سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

واکنشها به تصمیم ترامپ علیه سازمان بهداشت جهانی

واکنشها به تصميم ترامپ عليه سازمان بهداشت جهاني

اعلام تصميم دولت آمريکا براي عدم پرداخت سهميه مالي اين کشور به سازمان بهداشت جهاني (WHO) موجي از واکنشها را در سطح جهان به همراه داشت.
به نقل از رويترز، «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا در تصميمي ناگهاني به دولت خود دستور داد تا پرداخت سهميه مالي اين کشور به سازمان بهداشت جهاني را بطور موقت متوقف کند.

ترامپ در توجيه اين تصميم، عملکرد اين نهاد جهاني را در مقابله با بيماري عالم گير کوويد -۱۹ مطرح کرد. وي مدعي شد که اين سازمان «در انجام وظايف اصلي خود قصور ورزيده و بايد پاسخگوي [اين اِهمالکاري] باشد».
رئيس جمهور آمريکا همچنين دولت چين را به «ارائه اطلاعات غلط» در خصوص بيماري کوويد -۱۹ که احتمالاً عامل شيوع گسترده اين بيماري بوده، متهم کرد.
گفتني است که ايالات متحده آمريکا بالاترين ميزان سهميه مالي را به سازمان بهداشت جهاني مي‌پردازد و در سال ۲۰۱۹ با پرداخت بيش از ۴۰۰ ميليون دلار به اين نهاد، نزديک به ۱۵% بودجه آن را تأمين کرده است.
اما قطع ناگهاني اين سهميه مالي با واکنش مقامات کشورها و برخي از شخصيت‌هاي برجسته در جهان همراه بوده است.
* چين
«ژائو ليجيان» سخنگوي وزارت خارجه چين با دعوت از دولت آمريکا به انجام تعهدات خود در قبال سازمان بهداشت جهاني تأکيد کرد که شيوع ويروس عالمگير کوويد -۱۹ با نزديک به دو ميليون فرد مبتلا در سرتاسر جهان، اکنون در مرحله حساسي قرار دارد و اينکه تصميم دولت آمريکا برتمام کشورها تأثير خواهد گذاشت.
* آلمان
«هايکو ماس» وزير خارجه آلمان نيز در پيامي توئيتري به اين تصميم ترامپ واکنش نشان داد. وي در اين باره نوشت: «تقصيرها را به گردن ديگران انداختن کمکي نمي‌کند. ويروس مرز نمي شناسد».
ماس در ادامه مي‌نويسد: «ما بايد براي مقابله با کوويد -۱۹ همکاري کنيم. يکي از بهترين سرمايه گذاريها تقويت سازمان ملل به ويژه نهاد فرعي آن سازمان بهداشت جهاني است، به عنوان نمونه در زمينه توسعه و توزيع آزمايش‌ها و واکسن ها».
* نيوزلند
«جاسيندا آردرن» نخست وزير نيوزلند نيز در اين باره گفت: «در ايامي همچون اين روزها ما به اشتراک اطلاعاتي نياز داريم و همچنين نيازمند توصيه‌هايي هستيم که بتوانيم به آنها اتکا کنيم، و سازمان بهداشت جهاني اين نيازها را تأمين کرده است. ما به حمايت از اين نهاد و پرداخت سهميه خود ادامه خواهيم داد».
* استراليا
«اسکات موريسون» نخست وزير استراليا ضمن موافقت با انتقادهاي ترامپ از سازمان بهداشت جهاني، به ويژه حمايت اين سازمان از بازگشايي «بازارهاي تره بار» در چين که محل فروش گوشت تازه حيوانات وحشي است، اظهار داشت: «اما بايد گفت که سازمان بهداشت جهاني سازماني است که کارهاي مهم زيادي از جمله در منطقه ما در اقيانوس آرام انجام داده است و ما با آنها همکاري نزديک داريم. ما نمي‌خواهيم که بجاي درست کردن، اين وضعيت را خراب‌تر کنيم. اما اين سازمان نيز از انتقاد و از اينکه مي‌توانست امور را بهتر انجام دهد [اما انجام نداد] مصون نيست».
* سازمان ملل
«آنتونيو گوترش» دبيرکل سازمان ملل نيز در واکنش به تصميم ترامپ گفت که «اکنون وقتِ» کاهش منابع مالي براي عمليات‌هاي سازمان بهداشت جهاني نيست. وي همچنين گفت: «اکنون زمان اتحاد و براي جامعه جهاني زمان همکاري نزديک و منسجم براي متوقف سازي اين ويروس و قطع زنجيره انتقال آن است». 
تعداد بازديد:162 آخرين تغييرات:99/01/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر