دوشنبه 12 خرداد 1399 - 9 شوال 1441 - 1 ژوئن 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

هرگونه اقدام غیرقانونی و تحریک آمیز با برخورد قاطع مواجه می‌شود

هرگونه اقدام غيرقانوني و تحريک آميز با برخورد قاطع مواجه مي‌شود

ستاد کل نيروهاي مسلح در بيانيه اي با بيان اينکه هر گونه اقدام تحريک آميز با برخورد قاطع مواجه مي شود، تاکيد کرد: ايران حضور آمريکا و متحدان آن را منشأ شرارت و ناامني در منطقه ارزيابي مي‌کند.
ستاد کل نيروهاي مسلح در بيانيه‌اي حضور ارتش ايالات متحده آمريکا در خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان را مخل امنيت منطقه توصيف و تأکيد کرد: تشکيل اتئلاف هاي دروغين به رهبري آمريکا به بهانه حفظ امنيت کشتيراني نه تنها براي کمک به اين امر نبوده بلکه اقدامي مخاطره آميز و در عين حال بر هم زننده صلح و امنيت منطقه است.

متن اين بيانيه به شرح زير است:
خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان به عنوان آبراههاي مهم بين المللي و شاهرگ اقتصاد جهاني همواره مناطق امني براي تردد و عبور و مرور کشتي‌هاي نفتي و تجاري بوده و در تمام سال‌هاي گذشته از امنيت لازم برخوردار بوده است و در اين جهت جمهوري اسلامي ايران با همکاري کشورهاي منطقه کوشيده است ثبات و آرامش را در تراز قابل قبولي حفظ کنند.
رفتارهاي مخاطره آميز و برهم زننده امنيت کشتيراني از زماني آغاز شد که پاي کشور ماجراجو و تروريست آمريکا و برخي از متحدان آن به اين منطقه حساس باز شده است. آمريکا با تردد پرضرر و استقرار پايگاه‌هاي نظامي در منطقه عملاً منشأ بي قانوني، شرارت و ناامني شده و جمهوري اسلامي ايران بارها رفتارهاي بي ثبات کننده و بر هم زننده نظم و امنيت منطقه‌اي و مغاير با قوانين و مقررات بين المللي آمريکا را به مجامع جهاني و بين المللي گوشزد کرده است.
سال ۱۳۹۸ را مي‌توان اوج شرارت و تحرکات ناامن کننده آمريکا در منطقه دانست که به بهانه دروغين امنيت کشتي راني در خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان اقدام به تشکيل ائتلاف‌هاي چندگانه در منطقه کرد و با گسيل ناوهاي نظامي و افزايش و استقرار نيروي نظامي، مخاطرات فراواني را ايجاد و اقدامات خارج از عرف بين المللي و حقوق درياها را مرتکب شد که همچنان هم ادامه دارد.
عمليات‌هاي ايذايي و تحريک آميز نظامي، تمرينات رزمي، تيراندازي، تجاوزات سرزميني، بازرسي‌هاي بي مورد از لنج‌ها و شناورها، تحميل ناامني رواني براي صيادان و تجار، ايجاد زمينه و آزادي عمل براي قاچاقچيان، آلودگي محيط زيست دريايي و ايجاد خطر انقراض آبزيان دريايي به دليل استفاده از رانش هسته‌اي تنها بخشي از اقدامات مخاطره آميز و خارج از مقررات و عرف بين المللي از سوي نيروي دريايي آمريکا در منطقه است که بعضاً تا آستانه برخوردهاي حافظان امنيت مرزهاي ايران در ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پيش رفته است.
از اين رو ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران حضور آمريکا و متحدان آن را نامشروع و مبدأ و منشأ شرارت و ناامني در منطقه ارزيابي مي‌کند و از آنها مي‌خواهد هنگام تردد در آب‌هاي انحصاري اقتصادي ايران، ضمن تمکين از قوانين و قواعد بين المللي و همچنين مقررات جمهوري اسلامي ايران از هر گونه ماجراجويي، اقدامات مغاير دريانوردي ايمن و بي ضرر و روايت‌هاي دروغين از رفتارهاي مخاطره آميز خود، جداً خودداري کنند.
جمهوري اسلامي ايران اعتقاد راسخ دارد و همواره اعلام و تأکيد کرده است که کشورهاي منطقه براي حفظ و برقراري امنيت خليج فارس، آبراه حياتي تنگه هرمز و درياي عمان و انتقال انرژي از توانمندي لازم برخوردار هستند و ائتلاف‌هاي دروغين فرا منطقه‌اي به رهبري آمريکا نه تنها کمکي به حفظ ثبات و امنيت در اين منطقه نمي‌کند که بر هم زننده نظم و امنيت منطقه‌اي است. از سوي ديگر تنها جايگزين امن و مطمئن براي تثبيت آرامش و ثبات در خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان خروج نيروهاي نظامي آمريکا و متحدان آن به عنوان کانون‌هاي برهم زننده صلح و ثبات و سپردن امنيت به کشورهاي منطقه و با همکاري يکديگر مي‌باشد.
ستاد کل نيروهاي مسلح از آمريکا و متحدان اقماري آن مي‌خواهد با پايان دادن به اقدامات تحريک کننده و مخاطره آميز، مانع گسترش تنش و ناامني در اين منطقه راهبردي جهان شوند و به آنها شديداً هشدار مي‌دهد که هنگام عبور از آب‌هاي انحصاري اقتصادي جمهوري اسلامي ايران در درياي عمان و خليج فارس و فضاي هوايي اين مناطق شامل FIR (فضاي تحت مديريت هوايي کشور) و ADIZ (منطقه شناسايي پدافند هوايي) به قوانين و مقررات بين المللي احترام بگذارند و از ايجاد هر گونه تنش و درگيري خودداري کنند.
همان گونه که بارها اعلام شده است، جمهوري اسلامي ايران آغازگر هيچگونه تنش و درگيري در منطقه نبوده و نيست امّا همواره با آمادگي، صلابت و قدرت از تماميت ارضي خود دفاع مي‌کند و بديهي است هر گونه ماجراجويي، اقدام ايذايي و تحريک آميز منجر به عکس العمل قاطع نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران خواهد شد که عواقب آن متوجه نيروهاي متخاصم از جمله آمريکا خواهد بود. 
تعداد بازديد:125 آخرين تغييرات:99/02/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر