سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

باید در آماده باش کرونا و آنفلوانزا باشیم

بايد در آماده باش کرونا و آنفلوانزا باشيم

وزير بهداشت گفت: در سال جاري، واردات واکسن آنفلوانزا افزايش خواهد داشت تا تمامي گروه هاي آسيب پذير بتوانند واکسينه شوند.
سعيد نمکي، در جلسه شوراي فرماندهي عمليات مديريت بيماري کرونا در کلانشهر تهران ضمن قدرداني از تمامي دست اندرکاراني که با تلاش‌هاي شبانه روزي براي مبارزه و مقابله با ويروس کرونا، تلاش کردند، گفت: کرونا، تجربيات و درس آموزه‌هاي ارزنده‌اي را به جهانيان ارزاني داشت.

وي افزود: در مورد کلانشهر تهران، دکتر زالي و دکتر بندپي توانسته اند تاکنون مشارکت صميمانه بين بخشي را ايجاد کنند و موفقيت‌هايي که در مقابله با کرونا مشاهده مي‌کنيم گواه بر اين وفاق است.
نمکي تصريح کرد: برخي مي‌گويند، بنده وزيري بدشانس بوده ام که بدو ورودم به وزارت بهداشت، با حوادث و وقايعي همچون سيل و زلزله و اپيدمي، مواجه شدم، اما چرا از اين منظر به موضوع مي‌نگرند، چرا اينگونه نمي‌انديشند که خداوند در اين عمر کوتاه به بنده اين توفيق را داد که امور مردم که بندگان خدا هستند را انجام دهم. کرونا، عليرغم اينکه آسيب‌هاي زيادي به ملت‌ها زد، موهبت‌هايي نيز به همراه داشت.
وي گفت: در بحران کرونا، ما در نظام سلامت از دو جهت جور کشيديم، از يک سو جور مسائلي که براي سلامتي مردم ايجاد شده بود و از سوي ديگر جور مسائل اقتصادي کشور را کشيديم. متأسفانه در کشور ما اقتصاد خانوار به اقتصاد کلان پيوند نخورده. اگر در دنيا اتفاقي بيفتد، اول اقتصاد کلان آسيب مي بيند و بعد از مدت‌ها، اقتصاد خانواده آسيب مي بيند، اما در ايران برعکس است، يعني با کوچک‌ترين اتفاقي اول اقتصاد خانواده لطمه مي بيند و بعد اقتصاد کلان.
نمکي در ادامه در خصوص شرايط کلانشهر تهران در مقابله با کرونا، گفت: در مبحث کرونا، تهران را بايد به گونه‌اي متفاوت ببينيم. تهران با ساير شهرستان‌ها فرق دارد.
وي خطاب به اعضاي شوراي فرماندهي عمليات مديريت بيماري کرونا در کلانشهر تهران گفت: با حدس و احتمال و شايد، نمي‌توان بحران را اداره کرد. شيوه اداره مديريت بحران به همين صورت است که شما انجام مي‌دهيد. يعني ايجاد انسجام قوي بين بخشي و ترسيم دورنمايي از آينده. اين شيوه را بايد براي مديريت کلانشهر تهران به عنوان يک برنامه ملي مصوب کرده و برآن پايبند باشيم و اين تشکلي که براي مديريت تهران به وجود آمده است، بايد حفظ شود و با افت و نزول کرونا، آن را رها نکنيد.
وزير بهداشت خاطرنشان کرد: عجولانه‌ترين و کم خردترين نوع برخورد با کرونا، اين است که تصور کنيم اين ويروس تمام شده است. ويروس کرونا ويروسي متفاوت است و بايد با نگاهي متفاوت به آن بنگريم. از طرف ديگر، ويروس‌هاي هم خانواده اين ويروس، مانند سارس و مرس به سمت کم خطر شدن هستند. زيرا اگر هر کدام از پاتوژن ها در طول تاريخ به قوت خود باقي بمانند و انسان‌ها را قتل عام کنند، از نسل بشر چيزي باقي نمي‌ماند. ويروس‌ها و پاتوژن ها به مرور آرام تر مي‌شوند. اما نمي‌دانيم که رفتار ويروس کوويد ۱۹ چگونه خواهد بود. در مورد کوويد ۱۹ نبايد شتاب زده نظر داد، بين ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است تا در مورد اين موضوع با قاطعيت بيشتري سخن گفت.
نمکي تاکيد کرد: بايد در مورد کرونا در حالت آماده باش باشيم. زيرا اگر ويروس تغيير رفتار دهد، تمام معادلات ما به هم مي‌ريزد. برآورد مي‌شود که در پاييز امسال، آنفلوانزا و کرونا با هم بروز کنند و پيش بيني مي‌شود يکي از پاييزهاي سخت را در پيش داشته باشيم. اگر چنين شد، بايد آمادگي کامل داشته باشيم.
وي در خصوص واردات واکسن آنفلوانزا، گفت: در سال جاري، واردات واکسن آنفلوانزا افزايش خواهد داشت تا تمامي گروه‌هاي آسيب پذير بتوانند واکسينه شوند.
وزير بهداشت تصريح کرد: در مورد کرونا معتقد هستيم که اگر در پاييز، پيک بعدي بروز کند و جهش ژنتيک عمده‌اي به سمت خشونت نداشته باشد، ديگر با شرايطي که تاکنون از سر گذرانده ايم مواجه نخواهيم شد و با کرونايي آرام تر روبرو خواهيم بود. چراکه وقتي ويروس در طبيعت بچرخد، ايمني را بالاتر مي‌برد، دوم اينکه رفتار ويروس به سمت آرام تر شدن پيش مي‌رود. سوم اينکه اميدواريم داروهاي ضدويروس موثرتري را شناسايي کنيم. اما تا پايان سال ۱۴۰۰ نبايد به واکسن کرونا اميدوار باشيم، زيرا توليد و ساخت واکسن پروسه‌اي بسيار زمانبر است. بنابراين، اميدواريم بتوانيم پاييز را به خوبي مديريت کنيم.
نمکي در ادامه افزود: در مورد شيوه مديريت تصور مي‌کنم که استان البرز و استان تهران را در قالب يک پکيج در نظر بگيريم. تأثيرات البرز بر تهران و تهران بر البرز با توجه به اينکه روزانه تعداد زيادي از افراد در آنها رفت و آمد دارند، قابل توجه است. ستاد اين دو استان بايد يکپارچه شود، يعني ستاد استاني را به ستاد منطقه‌اي تبديل کنيم.
وي گفت: دانشگاه‌هاي علوم پزشکي استان تهران نبايد جزيره‌اي عمل کنند و بايد بنشينيم و ساختار بهداشت و درمان تهران و حومه را به صورت يکپارچه و طراحي کنيم.
وي تاکيد کرد: تهران ويترين کشور در مباحث مختلف ملي است. لذا ضرورت دارد که در مورد تصميماتي که براي آن گرفته مي‌شود، نهايت هوشياري را به کار گيريم.
نمکي خاطرنشان کرد: در بحران کرونا، رفتار و عمل بيمارستان‌هاي تهران به عنوان اولين تماس با بيمار، براي کشور الگو بود و براي ساير بيمارستان‌ها جرأت ايجاد کردند و جا دارد، اين وفاق و همدلي را ارج نهيم.
در اين جلسه که صبح امروز و با حضور دکتر سعيد نمکي، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، دکتر انوشيروان محسني بندپي، استاندار تهران و دکتر عليرضا زالي، فرمانده عمليات مديريت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي مسئول در امر مقابله با کرونا و معاونين وزارت بهداشت، در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گزارشي از عملکرد بخش‌هاي مختلف در ارتباط با مديريت بيماري کرونا در شهر تهران، ارائه و در خصوص تصميمات و راهکارهاي جديد در مقابله با اين بحران، بحث و تبادل نظر شد. 
تعداد بازديد:82 آخرين تغييرات:99/02/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر