سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

هرگونه تحریم جدید خلاف تعهدات داده شده به مردم ایران است

هرگونه تحريم جديد خلاف تعهدات داده شده به مردم ايران است

وزير امور خارجه نوشت: هرگونه تحريم يا محدوديت جديد توسط شوراي امنيت خلاف تعهدات اساسي داده شده به مردم ايران است و همه مسئوليت آن بر عهده ايالات متحده است.
همزمان با دومين سالروز خروج غير قانوني و بدون دستاورد ايالات متحده آمريکا از برجام محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در نامه مهمي خطاب به «آنتونيو گوترش» دبيرکل سازمان ملل متحد توجه وي به عنوان دبير کل سازمان ملل متحد را به برخي موضوعات مرتبط با خروج غيرقانوني ايالات متحده آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همچنين اعمال غيرقانوني تحريم‌هاي يکجانبه آن دولت عليه ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران که در تناقض روشن با تعهدات آن دولت ذيل حقوق بين الملل است، همچنين توجه شوراي امنيت را به موضوعات مرتبط با نقض‌هاي فاحش، مکرر و مستمر منشور ملل متحد، علي الخصوص ماده ۲۵ توسط ايالات متحده که اعتبار و تماميت سازمان ملل متحد را به مخاطره انداخته و صلح و امنيت بين المللي را تهديد مي‌کند، جلب کرد.

وي در اين نامه با اشاره به خروج يکجانبه و غيرقانوني ايالات متحده از برجام و خاتمه مشارکت آنان در برجام و اعمال مجدد تمامي تحريم‌هايي که وفق برجام رفع شده بود و «ناپايبندي اساسي» نسبت به برجام در تناقض آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت ملل متحد که خود آمريکا آن را ارائه کرده بود، تاکيد کرد: سازمان ملل متحد مي‌بايست فوراً به مسئوليت دولت ايالات متحده رسيدگي کرده و آن دولت را به دليل تبعات اعمال متخلفانه اش که در تناقض آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بين‌الملل قرار دارد، پاسخگو سازد. بي کيفرماني ايالات متحده در اين مورد و ساير موارد، به اعتبار سازمان ملل متحد به شدت لطمه خواهد زد.
وزير امور خارجه اعمال غيرقانوني ايالات متحده در بي‌اعتنايي آشکار به حقوق بين‌الملل و منشور ملل متحد را تضعيف کننده اصل حل و فصل مسالمت آميز اختلافات و به مخاطره انداختن چندجانبه‌گرايي و نهادهاي آن و حاکي از بازگشت به عصر فاجعه‌بار و شکست‌خورده يک‌جانبه‌گرايي دانست که باعث تشويق ناسازگاري و اعمال غيرقانوني مي‌شود که همه آنها نشان دهنده تهديد واضح عليه صلح و امنيت بين المللي است.
ظريف در نامه خود  آورده است: آمريکا به خصوص از زمان روي کار آمدن دولت ترامپ تاکنون، بار ديگر به اقدامات قهرآميز يکجانبه متوسل شده و نه تنها تعهدات خود وفق برجام را انجام نداده، بلکه در مسير اجراي تعهدات ساير اعضاي برجام و دول عضو ملل متحد به طور اساسي مانع‌تراشي کرده است.
وي تاکيد کرد: خروج ايالات متحده از برجام و متعاقب آن اعمال مجدد تحريم‌هاي ظالمانه، جامع و يکجانبه خود عليه ايران مي‌بايست به عنوان هشداري عليه صلح و امنيت بين المللي تلقي شود.
وزير امور خارجه نوشت: وقت آن رسيده که شوراي امنيت و اعضاي آن، اجراي کامل برجام توسط تمامي طرف‌ها را تضمين نمايند و شوراي امنيت به جاي نظارت منفعلانه نسبت به تکرار چنين رويکردهاي توهين آميز ايالات متحده همراه با بي کيفرماني مطلق، اعمال مجدد تحريم‌هاي غيرقانوني عليه مردم ايران که نقض منشور، قطعنامه ۲۲۳۱ و حقوق بين الملل است را قوياً محکوم نمايد.
ظريف با ابراز اطمينان از اطلاع دبير کل سازمان ملل از گزارش‌هاي پانزده گانه و پي در پي آژانس بين المللي انرژي اتمي در مورد راستي آزمايي پايبندي کامل ايران به تعهداتش وفق برجام، آورده است: به منظور اثبات حسن نيت خود مايلم بار ديگر اعلام نمايم جمهوري اسلامي ايران به همکاري کامل و موثر خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه مي‌دهد.
وي در اين نامه بعد از بيان ويژگي‌هاي اصلي قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت، تاکيد کرد: بيانيه‌هاي مقامات آمريکايي مبني بر قصد آنها براي اقدام عليه قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت بسيار نگران‌کننده است و ممکن است اوضاع را به شرايط غيرقابل‌کنترل بکشاند و هرگونه اقدام عليه قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت و برخلاف اين چارچوب، پيامدهاي جدي براي دوام و پايداري شرايط توافق‌شده به همراه خواهد داشت.
رئيس دستگاه ديپلماسي با استناد به تصريح نامه رئيس جمهوري اسلامي ايران به همتايان خود در قالب ۱+۴ (۸ مه ۲۰۱۹) مبني بر اينکه هرگونه تحريم يا محدوديت جديد توسط شوراي امنيت خلاف تعهدات اساسي داده شده به مردم ايران است، تاکيد کرد: در چنين سناريويي، گزينه‌هاي ايران، همانطور که قبلاً به اعضاي باقيمانده در برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و همه مسئوليت آن بر عهده ايالات متحده و هر موجوديتي خواهد بود که يا به ايالات متحده کمک کرده و يا تلويحاً در قبال رفتار غيرقانوني اش سکوت نمايد. 
تعداد بازديد:88 آخرين تغييرات:99/02/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر