سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

احتمال ماندگاری کرونا تا فصل سرما/زمان تولید واکسن

احتمال ماندگاري کرونا تا فصل سرما/زمان توليد واکسن

سخنگوي وزارت بهداشت، گفت: به نظر مي‌ رسد براي ماه‌ها و سال‌هاي آتي احتمالاً بايد يک زندگي مسالمت آميز با کرونا داشته باشيم و فصل سرد سال اين ويروس مهمان ما باشد.
کيانوش جهانپور، بعد از ظهر دوشنبه در ارتباط ويدئو کنفرانسي با خبرنگاران، با اشاره به برگزاري هفته سلامت از يکم تا هفتم ارديبهشت ۹۹، اظهار داشت: شعار هفته سلامت که از اول تا هفتم ارديبهشت برگزار مي‌شود، با هشتگ «کرونا را شکست مي‌دهيم» بوده و شعار اصلي آن «حمايت همگاني از مدافعان سلامت» است که بر اساس شعار سازمان بهداشت جهاني انتخاب شده است.

وي افزود: شعار جهاني هفته سلامت نيز «حمايت از پرستاران و ماماها» است و چون بهورزان و نيروهاي بهداشتي هم در ايران اقدامات پرستاران و ماماها را انجام مي‌دهند، اين شعار را بومي سازي و انتخاب کرديم. محوريت برنامه‌هاي هفته سلامت، مقابله با کرونا بر طبق بسيج ملي مقابله با کرونا است.
جهانپور درباره آخرين وضعيت درمان‌هاي دارويي کرونا، گفت: برنامه‌هاي مطالعات باليني داروي «فاويپراوير» در دست اجرا است و با توجه به اينکه در ژاپن و چين براي اين دارو با توجه به عوارض آن، اثربخشي خاصي براي درمان کوويد ۱۹ گزارش نشده است، اين دارو وارد فاز مطالعات باليني شد و هر نوع تجويز مستلزم نتايج مطالعات باليني است. داروي «هيدروکسي کلروکين» هم به عنوان دارويي با اثربخشي نسبي در پروتکل درماني ما قرار دارد. استفاده از «اکتمرا» و آمپول «رمدسوير» هم فاز مطالعات باليني را طي مي‌کند.
وي ادامه داد: سلول درماني براي بهبود عوارض ريوي نيز روشي بود که در برخي بيماران اثربخشي آن ديده شده بود و دارد فاز مطالعاتي را طي مي‌کند.
جهانپور تاکيد کرد: بايد توجه کرد که تاکنون هيچکدام از اين روش‌ها را نمي‌توانيم درمان اثربخش و حتي اثربخش نسبي محسوب کنيم، هر روشي براي درمان کرونا که در دنيا در حال مطالعه بوده، همزمان در ايران هم در حال مطالعه است و ده‌ها طرح مطالعاتي طب مدرن و مکمل در ايران در دست مطالعه قرار دارد.
وي افزود: همچنين اميدها اين است ظرف ۹ تا ۱۵ آينده واکسن کرونا توليد شود که البته احتمال است.
سخنگوي وزارت بهداشت، گفت: در حوزه تشخيص هم از تست‌هاي PCR به عنوان تست اختصاصي، سي تي اسکن به عنوان تست با حساسيت تشخيص بالا استفاده مي‌شود. تست‌هاي سرولوژيک که همزمان با کشوري چون امريکا در ايران به توليد رسيده، براي تشخيص کرونا با روش الايزا در حال مطالعه است و قابليت توليد آن وجود دارد. هنوز پروتکل‌هاي مورد استفاده تست‌هاي سرولوژيک با توجه به نوع آنتي بادي‌ها عليه کرونا تدوين نشده است و با توليد انبوه تست‌هاي الايزا بسياري از آزمايشگاه‌ها مي‌توانند از اين فناوري استفاده کنند؛ چراکه فناوري توليد آن در کشور وجود دارد و به محض تأييد آن مي‌توانيم حتي بيش از تست PCR آن را توليد کرده و آزمايشگاه‌هاي بيشتري را براي آن قرار دهيم.
جهانپور درباره برخي اظهارات مبني بر ايمني گله‌اي و يا قرنطينه کامل، اظهار داشت: ما بيش از ۶۰۰ هزار نفر در کشور زير مجموعه وزارت بهداشت داريم که تعدادي از آنها پزشک، پرستار و کارشناس بهداشت و به نوعي صاحب نظر هستند. به علاوه تعداد زيادي هيئت علمي داريم و قاعدتاً ممکن است ۶۰۰ هزار نظر هم داشته باشيم. قاعدتاً اين نظرها، نظر وزارت بهداشت تلقي خواهد شد.
وي ادامه داد: در عين حال بايد توجه کرد که واحد شمارش انسان گله نيست و در مقابله با کرونا چيزي به نام ايمني گله‌اي نداريم و اگر بخواهيم نامي بر آن بگذاريم، ايمني گروهي است. تلاش ما اين نيست که ما به سمت ايمني گروهي برويم؛ چرا که ايمني گروهي يک رويداد است که ما با آن روبرو مي‌شويم و در جايي جبراً اتفاق مي‌افتد، اما نمي‌توان گفت استراتژي نظام سلامت اين است که ايمني گروهي ايجاد شود. ايمني گروهي هم اگر جايي اتفاق بيفتد به خاطر اين است که به نوعي يک بيماري ممکن است بر همه ابزارهاي بشر غلبه کند و شما چاره‌اي براي مقابله با آن نداشته باشيد. بنابراين مواجهه با اين موضوع جبري است و اختياري نيست و چنين انتخابي هم در وزارت بهداشت وجود ندارد.
سخنگوي وزارت بهداشت افزود: شايد ۵ تا ۱۰ درصد جمعيت کشور يا در بدبينانه‌ترين حالت ۱۵ درصد جمعيت يک کشور مبتلا شوند. بر همين اساس همه تلاش‌هايي که براي درمان و ايزولاسيون مبتلايان، قرنطينه افراد مشکوک يا مجاور با فرد مبتلا و اقدامات ديگري که تحت فاصله گذاري اجتماعي انجام مي‌شود، آموزش‌ها و اعمال محدوديت‌ها، پروتکل‌هايي که تصويب، ابلاغ و اجرايي مي‌شود، همه براي اين است که ما به سمت ابتلاي بخش زيادي از جامعه نرويم و زمان و فرصت بخريم و بار ترافيک و ازدحام ناگهاني به سيستم درماني کشور تحميل نکنيم تا بتوانيم از اين مرحله عبور کنيم.
وي درباره احتمال ماندگاري کرونا تا پاييز و همزماني اين ويروس با اپيدمي آنفلوانزا، گفت: اميدواريم در هفته‌هاي آتي راحت‌تر بتوانيم با اين بيماري برخورد کنيم. حتي امروز هم در موقعيت هفته اول اسفند قرار نداريم و هيچ پرستار و پزشک ما در هراس و نگراني هفته اول اسفند نيست. اميدوارم طي دو ماه آينده هم چنين حسي را نسبت به امروز داشته باشيم و وضعيت بهتر شود. اميدواريم در هفته‌هاي آتي به مهار و کنترل نسبي بيماري نزديک شويم. البته نمي‌توان زماني براي آن پيش بيني کرد و نمي‌توانيم بگوييم شر اين ويروس براي هميشه از سر بشر کم خواهد شد يا خير. زيرا اين بيماري نوپديد است.
جهانپور افزود: اکنون به نظر مي‌آيد که پيش بيني صاحب نظران اين است که براي ماه‌ها و سال‌هاي آتي احتمالاً بايد يک زندگي مسالمت آميز با کرونا در نظر بگيريم و بنابر اين نظرات قاعدتاً فصل سرد کرونا مهمان ماست و در عين حال هميشه فصل سرد براي ما آغاز يک اپيدمي آنفلوانزا نيز هست. بنابراين همانطور که سال گذشته با آنفلوانزاي تيپ A مواجه بوديم، اگر کرونا هم تا پاييز از جامعه بشري رخت نبندد، بايد هر دو ويروس را ميزباني کنيم و براي آن آمادگي داشته باشيم. 
تعداد بازديد:177 آخرين تغييرات:99/01/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر