دوشنبه 12 خرداد 1399 - 9 شوال 1441 - 1 ژوئن 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

ایران خواهان حفظ حاکمیت سوریه است

ايران خواهان حفظ حاکميت سوريه است

دبيرکل حزب الله لبنان در سخناني به مناسبت سالروز شهادت مصطفي بدرالدين فرمانده ارشد اين جنبش با اعلام اينکه رژيم صهيونيستي از محور مقاومت وحشت دارد، گفت: ايران خواهان حفظ حاکميت سوريه است.
به نقل از شبکه تلويزيوني المنار لبنان، سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان در سخناني به مناسبت سالروز شهادت سيد مصطفي بدرالدين ملقب به سيد ذوالفقار فرمانده ارشد حزب الله گفت: امروز سالروز گرانبهايي براي ما در مقاومت و حزب الله يعني سالروز شهادت فرمانده سيد مصطفي بدرالدين است.

وي در ادامه ضمن تسليت به مناسبت سالروز ضربت خوردن حضرت علي (ع) افزود: به همه مسلمانان دنيا سالروز ضربت خوردن علي بن ابيطالب که به شهادت ايشان منجر شد را تسليت عرض مي‌کنيم و اين در صبح ۱۹ رمضان سال ۴۰ هجري به دست يکي از خوارج يعني فرقه تکفيري رخ داد که عليه خليفه مسلمين در مسجد خدا و ماه خدا رخ داد که با ضربه شمشير فرق مبارک اميرالمومنين را شکافت و اين ضربه به شهادت ايشان منجر شد.
امام علي (ع) در برابر اولين گروه تکفيري خطرناک ايستاد
دبيرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: اين مناسبت هنوز پابرجا است زيرا امام علي (ع) با قدرت در برابر اولين پديده تکفيري خطرناک ايستاد. اين گروه مردم را با کمترين شبهه‌اي کشتند و فجايعي را رقم زدند و مبارزه به امام و رهبر بزرگ براي از بين بردن فتنه نياز داشت. اين پديده در سالهاي اخير تکرار شده است و اين تفکر تکفيري روز گذشته بيمارستاني را در کابل هدف قرار داد.
تمجيد از پرستاراني که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند
نصرالله در ادامه ضمن تبريک به پرستاران به مناسبت روز جهاني آنها، گفت: پرستاران مستحق احترام و تقدير هستند زيرا آنها در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند که دنيا در برابر آن سرگردان است و دانشمندان درباره آن به درستي نمي‌دانند و واکسني براي آن ساخته نشده است. در اين نبرد طولاني پرستاران با خطر روبرو هستند و به کمک معنوي و مادي نياز دارند زيرا نبرد امروز به يقين، ايمان، علم، دانش و تجربه، شجاعت و ثبات کادر درماني و اورژانسي نياز دارد و اينکه در معرض فروپاشي و خستگي قرار نگيرند مشابه آنچه در نبرد نظامي رخ مي‌دهد. مردم نبايد در يک مکان جمع شوند.
شهيد سيد مصطفي بدرالدين روحيه قوي و معنويات عالي داشت
دبيرکل حزب الله با اشاره به سالروز شهادت شهد سيد ذوالفقار، بيان کرد: به خاطر اين مناسبت به خانواده شهيد سيد مصطفي بدرالدين و کل همرزمانش تسليت عرض مي‌کنم. ما هنگامي که بر گراميداشت سالروز شهدا اصرار داريم اين به خاطر تقدير از جهاد و احترام به جانفشاني‌هاي بزرگ و يادآوري دستاوردهاي آنها است و اينکه از سيرت و جانفشاني و جهاد آنها الهام بگيريم تا بتوانيم راه طولاني در مقابله با خطرات را ادامه بدهيم.
سيد حسن نصرالله در ادامه تاکيد کرد: من از ويژگي‌هاي شخصيتي سيد ذوالفقار قبلاً سخن گفتم. سيد مصطفي همواره روحيه قوي و معنويات عالي داشت و اين به پايداري و ثبات و قدرت تفکر و اتخاذ تصميمات منجر مي‌شد. اگر معنويات انسان ضعيف باشد و در برابر هر حادثه‌اي بلرزد و در مقابل خطرات استوار نباشد اين سبب ناکامي در اداره و مديريت و فرماندهي مي‌شود که تبعات خطرناکي دارد. سيد ذوالفقار همواره از روحيه عالي برخوردار بود و اين روحيه را به اطرافيان خود هم مي‌داد. من شخصاً تجارب زيادي با وي دارم. تجربه نخست هنگامي بود که سيد ذوالفقار مسئول نظامي در سال ۱۹۹۶ بود و اسرائيل دست به يورش زد و جنگي گسترده بود و دشمن صهيونيست مرتکب کشتار المنصوري و قانا شد و تهديد به نابودي مقاومت و دور کردن آن از روستاهاي همجوار در نوار مرزي کرد.
دبيرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: اين نبرد چند روز ادامه داشت و سخت و دشوار بود و وي مسئول نظامي مرکزي بود و در کنار بقيه برادران در خط مقدم بود. وي موضع قابل تقديري داشت و با اين روحيه و ايستادگي و فرماندهي مرکزي و فرماندهان ميداني از جمله نقش کليدي سيد ذوالفقار، دستاورد رقم خورد و پيروزي حاصل شد. دشمن شکست خورد و نتوانست به اهداف خود برسد و تحول بزرگي را رقم زد که به پيروزي ۲۵ ماه مه سال ۲۰۰۰ منجر شد. تجربه ديگر در سوريه بود که وي در کنار ارتش سوريه و برادران ايراني حضور داشت.
علت بحران سوريه هيمنه طلبي آمريکا بود
وي افزود: در سال ۲۰۱۱ که بهره برداري خطرناکي از بهار عربي شد و طرح و پروژه آمريکايي-اسرائيلي-سعودي به همراه ترکيه و قطر و کشورهاي عربي و اروپايي با هدف سيطره بر سوريه بود؛ آنها با اينکه بشار اسد در رياست جمهوري سوريه باشد اما بايد موضعش را تغيير مي‌داد. مشکل در واقع مشکل شخص و نظام نبود بلکه به اين خاطر بود که سوريه خارج از نظام هيمنه آمريکا در منطقه بود و آمريکا بر نفت و گاز و اموال و تصميم سياسي هيمنه داشت و قيمت نفت را ديکته مي‌کرد و حجم صادرات را و در صورتي خارج از آن مي‌شد، تهديد مي‌کرد.
نصرالله گفت: سوريه کشور ضعيف و فقير و به حاشيه رانده شده‌اي نيست و قلب جهان عرب و قلب معادلات و نزاع‌هاي منطقه‌اي است. بهار عربي فرا رسيد و از شعارها براي تحقق اهداف يعني سيطره بر سوريه بهره برداري شد. استکبار شامل آمريکا و اسرائيل، انگليس و فرانسه و کشورهاي عضو ناتو بر اين موضوع اجماع کردند و در کشورهاي ديگر مانند ليبي و مصر و يمن همان جبهه‌اي که در سوريه متحد شده است در کشورهاي ديگر هم مي جنگد.
سيد مصطفي بدر الدين دوش به دوش سردار سليماني جنگيد
دبيرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: هژموني جنگ تمام عيار در سوريه آشکار بود و مطلوب آنها اين بود که تابع هيمنه آمريکا شود و با اسرائيل معاهده امضا کند و از فلسطين و قدس دست بردارد و از رهبري جديد سوريه از جولان دست بکشد و از نفتش دست بشويد و به نفع کشورهاي مستکبر از ثروت‌هاي طبيعي خود دست بکشد و در غير اين صورت به گروههاي تکفيري اجازه حکومت در سوريه داده مي‌شد زيرا آنها با اين هدف آمده بودند و اين درک ما و برادرانمان در ايران بود و بايد کاري انجام مي‌داديم. ما مي‌دانستيم که رفتن ما به سوريه تبعاتي در لبنان داشت و کساني به دنبال خدشه وارد کردن به وجهه مقاومت و حزب الله بودند. ما مي‌دانستيم که جانفشاني انساني درکار خواهد بود و حجم مخاطراتي که لبنان و فلسطين و سوريه را تهديد مي‌کرد بسيار زياد بود به خاطر همين به آنجا رفتيم. سيد بدر الدين فرمانده ما در نبرد سوريه بود و آخرين سالهاي عمرش را در سوريه سپري کرد و در همه جبهه‌ها و ميادين حضور داشت. اين نبرد به فرماندهاني که اميد و اعتماد و معنويات عالي داشتند، نياز داشت. سيد بدرالدين دوش به دوش سردار سليماني در نبرد سوريه مي‌جنگيد و با هم هماهنگ بودند و کار مي‌کردند و طراحي عمليات مي‌کردند و در ميادين حضور داشتند. ما امروز شاهد آنچه سيد مصطفي درخصوص يقين به پيروزي مي‌گفت، هستيم.
سوريه در جنگ پيروز شده و از تجزيه نجات پيدا کرده است
وي خاطرنشان کرد: امروز با ارزيابي عيني و واقعي و هر که به سوريه برود و در مناطق تحت کنترل دولت سوريه مي‌تواند بگويد که سوريه در جنگ پيروز شده است و برخي نبردها فقط مانده است. ارزيابي راهبردي درست و دقيق اين است که رهبري سوريه و ارتش و دولت و ملت سوريه که پايداري کرد در اين نبرد پيروز شده است. برخي نبردهاي سياسي و نظامي در ادلب و شرق فرات مانده است و اين موضوع جزئي و محدود است. سوريه از تجزيه نجات پيدا کرد و پيروز شد. اين جنگ تمام عيار که صدها ميليارد دلار آمريکايي از جيب اعراب هزينه آن شد با پايداري سوريه راه به جايي نبرد و با پايداري دمشق و متحدانش پيروزي رقم خورد.
نصرالله افزود: آنچه از نظر نظامي در تحقق آن در سوريه ناکام ماندند، کوشيدند که با فشارها و روابط بين الملل و تهديد عملي سازند که اين تحرکات هم شکست خورده و تاکنون راه به جايي نبرده است. نبرد سياسي کمتر از سياسي نيست و شدت آن در برخي موارد خطرناک‌تر و بيشتر است. سوريه همچنان در معرض جنگ سياسي است و با فشارهايي روبرو است که در تحقق اهدافش شکست خورده است. پس از شکست جنگ سياسي و نظامي، جبهه طاغوت آمريکايي به جنگ رواني و تحريم‌ها و محاصره روي آوردند. جنگ رواني تشديد شده است.
دبير کل حزب الله لبنان گفت: کساني که ايران، ونزوئلا، غزه و يمن را تحريم کرده‌اند از تبعات اقتصادي کرونا رنج مي‌برند اما مي‌توانيم بحران در آمريکا و اروپا را مشاهده کنيم. سوريه توان و امکانات و منابع زيادي دارد. سوريه کشوري غني نيست اما اقتصادش معقول است.
بحث از نزاع ايراني-روسي در سوريه ياوه و نادرست است
نصرالله بيان کرد: در زمينه جنگ رواني در رسانه‌هاي عربي و غربي از نزاع نفوذ ايراني- روسي در سوريه سخن گفته مي‌شود که اين نادرست است. ايران، حزب الله و گروههاي مقاومت از کشورهاي مختلف در سوريه در کنار ارتش و ملت سوريه جنگيده‌اند. ايران در جنگ نفوذ نه با روسيه و نه با هر کشور ديگري وارد نمي‌شود و موضعش در سوريه برگرفته از اين است که سوريه سقوط نکند و به جبهه استکبار وارد نشود و به دنبال نفوذ نيست و طمعي ندارد و در امور داخلي سوريه دخالتي ندارد. ايران خواهان موقعيت و جايگاه عربي سوريه و حفظ حاکميت و وحدت آن است و اينکه دژي استوار بماند و زير سلطه و هيمنه آمريکايي-اسرائيلي نرود. اختلافاتي ميان متحدان در ارزيابي رخ مي‌دهد اما به درگيري نفوذ کشيده نمي‌شود و حاميان مقاومت را اطمينان مي‌دهم که جنگ نفوذي در کار نيست.
صهيونيست‌ها به سوريه به عنوان يک تهديد آتي مي‌نگرند
دبيرکل حزب الله لبنان تاکيد کرد: در هفته‌هاي گذشته وزير جنگ رژيم صهيونيستي از پيروزي‌هاي خيالي اسرائيل در سوريه عليه سوريه و ايران و محور مقاومت سخن گفت. اسرائيل در سالهاي اول تحولات سوريه به گروههاي تروريستي و رابطه با اين گروههاي تروريستي دل بست و روابط صهيونيست‌ها با اين گروه‌ها غيرقابل انکار است. اسرائيل حاضر بود و به کساني که با نظام سوريه مي‌جنگيدند دلخوش کرده بود و هدفش را سقوط نظام سوريه برآورد کرده بود و هنگامي که اين جنگ شکست خورد و صهيونيست‌ها دريافتند که جنگ را باخته‌اند، مسيري ديگر را در پيش گرفتند و هرآنچه به ساخت موشک‌ها در سوريه مرتبط است را هدف حمله قرار مي‌دهند. اين را عامل قدرت سوريه و محور مقاومت مي‌دانند و به سوريه به عنوان يک تهديد در آينده مي‌نگرند. از نگاه آنها سوريه که عافيت خود را به دست آورده است و در جنگ تمار عيار برنده شده است و قدرت خود را بازيافته است دست برتر در منطقه خواهد داشت.
وي گفت: صهيونيست‌ها به حضور ايران و گروههاي مقاومت در سوريه به عنوان يک تهديد نگاه مي‌کنند. حالت رعب و وحشتي که رژيم صهيونيستي دارد سبب مي‌شود که بر دامنه تحرکاتش بيافزايد و به سوريه به عنوان يک نگراني و ترس بنگرد. درباره حضور ايران و حزب الله در سوريه هدف گذاري کرده‌اند و از اخراج ايران از سوريه سخن مي‌گويند و حماقت وزير جنگ اسرائيل به آنجا رسيده است که از سقف زماني در آخر ۲۰۲۰ براي اخراج ايران از سوريه سخن مي‌گويد.
صهيونيست‌ها همچنين به حملات هوايي و موشکي روي آورده‌اند. اخيراً هم اسرائيل خود و صهيونيست‌ها و افکار عمومي در منطقه را فريب مي‌دهد و مي کوشد از پيروزي و سرآغاز خروج ايران از سوريه دم بزند و از تعداد سخن مي‌گويد و اينکه نيروهاي ايراني حضور خود را کاهش داده‌اند. آنها از نيروهاي ايراني در سوريه سخن مي‌گويند. در سوريه کارشناسان و مشاوران از سال ۲۰۱۱ و قبل از آن حضور داشته‌اند و به سبب تحولات بر تعداد آنها افزوده شده است اما ايران نيروي نظامي در سوريه ندارد و فقط نقش مشورتي دارد. در سوريه، اسرائيل جنگ خيالي و توهمي دارد که نامش را ممانعت از حضور نيروهاي نظامي ايران در سوريه گذاشته است.
در مقطعي دو يا سه ماه در جريان نبرد حلب برخي نيروها آمدند و غير از آن نيروي نظامي ايران در سوريه حضور نداشته است و مشاوران بودند که بسياري از آنها در خطوط مقدم و در طريقت مکتب فرمانده شأن سردار شهيد حاج قاسم به شهادت رسيده‌اند.
نصرالله تاکيد کرد: با توجه به شرايط جنگ زماني که سرنوشت نبرد مشخص شده و نبرد و تهديد از بين رفت ديگر نيازي به حضور رزمندگان و فرماندهان نبود. حمص آزاد شد و نيز حومه دمشق و تدمر و الباديه و ارتش سوريه مواضع و مراکز نظامي خود را تأمين و تحکيم کرد و از دو سال قبل تقريباً و پس از آزادسازي الباديه و گشودن راه حلب برخي از مشاوران ايراني برگشتند و اين در سايه فرماندهي سردار سليماني و فرماندهي سپاه قدس ادامه يافت و از تعداد و حضور کاسته شده است زيرا سوريه پيروز شده است و در حال به دست آوردن عافيت خود است.
صهيونيست‌ها بدانند که سران آنها دروغ مي‌گويند
دبير کل حزب الله لبنان بيان کرد: هنگامي که از کاهش [نيروهاي ايراني] در سوريه صحبت مي‌شود اين دليلي براي دستاورد اسرائيل نيست بلکه گواه پيروزي سوريه و محور مقاومت در جنگ است. اين از حماقت رسانه‌هاي صهيونيستي است که کاهش تردد هوايي ميان سوريه و ايران را دستاورد بدانند و سبب آن کرونا است که بر همه چيز تأثير گذاشته است. اسرائيلي‌ها را خطاب قرار مي‌دهم که به دروغ‌هاي رهبران خود توجه نکنند. سوريه و مشاوران و حزب الله به سبب حملات اسرائيل شايد اذيت بشوند اما اسرائيلي‌ها بايد بدانند که آنچه سران آنها مي‌گويند دروغ است و احمق هستند.
راه نجات لبنان برقراري روابط با سوريه است
وي افزود: به لبناني‌ها مي گويم اگر احدي در توهم است که وضع در سوريه تغيير خواهد کرد و نظام سوريه ساقط خواهد شد بايد بداند که اين خيالپردازي و وقت کشي براي لبنان و لبناني‌ها است. لبنان به سروسامان دادن روابط خود با سوريه نياز دارد.
نصرالله گفت: دغدغه‌هاي مالي و پولي وجود دارد و بسياري از لبناني‌ها زير خط فقر هستند و اينکه دولت در انديشه اين است که چگونه به صندوق بين المللي پول و کشورهاي دنيا براي گرفتن وام روي آورد، نتيجه خصومت‌هاي سياسي و برداشت‌هاي اشتباه و اوهام نزد برخي رهبران است که اين وضع نبايد استمرار پيدا کند. سرو سامان يافتن اوضاع در سوريه دربهاي مهمي براي حل مشکلات اقتصادي در لبنان مي‌گشايد.
دبيرکل حزب الله لبنان بيان کرد: چه کسي مي‌خواهد به لبنان کمک کند آمريکا که به دنبال حفظ اقتصادش است؟ نبايد به اميد کمک‌ها ماند و بايد بخش صنعتي و کشاورزي را فعال کرد ما نخبگان زيادي داريم. توليد، نياز به بازار دارد و بدون سوريه صادراتي نخواهد بود. در عراق دولت جديد روي کار آمده است و روابط عراق و لبنان عالي است و راه ميان لبنان و عراق از طريق سوريه است و مي‌توانيم براي توليدات خود بازار بيابيم و درب آن سوريه است. صرف نظر از حجم قاچاق و گذرگاه‌هاي غيرقانوني، احدي منکر قاچاق نيست و اين نيازمند همکاري دو کشور و دو ارتش است. ارتش لبنان به تنهايي نمي‌تواند مانع قاچاق شود و بايد همکاري دوجانبه با سوريه باشد.
وي افزود: سخن گفتن از حضور نيروهاي سازمان ملل در مرز لبنان و سوريه يکي از اهداف جنگ جولاي ۲۰۰۶ عليه لبنان است. اين قابل قبول نيست و ربطي به اقتصاد و ممانعت از قاچاق ندارد بلکه به موضوع بزرگ‌تر وخطرناک مربوط مي‌شود يعني توان بازدارندگي که حامي لبنان در مقابل طمع ورزي هاي اسرائيل است. سوريه امروز يک نياز اقتصادي براي لبنان است و اين تفاهم و همکاري راهگشا است. راه حل منطقي برقراري رابطه و بازگشايي مرزها و صدور توليدات و همکاري در زمينه توقف قاچاق است و سوريه آمادگي زيادي در اين زمينه دارد. درنگ جايز نيست و ملت لبنان بايد بداند که يکي از راه‌ها نجات از وضع کنوني اين است. ما به تصميم حاکميتي نياز داريم و کساني که از حاکميت دم مي‌زنند تصميمات آنها تابع آمريکا است يا از روي کينه توزي رفتار مي‌کنند. ما در برابر نبرد سرنوشت ساز هستيم. درباره کرونا هم خواستار پايبندي به اقدامات پيشگيرانه از سوي لبناني‌ها و کساني که مقيم لبنانند، هستيم زيرا همه زحمات برباد خواهد رفت و در جنگ با کرونا بايد کاملاً جدي بود. 
تعداد بازديد:53 آخرين تغييرات:99/02/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر