جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

توصیه های ائمه(ع) برای آمادگی ورود به ماه رمضان/رمضان؛ ماه مواسات

توصيه هاي ائمه(ع) براي آمادگي ورود به ماه رمضان/رمضان؛ ماه مواسات

مواسات که در ماه مبارک رمضان بر روي آن تاکيد شده در شرايط کرونايي امسال بسيار با اهميت است، لذا اين ماه مبارک بايد حقيقت مواسات بين مؤمنين رعايت شود.
حجت الاسلام ابوالفضل ابراهيمي، استاد حوزه علميه امام خميني (ره) به مناسبت در پيش بودن ماه مبارک رمضان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در ايام پاياني ماه شعبان قرار داريم و تا چند روز ديگر هلال ماه مبارک رمضان فرا مي‌رسد، ماهي که همه به ميهماني خداي متعال دعوت شده‌اند. از ابتداي ماه رجب در دعاهائي که از اهل بيت عليهم السلام رسيده است به اين نکته توجه داده شده است که آماده براي ماه مبارک رمضان باشيد.

خدايا ما را به ماه رمضان برسان
وي‬ در‬ اين‌ باره گفت: سيد بن طاووس از پيامبر اکرم (ص) نقل مي‌کنند که به هنگام رؤيت هلال ماه رجب اين طور دعا مي‌کردند: و روي‏ أنه صلي الله عليه و آله کان إذا رأي هلال رجب قال اللهم بارک لنا في رجب و شعبان و بلغنا شهر رمضان‏؛ خدايا ماه رجب و شعبان را بر ما مبارک گردان و ما را به ماه رمضان برسان.
وي افزود: همچنين در اواخر دعايي که از جناب محمد بن عثمان نايب دوم امام زمان (ع) نقل شده که در هر روز از ماه رجب خوانده شود از خداي متعال مي‌خواهيم که خدايا ما را به ماه رمضان برسان «و بلِّغنا شهر الصيام».
توصيه‌هاي امام رضا (ع) به اباصلت
اين کارشناس ديني با بيان اينکه در ماه شعبان نيز اهل بيت عليهم السلام، شيعيان خود را براي آغاز ماه مبارک رمضان و ميهماني خداي متعال آماده مي‌کردند، گفت: وقتي در آخرين جمعه از ماه شعبان اباصلت به محضر علي بن موسي الرضا (ع) رسيد، حضرت به او فرمود: «اي اباصلت اکثر ماه شعبان گذشت و اين آخرين جمعه از آن است، لذا بکوش تا کم کاري‌هايي که تا قبل از اين انجام دادي را جبران کني و اوقاتت را صرف اموري کن که تو را در اين مسير کمک مي‌کند. بسيار دعا و استغفار کن و سعي کن قرآن زياد تلاوت کني و به سوي خداي متعال توبه از گناهانت کن تا اينکه وقتي ماه مبارک رمضان به سوي تو روي مي‌آورد، خالص شده باشي و با قلب و روحي پاک به ميهماني خداي متعال وارد شوي، لذا اگر امانتي بر گردنت داري آن را ادا کن و اگر از مؤمني حقد و کينه در قلبت داري آن را بيرون بيانداز و سعي کن هيچ گناهي در نامه اعمالت باقي نماند، الا اينکه با توبه خود آن گناه را پاک کرده باشي و در آخر حضرت فرمودند در اين باقيمانده از ماه شعبان اين دعا را زياد بخوان: «اللهم إن لم تکن غفرت لنا فيما مضي‏ من‏ شعبان‏ فاغفر لنا فيما بقي منه».
فرصتي طلايي براي تقرب به خداي متعال و آمرزش گناهان
استاد حوزه علميه امام خميني (ره) اظهار داشت: امام محمد باقر (ع) نقل مي‌کنند: سه روز مانده بود به پايان ماه مبارک رمضان که پيامبر (ص) به بلال امر فرمودند: اعلام کن که مردم جمع شوند پس از جمع شدن ايشان حضرت بالاي منبر رفتند و پس از حمد و ثناي الهي فرمودند: أيها الناس إن هذا الشهر قد خصکم الله به و حضرکم فيه و هو سيد الشهور و ليلة فيه خير من ألف شهر يغلق فيه أبواب النار و يفتح فيه أبواب الجنان فمن أدرکه و لم يغفر له فأبعده الله تعالي‏؛ ‌ اي مردم به درستي که ماه رمضان ماهي است که خداي متعال آن را به شما اختصاص داده است و زمان آن فرا رسيده. اين ماه برترين ماه‌ها است و شبي در آن قرار دارد که برتر از هزار ماه است درهاي جهنم در اين ماه بسته و درهاي بهشت باز است، لذا کسي که ماه رمضان را درک کند و خداي متعال او را نيامرزيده باشد، جزو کساني است که از درگاه الهي به دور است يعني هلاک شده است.
شهر المواسات
حجت الاسلام ابراهيمي تصريح کرد: پس اين ماه فرصتي طلايي براي تقرب به خداي متعال و آمرزش گناهان است، لذا پيامبر اکرم (ص) در دو خطبه‌اي که از ايشان نقل شده که يکي از آنها در آخرين جمعه از ماه شعبان بوده و ديگري هم با توجه به مضمون آن در اواخر اين ماه بوده اوصاف فراواني را براي اين ماه ذکر فرموده‌اند که يکي از آن ويژگي‌ها نام گذاري اين شهر به «شهر المواساة» است.
وي با تأکيد بر اينکه مواسات با مساوات فرق مي‌کند، اظهار داشت: به تعبير مقام معظم رهبري حفظه الله تعالي: «مواسات با مساوات فرق دارد؛ برابري نيست. مواسات يعني همراهي کردن و کمک کردن به برادر مؤمن در همه امور. انسان وظيفه بداند؛ کمک فکري، کمک مالي، کمک جسماني، کمک آبروئي. اين مواسات است.»، لذا فرمودند و لو به يک دانه خرما و يک نوشاندن آب در افطاري دادن ديگران سهيم باشيد.
استاد حوزه علميه افزود: اين ويژگي که در ماه مبارک بر روي آن تأکيد شده در شرايط امسال بسيار با اهميت است. شرايطي که به دليل مشکلاتي که ويروس کرونا پيش آورده خيلي کسب و کارها تعطيل شده‌اند و از رونق افتاده‌اند و بسياري از کارگران که روزمزد بودند ديگر توانايي تأمين درآمد خانوار خود را ندارند، لذا اين ماه مبارک بايد حقيقت مواسات بين مؤمنين رعايت شود؛ شيوه‌اي که اهل بيت عليهم السلام به ما تعليم داده‌اند و در جريان نزول آيات سوره هل أتي افطار خود را به يتيم و مسکين و فقير بخشيدند و يا اميرالمومنين (ع) شبانه نان و ارزاق به خانه فقرا مي‌بردند و امام سجاد (ع) آن قدر بر دوش خود ارزاق براي فقرا حمل کرده بودند که به هنگام غسل امام محمد باقر (ع) فرمودند شانه‌هاي حضرت پينه بسته بود.
وي در پايان گفت: البته مواسات فقط منحصر به کمک مالي نيست، کمک فکري براي کساني که ممکن است اين شرايط عقايد آنها متزلزل کرده باشد و روحيه دادن به کساني که به اين بيماري مبتلا شدند و يا عزيز خود را از دست دادند همه اينها مصداق مواسات است، لذا همان‌طور که پيامبر، ماه رمضان را ماه مواسات ناميدند و اهل بيت (عليهم السلام) در طول زندگي خود با مؤمنين مواسات داشتند. از خداي متعال درخواست مي‌کنيم توفيق مواسات در همه امور را در اين ماه و در سائر ايام به همه مؤمنين و مومنات عنايت فرمايد و اين کار جز با عنايت خداي متعال و دعاي امام زمان (عجل الله) ميسر نمي‌شود، زيرا امام صادق (ع) در روايتي فرمودند مواسات با برادر مؤمن از سخت‌ترين کارهاست و اگر کسي اين توفيق را حاصل کند در پيش چشم رسول خدا بسيار عظيم و بزرگ است، زيرا در روايتي امام حسين (ع) از اميرالمومنين (ع) نقل مي‌کنند که عظيم‌ترين مردم در چشم پيامبر کسي بود که بهترين مواسات و کمک رساني به مؤمنين را داشت. 
تعداد بازديد:452 آخرين تغييرات:99/02/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر