دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11 جمادي الثاني 1442 - 25 ژانويه 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مواظبت بر اجرا و عمل به قانون الهی بلاها را دفع می‌کند

مواظبت بر اجرا و عمل به قانون الهي بلاها را دفع مي‌کند

آيت الله جاودان، استاد اخلاق گفت: اگر اکثريت مردم به قانون الهي عمل کنند، نعمت‌هاي الهي از آسمان مي‌بارد و از زمين هم مي‌رويد. همين‌طور مشکلات همه حل مي‌شود. پس بايد از قانون خدا مواظبت کرد.
آيت‌الله محمدعلي جاودان از اساتيد برجسته اخلاق شهر تهران، در جلسه هفتگي درس اخلاق خود که به‌صورت مجازي برگزار شد، با اشاره به ترس برخي از مردم از ويروس کرونا، اظهار کرد: ما يک بلايي به نام کرونا داريم و يک بلاي بدتر از آن به نام ترس از کرونا و فعلاً گرفتار اين دو بلا هستيم.

اين استاد اخلاق با توصيه به عموم مردم به دعا و تضرع دسته جمعي، گفت: اما اگر اکثريت مردم دست به دامن خدا شوند و دعا کنند، التماس کنند، تضرع کنند، اين بلاها دفع مي‌شود. اما نه يک بار دعا کردن، بلکه زياد بايد دعا و تضرع کرد. اين دعا و تضرع باعث مي‌شود که مدت اين بلا يا شدت اين بلا کم شود، حتي اگر اين بلا تقديرش قطعي باشد.
وي ادامه داد: حتي بلاي مقدر و بسيار سخت هم به برکت دعا مي‌تواند دفع شود و به‌طور کلي سبک شده و مدت آن هم کوتاه شود.
آيت‌الله جاودان با بيان اينکه در گذشته هم شاهد اين بلاها و امراض بوده‌ايم، گفت: در گذشته‌هاي تاريخ ما هم روزهاي بسيار سخت بوده است. تا جايي که در همين شهر تهران، مساجد همه بسته بود و علما زنداني يا فراري بودند. در عصر رژيم شاهنشاهي به‌ويژه در عصر رضاخان اين روزها سخت‌تر بوده است؛ مردم مسلمان بودند و عده‌اي اندک از طبقات نوگرا با او همراه بودند، اما عموم مردم در تحت فشار شديد دولت نظامي رضاخان بودند.
وي با اشاره به قحطي بزرگ در ايران و فوت شدن شمار زيادي از مردم، بيان کرد: در ادوار گذشته دوره‌هاي قحطي نيز داشته‌ايم که در تاريخ ما متأسفانه حذف شده است، اما کشف آن دوران‌ها از تواريخ بيگانه به دست آمده است. در روزگاري که خاک ايران زير چکمه‌هاي انگليس لگدمال مي‌شد، يک قحطي بزرگ در تهران رخ داد که تلفات انساني زيادي به همراه داشت تا حدي که هفت تا هشت ميليون نفر در اين قحطي جان خود را از دست دادند.
اين استاد اخلاق ادامه داد: در کنار اين قحطي و روزهاي سخت، بيماري وبا هم در کشور شيوع پيدا کرد و يک عده هم در اثر ابتلاء به وبا جان خود را از دست دادند. در اين وضعيت انگليس گندم‌هاي ايران را خريده بود که نتيجه آن قحطي شده بود و وبا هم آمده بود و از طرفي داروي درمان وبا را هم انگليس نمي‌گذاشت به دست مردم ايران برسد که باعث اين کشتار بزرگ مردم شد تا حدي که از اين قحطي و بيماري، جنازه‌هاي مردم در کوچه و بازار افتاده بود و روزهاي خيلي سختي بود و قبل از آن هم از اين روزهاي سخت داشتيم.
آيت‌الله جاودان اظهار کرد: در آيه ۶۵ سوره مبارکه مائده آمده است «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْکِتَابِ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَکَفَّرْنَا عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَلَأَدْخَلْنَاهُمْ جَنَّاتِ النَّعِيمِ؛ و اگر اهل کتاب ايمان آورده و پرهيزگاري کرده بودند قطعاً گناهان‌شان را مي‌زدوديم و آنان را به بوستان‌هاي پر نعمت درمي‌‏آورديم.» در اين آيه خداوند مي‌فرمايند اگر اهل کتاب ايمان بياورند و تقوا اختيار کنند و همچنين از گناه هم بپرهيزند، ما گناهان گذشته آنها را جبران مي‌کنيم، مي‌پوشانيم و برطرف مي‌کنيم و مي‌بخشيم و آنها را وارد جنات نعيم مي‌کنيم و اين دستورالعمل الهي براي رسيدن به باغ‌هاي نعمت الهي است.
اين استاد حوزه افزود: در ادامه در آيه ۶۶ خداوند مي‌فرمايد «وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَکَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِمْ … و اگر آنان به تورات و انجيل و آنچه از جانب پروردگارشان به سوي‌شان نازل شده است عمل مي‌کردند قطعاً از بالاي سرشان برکات آسماني و از زير پاهاي‌شان برکات زميني برخوردار مي‌شدند…» در اين آيه هم تأکيد شده است که اگر اهل کتاب آنچه خدا بر آنها نازل کرده را عمل کنند، در مقابل هم خداوند نعمت و روزي بر آنها نازل مي‌کند. پس اگر مردم به قانون خدا و دستورات او عمل کنند و اين قوانين الهي را زير پا نگذارند، خداوند نيز آنها را از بلاها محفوظ داشته و نعمت‌هايش را به آنها عطا مي‌کند.

وي اظهار کرد: بنابراين اگر اکثريت مردم چنين رفتار کنند و به قانون الهي عمل کنند، نعمت‌هاي الهي از آسمان مي‌بارد و از زمين هم مي‌رويد. همين‌طور مشکلات همه حل مي‌شود. پس بايد از قانون خدا مواظبت کرد و اين يک قانون هميشگي است.

آيت‌الله جاودان با اشاره به مهم بودن عمل اکثريت مردم در نزول و دفع بلا، اظهار کرد: عمل اکثريت مردم مهم است؛ اگر در اين بين يک عده قليل خطاکار باشند ولي اکثريت مردم پايبند به قانون خداوند باشند، خدا هم بر اکثريت عمل مي‌کند و به آنها نعمت مي‌دهد. پس اکثريت مردم بايد تصميم بگيرند که گناه نکنند، به حقوق يکديگر تجاوز نکنند و به حق خود راضي باشند و بر اجراي قانون الهي نيز مواظبت کنند تا بلا بر آنها نازل نشود و مشمول دريافت نعمت الهي شوند. 
تعداد بازديد:360 آخرين تغييرات:99/01/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر