جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

کدام آیات قرآن به اهل‌بیت اشاره دارند؟/ کارنامه قرآنی فولادوند

کدام آيات قرآن به اهل‌بيت اشاره دارند؟/ کارنامه قرآني فولادوند

آيت‌الله سيد ابوالحسن مهدوي در ويژه‌برنامه «سوره» گفت: آيه ۴ سوره زخرف مي‌گويد منظور از صراط مستقيم در سوره حمد، علي (ع) است.
آيت‌الله سيد ابوالحسن مهدوي شب گذشته ۳۰ ارديبهشت‌ماه در قسمت ۲۶ از ويژه‌برنامه «سوره» گفت: حديث ثقلين مورد اجماع اهل سنت و شيعه است و هر دو قبول دارند. قرآن و عترت از هم جدا نمي‌شوند اما ما مردم اگر مي‌خواهيم نجات پيدا کنيم بايد به هر دو تمسک کنيم. امام کتاب ناطق است و با مسائل برخورد جزئي دارد و قرآن کتاب صامت است و برخورد کلي با مسائل دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: به‌عنوان‌مثال يک قانون اساسي داريم و يک مجري که دولت است. اگر کسي گفت قانون اساسي براي من کافيست و من دولت نمي‌خواهم، نشان‌دهنده اين است که مي‌خواهد از قانون اساسي سوءاستفاده کند. قرآن شبيه يک قانون اساسي است براي تربيت انسان کامل. اما اهل‌بيت هستند که مي‌توانند دست ما را بگيرند و کُنه قرآن را به ما ياد بدهند.
اين مفسر قرآن سپس گفت: سوره حمد را در نظر بگيريد که در آن از خدا تقاضا مي‌کنيم ما را در صراط مستقيم قرار دهد. در ادامه آيه نمي‌گويد صراط الذي بلکه مي‌گويد صراط الذين. اگر مي‌گفت صراط الذي معنايش اين مي‌شد که مي‌خواهد راه مستقيم را تعريف کند و اين تعريف کلي و قابل سوءاستفاده است. به اين دليل مي‌گويد صراط الذين؛ يعني راه کساني مانند اميرالمؤمنين و ۱۱ فرزند ايشان. در اين زمينه روايات زيادي داريم. وقتي پشت سر امام حرکت کرديم ديگر نمي‌توانيم بيرون مسير باشيم و تنها کلام امام را بررسي و تجزيه‌وتحليل کنيم و با الفاظ بازي کنيم.
وي ادامه داد: در آيه ۶۹ سوره نساء «أَنعَمتَ عَلَيهِم» را معنا کرده است و اسم آورده است. مي‌گويد آن کساني که مورد نعمت الهي واقع شده‌اند انبيا، صديقين، شهدا و صالحين هستند. «وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ». اگر تعبير «أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِم» در اين آيه نبود اين زيبايي را نداشت. با اين کار اين تعبير را معنا مي‌کند.
سيد ابوالحسن مهدوي اضافه کرد: آيه ۴ سوره زخرف هم ما را به سوره حمد ارجاع مي‌دهد: «إِنَّهُ فِي أُمِّ الْکِتابِ لَدَيْنا لَعَلِيٌّ حَکِيم». ام‌الکتاب يکي از اسامي سوره حمد است. مي‌گويد او در سوره حمد نزد ما علي حکيم است. ممکن است بگويند علي در اينجا صفت است. اما صفتي است که منطبق با اسم است. هم علي است و هم حکيم. نام مبارک امام علي (ع) را خيلي زيبا بيان کرده است. اين آيه مي‌گويد منظور از صراط مستقيم در سوره حمد، علي (ع) است.
وي در پايان گفت: علم نور است اما اين نور بدون ولايت محقق نمي‌شود. هرچقدر هم اصطلاحات علمي و زبان‌هاي خارجي ياد بگيريم و شبانه‌روز از کتب و اساتيد متعدد استفاده کنيم، اما آن رمز به دست‌مان نمي‌آيد. کساني که از ولايت خواب هستند، نسبت به حقايق بسياري هم خواب هستند. البته خودشان ممکن است تصور کنند حقايق را مي‌دانند و ممکن است کتاب هم بنويسند و سخنراني هم بکنند. آرزوي ما اين است که اين نوع بحث‌ها به اين حرف‌ها محدود نشود و عملاً هم شيريني اين معاني را حس کنيم.
در بخش ديگري از اين برنامه گفتگوي مسعود دياني با رضا بيات و علي‌اکبر افراسياب‌پور درخصوص «قرآن و شعر کلاسيک فارسي» پخش شد. در اين برنامه همچنين يوسفعلي ميرشکاک به قصه‌خواني قرآني از روي بخشي از کتاب «روض الجنان و روح الجنان» پرداخت. بررسي کارنامه قرآن‌پژوهي محمدمهدي فولادوند نيز بخش ديگري از قسمت ۲۶ برنامه «سوره» بود.
برنامه تلويزيوني «سوره» که به موضوع قرآن اختصاص دارد، در شب‌هاي ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۲:۴۵ دقيقه از شبکه چهار سيما پخش مي‌شود. تکرار اين برنامه نيز ساعت ۱۷ مي‌باشد. 
تعداد بازديد:357 آخرين تغييرات:99/03/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر