم در چين و هم در ساير کشورها وجود داشت حجم انتقال بين فردي بود. به طور طبيعي هر چه حضور افراد در اجتماع بيشتر باشد و احتمال تبادل بين فردي در اجتماعات و شبه اجتماعات افزايش داشته باشد به صورت تصاعدي اين شانس افزايش مي‌يابد.
الان چند درصد جلوي شيوع اين بيماري گرفته شده است؟
متأسفانه برخلاف انتظار ما و به رغم تعطيلي هنوز خيلي از فعاليت‌هاي اجتماعي در سطح شهر شتاب سابق و آهنگ قبلي خود را حفظ کرده است. و اصلاً اين تعطيلي‌ها براي جلوگيري از اين بيماري براي ما رضايت‌بخش نيست. 
تعداد بازديد:243 آخرين تغييرات:98/12/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر