دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11 جمادي الثاني 1442 - 25 ژانويه 2021
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ایران ترامپ را آنهم در حیاط خلوت آمریکا شکست داد

ايران ترامپ را آنهم در حياط خلوت آمريکا شکست داد

تحليلگر معروف جهان عرب با اشاره به رسيدن نفتکش هاي ايراني به ونزوئلا آنرا به مثابه پيروزي براي ايران و متحدانش و شکستي براي ترامپ آنهم در حياط خلوت آمريکا قلمداد کرده است.
عبدالباري عطوان در مطلبي در رأي اليوم با اشاره به رسيدن نفتکش‌هاي ايراني به بنادر ونزوئلا آورده است: چهار نفتکش ايراني به بنادر ونزوئلا رسيده است و پنجمي هم در راه است و اين در ميان سکوت قابل توجه آمريکاست و جشن‌هاي دوگانه ايراني-ونزوئلايي به خاطر اين پيروزي بزرگ محور مقاومت است که بازوهايش به آمريکايي جنوبي و حياط خلوت آمريکا رسيده است.

وي مي‌نويسد: اين پنج نفتکش فقط حامل فرآورده‌هاي نفتي (بنزين و سولار) براي اين کشور تحت محاصره که عضو اصلي محور مقاومت است، نيست بلکه لوازم يدکي و تکنسين‌هاي فني براي تعمير پالايشگاه‌هاي ونزوئلا را هم به همراه دارد تا اين پالايشگاه‌ها پس از ماه‌ها توقف به فعاليت بازگردد و بالاتر از آن اين پيامي قوي به دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا و دولت آن است که تحريم شما شکست خورده است و از شکستي به شکست ديگر مي‌رسيد و اقدامات شما نتيجه عکس مي‌دهد.
عطوان نوشت: دولت ترامپ از طريق واسطه‌هايي از کشورهاي عرب حوزه خليج فارس ايران را تهديد کرد که مانع از رسيدن اين نفتکش‌ها به ونزوئلا خواهد شد و اگر نياز باشد به نيروي نظامي هم روي خواهد آورد اما مسئولان ايراني آن‌را به باد سخره گرفتند.
تحليلگر معروف جهان عرب مي‌افزايد: اين تغييري بزرگ در قواعد درگيري ميان ايران و آمريکاست که مي‌گويد که همه کشتي‌ها و ناوهاي آمريکايي و پايگاه‌هاي آمريکايي در منطقه خليج فارس در تيررس موشک‌هاي بسيار دقيق ايران است و اگر دولت آمريکا از جديت تهديد ايران در انتقام گيري مطمئن نبود، مانع اين نفتکش‌ها مي‌شد و اجازه رسيدن آنها به ونزوئلا را نمي‌داد.
عطوان مي‌افزايد: پيامي مهمي که ايران با اين به چالش طلبيدن آمريکا داد و نفتکش‌ها را اعزام کرد خطاب به اعضاي محور مقاومت و متحدانش در سراسر دنيا بود که ايران آنها را ناديده نمي‌گيرد و با قدرت در کنار آنها در برابر زورگويي اسرائيل و آمريکا خواهد ايستاد. تصويري که سايت رهبر انقلاب ايران منتشر کرده است و شماري از رهبران محور مقاومت مانند سيد حسن نصرالله دبير کل حزب الله لبنان، اسماعيل هنيه (حماس)، عبدالملک الحوثي (انصارالله يمن)، زياد النخاله (جهاد اسلامي)، محمد احمد حسين (مفتي قدس) در صحن مسجد الاقصي در حال نماز خواندن هستند تأکيدي براين حقيقت است. در عين حال نمايانگر سناريوهاي آتي محور مقاومت است که در رأس آنها آزادي قدس است. انتشار اين تصوير در شرايطي که نفتکش‌ها به سواحل ونزوئلا نزديک مي‌شدند، تصادفي نبود.
  
تعداد بازديد:312 آخرين تغييرات:99/03/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر