سه شنبه 24 تير 1399 - 22 ذي القعده 1441 - 14 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

دستور روحانی به همتی برای تامین ارز واردات ماسک و لباس پزشکی

دستور روحاني به همتي براي تامين ارز واردات ماسک و لباس پزشکي

قائم‌مقام وزيرصمت بابيان اينکه حمايت از توليدداخلي ماسک‌ولباس پزشکي در دستورکار اين وزارتخانه قرار دارد،از دستور رئيس‌جمهور به بانک‌مرکزي براي تامين بدون‌پيش‌شرط ارز واردات اين اقلام خبرداد.
حسين مدرس خياباني در گفتگو با خبرنگار مهر، از دستور صريح رئيس جمهور به بانک مرکزي براي تأمين ارز مورد نياز واردات ماسک و لباس پزشکي خبر داد و گفت: رئيس‌جمهور در دستوري صريح، بانک مرکزي را مکلف کرده تا بدون قيد و شرط، ارز مورد نياز واردات ماسک و لباس پزشکي را تأمين نمايد که بر اين اساس، فراخواني از سوي وزارت صنعت به واردکنندگان ارسال شده تا از تمام توان خود براي تأمين اين دو قلم کالاي ضروري مورد نياز شبکه درماني کشور، استفاده نمايند.

به گفته قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت، با دستور صريح رئيس جمهور به بانک مرکزي، اولويت اول تخصيص ارز کشور هم اکنون به تأمين ارز مورد نياز واردات ماسک و لباس پزشکي تغيير يافته است.
تائيد ثبت سفارش واردکنندگان ماسک و لباس پزشکي در کمتر از يک روز کاري
مدرس خياباني از کاهش زمان تائيد ثبت سفارش برخي اقلام پزشکي داراي اولويت از طريق اداره کل تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي خبر داد و گفت: واردکنندگان نگران تائيد پرونده‌هاي خود براي واردات اقلام پزشکي مورد نياز وزارت بهداشت نباشند؛ چراکه اين کار در کمتر از يک روز کاري به ثمر خواهد رسيد.
حمايت از توليد داخلي ماسک و لباس پزشکي، اولويت اول وزارت صنعت
مدرس خياباني افزود: حمايت از توليد داخلي ماسک و لباس پزشکي، يکي از دستورکارهاي جدي دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ اما در عين حال به منظور تأمين کسري نياز داخلي، واردات ماسک و لباس پزشکي با اولويت يک کالايي، در اولويت تأمين ارز قرار دارد.
وي تصريح کرد: فعال کردن توليدات کارگاهي ماسک و لباس پزشکي در کنار واردات، يکي از برنامه‌هاي جدي وزارت صنعت، معدن و تجارت است که بر اين اساس، در قالب هماهنگي‌هاي انجام شده با اتحاديه پوشاک کشور، سازمان فني و حرفه‌اي، بسيج اصناف و تمامي توليدکنندگاني که امکان و ظرفيت توليد ماسک را دارند، ظرفيت‌هاي توليدي ماسک و لباس پزشکي در کشور فعال شده و نحوه تأمين مواد اوليه مورد نياز آنها با استانداردهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي صورت گرفته است.
مدرس خياباني با بيان اينکه بخشي از پارچه مورد نياز توليدکنندگان ماسک و لباس پزشکي، با تائيد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تأمين شده و مابقي نيز از طريق خود توليدکنندگان فراهم خواهد شد، افزود: شبکه توزيع اين ماسک‌هاي توليدي که کاملاً منطبق بر استانداردهاي وزارت بهداشت است، با سه شرکت پخش بزرگ مورد تائيد است که بر اين اساس قرار است توزيع از طريق اين شرکتها، در داروخانه‌هاي کشور صورت گيرد.
وي اظهار داشت: تمامي ماسک‌هاي توليدي اين کارگاه‌ها، در اختيار شبکه توزيع داروخانه‌اي قرار مي‌گيرد تا ميان مردم توزيع شوند؛ اين در حالي است که اين ماسک‌ها چندبار مصرف و قابل شستشو بوده و قرار است در کنار کارگاه‌هاي توليدي، آموزش‌هاي توليد ماسک در منازل نيز، از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و از طريق صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، به مردم ارايه شود تا ظرفيت‌هاي توليدي خانگي نيز، با استانداردهاي ارايه شده از سوي اين وزارتخانه؛ در اين بخش فعال گردند.
مدرس خياباني با بيان اينکه بخشي از توليدات کارگاهي به خصوص توليدات سازمان بسيچ اصناف، در واحدهاي صنعتي، صنفي و نانوايي‌هاي کشور توزيع خواهد شد، گفت: بسيج اصناف پاي کار است و به موازات توليدکنندگان و اتحاديه پوشاک، اقدام به توليد و توزيع ماسک و لباس پزشکي کرده است.
وي از انجام فراخواني از سوي معاونت صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت به توليدکنندگان پارچه و کارخانجات نساجي براي تأمين پارچه مورد نياز توليدکنندگان داخلي ماسک و لباس پزشکي خبر داد.
مدرس خياباني گفت: اتحاديه پوشاک کشور آمادگي توليد و توزيع روزانه دو ميليون ماسک را دارد که بايد ظرفيت توليدي بسيج اصناف و ظرفيت‌هاي کارگاهي فني و حرفه‌اي را نيز به آن اضافه کرد که توليدات آنها به مرور روانه بازار خواهند شد.
قيمت ماسک‌هاي کارگاهي ۲,۲۰۰ تومان تعيين شد
مدرس خياباني با بيان اينکه بر اساس توافقات صورت گرفته ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و صمت، قيمت ماسک‌هاي قابل شستشو و چندبار مصرف کارگاهي براي مصرف‌کنندگان، ۲,۲۰۰ تومان تعيين شده است، خاطرنشان کرد: ماسک‌هايي که با هدايت و راهبري هيأت امناي ارزي وزارت بهداشت، وارد کشور مي‌شوند، تنها در اختيار کادر درماني و بيمارستاني کشور قرار خواهند گرفت؛ اين در حالي است که شيوه واردات و تأمين و توزيع اين ماسک‌ها کاملاً در اختيار هيأت امناي ارزي خواهد بود.
وي ادامه داد: در عين حال، با تاکيد بر حمايت از توليد داخلي و به منظور تأمين کسري ماسک و لباس پزشکي، واردکنندگان توانمند در عرصه واردات اين دو قلم کالا، شناسايي شده و اعلام آمادگي براي واردات اين کالاها را صورت داده‌اند، به نحوي که هم اکنون مطابق با تصميمات روز گذشته دولت، واردکنندگان بدون ثبت سفارش و طي تشريفات گمرکي، صرفاً بر اساس «ثبت آماري» واردات را در گمرکات انجام داده و کالاهاي وارداتي آنها تحت کليد دولت خواهد بود.
موجودي انبارهاي کشف شده ماسک و لباس پزشکي به کجا مي‌روند؟
وي در پاسخ به اين سوال خبرنگار مهر مبني بر اينکه موجودي انبارهاي کشف شده ماسک، لباس پزشکي و دستکش چه سرنوشتي پيدا کرده و در کجا توزيع خواهند شد، گفت: موجودي انبارهاي کشف شده به صورت کامل، صورتجلسه شده و در اختيار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي قرار مي‌گيرند.
مدرس خياباني تاکيد کرد: هيچيک از انبارهاي نگهداري اقلام پزشکي در حاشيه امن قرار ندارند و امروز، بزرگترين تمرکز و کار نظارتي دستگاه‌هاي ناظر و اطلاعاتي کشور، شناسايي مراکز نگهداري و احتکار ماسک و اقلام پزشکي است.
توزيع الکل از طريق شرکت‌هاي پخشِ مورد تائيد وزارت بهداشت
وي ادامه داد: توزيع الکل از طريق شبکه‌هاي توزيع و شرکت‌هاي پخش مورد تائيد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در حال انجام است.
مدرس خياباني گفت: استانداران نيز به موازات مرکز، جلسات ويژه‌اي را با توليدکنندگان استاني خود از قبيل کارگاه‌هاي توليدي و واحدهاي صنعتي پوشاک برگزار خواهند کرد تا از تمامي ظرفيت‌هاي کشور بتوان براي تأمين مايحتاج اين روزهاي مردم و کادر درماني کشور استفاده کرد. 
تعداد بازديد:343 آخرين تغييرات:98/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر