دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11 جمادي الثاني 1442 - 25 ژانويه 2021
صفحه اصلي/قرآن

طرح قرآنی ۱۴۵۴ از ۳۰ خرداد با مشارکت دستگاه‌های قرآنی آغاز می‌شود

طرح قرآني ۱۴۵۴ از ۳۰ خرداد با مشارکت دستگاه‌هاي قرآني آغاز مي‌شود

طرح ملي قرآني ۱۴۵۴ با مشارکت دستگاه هاي قرآني از ۳۰ خردادماه در ۳۲ استان آغاز خواهد شد و تا شهريور ماه ادامه خواهد داشت.
نشست خبري طرح قرآني ۱۴۵۴ با حضور مسئولان قرآني و جمعي از اصحاب رسانه در مرکز همايش‌هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد.
جواد شيخ اکبري رئيس شبکه قرآن و معارف سيما، مجتبي ايزدي مدير راديو قرآن، مهدي قره شيخلو رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امورخيريه، محمد مهدي عزيززاده دبير کميسيون تبليغ و ترويجي معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، جوادي معاونت فضاي مجازي سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي از حاضران در اين نشست بودند.

در ابتداي اين مراسم شيخ اکبري مدير شبکه قرآن و معارف سيما با اعلام اينکه اين طرح از ۳۰ خردادماه در ۳۲ استان آغاز خواهد شد، گفت: اين طرح ملي و قرآني با محوريت آيات کاربردي و موضوعي قرآن کريم در خصوص گفتمان قرآني در جامعه و بين مردم با شعار قرآن، خانواده و آرامش با هماهنگي تمام شبکه‌هاي سيما، صدا و سيماي مراکز استان‌ها و نهادهاي قرآني کشور از ۳۰ خرداد آغاز و تا شهريور ماه ادامه خواهد داشت.
وي با اعلام برگزاري آزمون سراسري مفاهيم موضوعي قرآن کريم در بقاع متبرکه به عنوان يکي از برنامه‌هاي اين طرح اظهار داشت: طرح درس خانواده و آرامش شامل موضوع‌ها و آيات کاربردي قرآن، برگزاري مسابقه روزانه از شبکه‌هاي سيما در عنوان‌هاي مختلف و همچنين مسابقه‌هاي جانبي مانند خطاطي و داستان نويسي از بخش‌هاي طرح قرآني ۱۴۵۴ خواهد بود.
شکل گيري دبيرخانه ستاد طرح ملي
دبيرخانه ستاد طرح ملي از ابتداي سال شکل گرفت و شوراي سياستگذاري با حضور حجت الاسلام حميد محمدي دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني، مهدي قره شيخلو رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف، سيدعلي سرابي قائم مقام شوراي عالي قرآن، سيد عباس فاطمي رئيس مرکز امور استان‌هاي صدا و سيما و مجتبي ايزدي مدير راديو قرآن آغاز به کار کرد.
وي افزود: امسال کميته‌هاي فضاي مجازي، علمي و محتوايي، برنامه سازي و نهادها و شبکه‌ها و استان‌ها فعاليت مي‌کنند. هر هفته يک موضوع مطرح مي‌شود و هفت آيه ارائه مي‌گردد و در هفته نهم همزمان با ايام محرم با موضوع امر به معروف و نهي از منکر پايان مي‌يابد.
شيخ اکبري با تأکيد بر اينکه ۶۰ آيه کاربردي در اين طرح ارائه مي‌شود، گفت: شبکه قرآن در دو بخش طرح ۱۴۵۴ را اجرا مي‌کند که يک بخش مربوط به برنامه‌هاي زنده از صبح تا شب خواهد بود و بخش ديگر مربوط به برنامه‌هاي توليدي با عنوان‌هاي متنوع در موضوع خانواده است.
دبير شوراي معارف سيما افزود: امسال براي اثرگذاري و جذابيت بيشتر برنامه‌هاي نمايشي و مسابقه پيامکي خواهيم داشت و يک مسابقه نيز در پايان هر هفته برگزار مي‌شود و علاقه مندان مي‌توانند آثار هنري خود را ارسال کنند.
توليد ۶ هزار دقيقه محتواي قرآني طرح ۱۴۵۴ در راديو
مجتبي ايزدي در ادامه گفت: اميدواريم طرح قرآني ۱۴۵۴ طرحي تابستاني متفاوت و پرشور تر از سال‌هاي قبل باشد.
وي با اعلام اينکه راديو قرآن سه برنامه را پشتيباني مي‌کند، اظهار داشت: برنامه قرآن و زندگي، فهم و حفظ آيات قرآن کريم را در دستور کار قرار خواهد داد. همچنين درس نامه حفظ نيز از ديگر برنامه‌هاي راديو قرآن است که از ساعت ۹ و سي دقيقه الي ۱۰ صبح پخش مي‌شود.
ايزدي با بيان محوري ترين برنامه قرآني در عصرگاه تابستانه افزود: قرآن، دستور زندگي عنوان برنامه‌اي است که عصرها پخش خواهد شد و اميدواريم با اين حجم از برنامه‌ها بتوانيم جنبه‌هاي حفظ و مشارکت مردمي را در طرح امسال افزايش دهيم. در واقع بيش از ۶ هزار دقيقه در طول تابستان در خصوص اين طرح برنامه توليد خواهد شد.
مدير راديو قرآن با اشاره به برنامه محله تلاوت گفت: محله تلاوت برنامه است که بيشتر به تلاوت‌هاي درخواستي توجه مي‌کند و آيات مرتبط با آن را پخش خواهد کرد.
وي با اعلام اهميت فضاي نمايشي قرآني ادامه داد: ما متناسب با سوره‌ها نمايشنامه‌هايي از قبل داشته‌ايم که پخش خواهيم کرد و يا با همکاري معاونت صدا نمايشنامه‌هايي را توليد مي‌کنيم.
وي با اشاره به ديگر شبکه‌هاي راديويي گفت: شبکه‌هاي راديويي اقتصاد، پيام، ايران، تهران، سلامت، ورزش، فرهنگ، معارف جوان و گفتگو نيز در طول اين ايام برنامه‌هايي را براي پخش در راستاي طرح قرآني ۱۴۵۴ خواهند داشت.
ايجاد هشتگ مرتبط جهت دسترسي بهتر به محتواي طرح
سپس سعيد مقيسه، معاونت فضاي مجازي صدا و سيما به بيان نکاتي در اهميت اين طرح در فضاي مجازي پرداخت و گفت: در راستاي حمايت و همکاري طرح ۱۴۵۴ معاونت فضاي مجازي سازمان چند اقدام انجام داده است که اولين آنها ايجاد کانال خطي و ۲۴ ساعتي در اپليکيشن سپهر است اين اپليکيشن تمام برنامه‌هاي سازمان را منتشر مي‌کند و زين پس طرح قرآني ۱۴۵۴ نيز جز برنامه‌هاي منتشر شده در اين شبکه قرار خواهد گرفت وبه زودي شبکه بشارت قابل استفاده براي عموم خواهد بود.
وي همچنين از توليد محتواي قرآني بر مبناي طرح قرآني ۱۴۵۴ در IPT ها خبر داد و بيان داشت: شبکه سپهر که از اپليکيشن آن مجزا مي‌باشد و هدف آن اعلام برنامه‌هاي سازمان است نيز موضوع طرح قرآني ۱۴۵۴ را به عنوان بشارت در دستور کار خود قرار خواهد داد و در تلويزيون‌ها و IPT هاي طرف قرارداد توليد محتواي اين طرح اعلام خواهد شد.
وي با اشاره به اهميت پيام رسان ها گفت: در تمامي پيام رسانها هشتگ QBESHARAT توليد شده و افراد مي‌توانند محتواهاي مورد نياز طرح قرآني ۱۴۵۴ را از اين طريق کسب نمايند.
استفاده از ظرفيت بقاع متبرکه در طرح ۱۴۵۴
بعد از آن مهدي قره شيخلو رئيس مرکز امور قرآني سازمان اوقاف و امور خيريه به بيان نکاتي پرداخت و گفت: همه ما بايد خوشحال باشيم که سازمان صدا و سيما هرسال بهتر و کيفي‌تر در حوزه فعاليت‌هاي قرآني ورود پيدا مي‌کند و اميد داريم بنا بر دغدغه دوستان طرح ۱۴۵۴ طرح متفاوتي باشد.
وي با اشاره به مصوبه جهت تدوين افق پنج ساله‌ي اين طرح قرآني اظهار داشت: ما در دستگاه‌هاي مختلف بايد تمرين کنيم تا کارهاي کوچک را حذف کنيم و کارهاي ملي مشارکتي که به تأثير گذاري و مشارکت بيشتر مردم مي‌انجامد را سهم بيشتري ببخشيم. اميدوارم فضايي ايجاد شود که هر فصل چنين برنامه‌اي داشته باشيم. ايجاد برنامه‌هاي کلان قرآني و حصول تأثير گذاري اين برنامه‌ها بر زندگي روزانه مردم از مهمترين اهداف ما است.
اين قاري قرآن افزود: قرار است برنامه‌هاي طرح ۱۴۵۴ از فضاي بسته استوديو و بحث‌هاي گفت و گو محور در قالب‌هاي جذاب ارائه و از ظرفيت تمام شبکه‌ها استفاده شود تا تعداد بيشتري را جذب کند.
قره شيخلو در پايان به ظرفيت بقاع متبرکه اشاره و گفت: مادر سازمان اوقاف و امور خيريه سعي کرديم در بخش‌هاي کارشناسي در خدمت دوستان باشيم و هم در بخش اجرا تمام ظرفيت‌هايي که در کشور داريم مثل ظرفيت بقاع متبرکه و استان‌ها که مي‌توانند در پيشبرد اين طرح مثمر ثمر باشند را در اختيار قرار دهيم
تغيير رويکرد حفظ محوري به سوي آيه محوري در طرح قرآني ۱۴۵۴
سپس محمد مهدي عزيززاده دبير کميسيون تبليغ و ترويج معاونت قرآن و عترت با اعلام اين نکته که استمرار اين طرح در تغييرات مديريتي اهتمامي را نشان مي‌دهد، افزود: هدف انس جدي براي مردم است که تغيير از رويکرد حفظ محوري به سوي آيه محوري مي‌تواند رويکرد خوبي باشد.
وي با اشاره به شيوع ويروس کرونا و استفاده از فضاي مجازي و پيام رسان ها ادامه داد: مشارکت کميسيون تبليغ و ترويج فعاليت‌هاي قرآني در اين طرح در قالب توليد بخشي از برنامه‌هاي حرفه‌اي و جذاب، تهيه بخشي از جوايز، استفاده از ظرفيت مؤسسات قرآني در استان‌ها و همچنين در قرار دادن استوديوهاي قرآني در استان‌ها به منظور توليد برنامه است.
وي با اعلام اين نکته که بشدت نيازمند شبکه سازي بين علاقه مندان قرآني هستيم در پايان گفت: اميدواريم با استفاده از شبکه سازي در بين علاقه مندان قرآني، رشد و توجه بيشتر برنامه‌هاي قرآني را رقم بزنيم.
ايجاد مرکز رسانه و هنر در سازمان دارالقرآن
مرتضي جوادي نماينده سازمان دارالقرآن الکريم نيز در ادامه به سخناني پرداخت و گفت: سازمان دارالقرآن سياست ويژه اي را در پيش گرفته است که در راستاي سياست‌هاي قبل بوده است محوريت در تمام کارهاي رسانه‌اي است و ما نيز بر اساس اين اهميت کميته‌اي را در سازمان دارالقرآن تشکيل داده‌ايم. بر همين اساس مرکز رسانه و هنر تأسيس شده که به همين موضوعات مي‌پردازد. در طرح ۱۴۵۴ حضور جدي خواهيم داشت و در تأمين بخشي از جوايز و محتوا نيز مشارکت خواهيم داشت.
وي با اعلام اينکه ما تلاش مي‌کنيم تا در همه فعاليت‌ها شعار «قرآن زنده است» را به صورت جدي دنبال کنيم عنوان داشت: طي ابلاغيه‌اي به ادارات امور قرآني در مراکز استان‌ها شرايطي را مهيا کرده‌ايم تا آنها هم بتوانند در مراکز رسانه‌اي استان و شهرستانها همکاري کنند.
برنامه‌هاي قرآني استاني پربارتر مي‌شود
سيد عباس فاطمي رئيس مرکز سيماي استان‌ها در اين نشست ضمن تشريح برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي اجراي طرح ۱۴۵۴ در استان‌هاي کشور گفت: با توجه به موضوع اين طرح که به خانواده اختصاص دارد، تلاش مي‌کنيم تا با الهام از آموزه‌هاي قرآني برنامه‌هاي استاني را پربارتر کنيم.
وي افزود: در هر شبکه استاني هر روز يک برنامه ۳۰ دقيقه‌اي خواهيم داشت که در مجموعه دو هزار برنامه و ۶۰ هزار دقيقه خواهد بود. همچنين برنامه‌هاي مستقل قرآني را به همت نهادهاي استاني توليد خواهيم کرد.
فاطمي ادامه داد: ۱۲۰ ارتباط ۳۰ دقيقه‌اي با شبکه قرآن خواهيم داشت و طراحي اين برنامه‌ها صورت گرفته است و در سال گذشته نيز مراکز استاني مورد توجه قرار گرفتند. در اين طرح از بهترين کارشناسان و صاحبنظران استفاده مي‌کنيم تا مخاطبان بيشتري به اين برنامه‌ها توجه کنند. 
تعداد بازديد:260 آخرين تغييرات:99/03/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر