دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11 جمادي الثاني 1442 - 25 ژانويه 2021
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

برایان هوک: خواستار توافق جدیدی با ایران هستیم!

برايان هوک: خواستار توافق جديدي با ايران هستيم!

نماينده آمريکا در امور ايران در سخناني تکراري ادعا کرد که خواستار توافق جديدي با ايران هستيم!
«برايان هوک» نماينده آمريکا در امور ايران امروز سه‌شنبه در اظهاراتي مضحک مدعي شد که کشورش خواستار توافقي جديد با ايران است که دربرگيرنده برنامه هسته‌اي، برنامه موشکي و امور مرتبط با زندانيان آمريکائي در ايران باشد!

نماينده آمريکا در امور ايران با سوءاستفاده از رأفت اسلامي ايران در آزادي دو مجرم آمريکائي ادعا کرد که اين موضوع با ماه‌ها رايزني از طريق سوئيس (حافظ منافع واشنگتن در تهران) به انجام رسيده است.
اين مقام آمريکائي به منظور بهره برداري انتخاباتي از اقدام بشردوستانه ايران در اين خصوص ادعا کرد که اين مسأله نشان دهنده موفقيت راهبرد واشنگتن بوده است!
وي در خصوص تلاش نافرجام کشورش در تمديد تحريم تسليحاتي ايران بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت سازمان ملل نيز مدعي شد که «ايران پايان تحريم تسليحاتي را در ماه اکتبر فرصتي براي تسليح خود مي داند»!
برايان هوک که کشورش در نقض تعهدات بين‌المللي بي نظير بوده است، در ادامه مدعي شد: امکان پايان تحريم تسليحاتي ايران وجود ندارد و بايد در شوراي امنيت تمديد شود!
اين در حاليست که سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه پيشتر واشنگتن را به داشتن انگيزه‌هاي سياسي از بابت پافشاري در تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي ايران متهم کرد و از جامعه بين‌الملل خواست اين اقدام را محکوم کنند.
به گفته اين مقام روس، آمريکا از برجام خارج شده و اکنون از هيچ حق قانوني براي توسل به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل در راستاي تمديد تحريم تسليحاتي ايران برخوردار نيست.
لاوروف در نامه‌اي خطاب به شوراي امنيت و آنتونيو گوترش دبيرکل سازمان ملل، ادعاي آمريکا مبني بر عدم ازسرگيري تعهداتش ذيل برجام و در مقابل، پافشاري براي برخورداري از حقوق قيد شده در قطعنامه سازمان ملل را «مضحک و غيرمسئولانه» توصيف کرد.
گفتني است حدود سه روز پيش، «کلي کرافت» نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که ايالات متحده پيش‌نويس قطعنامه تمديد تحريم تسليحاتي ايران را در اختيار روسيه قرار داده است.
روسيه پيش از اين مخالفت خود را با تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي ايران اعلام کرده و حتي اعلام شده که برخي شرکت‌هاي تسليحاتي روسيه منتظر پايان اين تحريم براي انعقاد قرارداد با ايران هستند.
اين در حالي است که نماينده چين در سازمان ملل نيز پيشتر گفته بود آمريکا از توافق برجام خارج شده و به «تعهداتش طبق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل» نکرده است.
نماينده چين اضافه کرده بود که آمريکا «حقي براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران ندارد، چه رسد به اينکه بخواهد مکانيسم ماشه را فعال کند». 
تعداد بازديد:223 آخرين تغييرات:99/03/21
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر