دوشنبه 12 خرداد 1399 - 9 شوال 1441 - 1 ژوئن 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

محقق ایرانی داروی احتمالی کرونا را ساخت

محقق ايراني داروي احتمالي کرونا را ساخت

گروهي از محققان از سراسر جهان با همکاري علي ميرعظيمي محقق ايراني در انستيتو کارولينسکا سوئد دارويي کشف کرده اند که از اتصال ويروس کرونا به سلول هاي بدن انسان جلوگيري مي کند.
به نقل از دراگ تارگت ريويو، گروهي از پژوهشگران از سراسر جهان با همکاري علي ميرعظيمي محقق ايراني، يک داروي احتمالي ساخته‌اند که اجازه نمي‌دهد ويروس کوويد ۱۹ به سلول‌هاي بدن انسان متصل شود.

ويروس کوويد ۱۹ از طريق پروتئين‌هاي اسپايک به آنزيم تبديل کننده آنژيوتانسين انساني (ACE۲) پيوند مي‌خورد و به اين ترتيب به سلول‌هاي بدن انسان متصل مي‌شود.
محققان با کشت سلول و ارگانوئيدها در انستيتو کارولينسکا سوئد و دانشگاه بريتيش کلمبيا در کانادا نشان دادند، مي‌توان با افزودن نسخه مهندسي ژنتيک شده ACE۲، از ورود کوويد ۱۹ به سلول‌ها جلوگيري کرد.
اين پژوهش در نشريه Cellمنتشر شده و نشان مي‌دهد دوزهاي خاصي از ACE۲ روي رشد ويروس SARS-CoV-۲ تاثير دارد و در آزمايش روي سلول‌هاي کشت سلول از ميزان اين ويروس مي کاهد.
همچنين محققان در اين پژوهش از ارگانوئيدهاي رگ خون و کليه استفاده کرده تا نشان دهند ويروس SARS-CoV-۲ مي‌تواند به طور مستقيم عفونت را منتقل کند و در اين بافت‌ها منتشر شود. اين امر يکي از دلايل احتمالي از کارافتادن اعضاي بدن و خسارت به بافت‌هاي کارديوواسکولار است که در موارد شديد ابتلا به کوويد ۱۹ مشاهده شده است.
علي ميرعظيمي يکي از پروفسورهاي آزمايشگاه پزشکي در انستيتو کارولينسکا و از مولفان اين پژوهش مي‌گويد: به عقيده ما افزودن کپي اين آنزيم (hrsACE۲) ويروس را گمراه مي‌کند. به اين ترتيب ويروس به جاي سلول واقعي، خود را به نسخه کپي مي‌چسباند. اين روند اجازه نمي‌دهد عفونت ناشي از ويروس گسترده شود و در نتيجه از رشد آن در ريه و بقيه اعضاي بدن مي کاهد.
البته اين تحقيق تاکنون فقط در آزمايشگاه روي سلول‌هاي کشت شده در آزمايشگاه و ارگانوئيد ها انجام شده است. اما شرکت فناوري زيستي Aperion Biologics تصميم دارد آزمايشي باليني براي استفاده از داروي APN۰۰۱ براي درمان مبتلايان به ويروس کوويد ۱۹ در چين انجام دهد. اين دارو حاوي hrsACE۲ است و تاکنون و در آزمايشات مرحله دوم بيماري ريه بررسي شده است.
البته محققان هشدار مي‌دهند هنوز بايد تحقيقات بيشتري در اين زمينه انجام شود. 
تعداد بازديد:238 آخرين تغييرات:99/01/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر