جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر گروه خونی و ژن افراد بر احتمال شدت کووید ۱۹

تاثير گروه خوني و ژن افراد بر احتمال شدت کوويد ۱۹

طبق نتايج يک مطالعه جديد، ژن و گروه خوني فرد به تعيين احتمال شدت بيماري کوويد۱۹ کمک مي کند.
به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات قبلي نشان داده‌اند که نوع گروه خوني با شدت بيماري مرتبط است.

تيمي از محققان دريافته‌اند که افراد داراي گروه خوني A در مقايسه با ساير گروه‌هاي خوني، ۴۵ درصد بيشتر با ريسک ابتلاء به کروناويروس جديد و ابتلاء به بيماري کوويد ۱۹ مواجه هستند. از سوي ديگر، افراد داراي گروه خوني O، ۳۵ درصد کمتر در معرض ريسک ابتلاء به نوع شديدتر کوويد ۱۹ قرار دارند.
دکتر «رابرت گلاتر»، از بيمارستان لنوکس هيل نيويورک، در اين باره مي‌گويد: «ژن هاي کنترل کننده گروه خوني در تشکيل سطح سلول‌ها نقش دارند. تغيير در ساختار سطح سلول بر آسيب پذيري سلول آلوده به کروناويروس جديد تأثير دارد.»
وي در ادامه مي‌افزايد: «ما از مطالعات قبلي هم مي‌دانيم که نوع گروه خوني بر ريسک لختگي خون تأثير دارد. و کاملاً مشخص شده که بيماران مبتلا به کوويد ۱۹ با ريسک بالا لختگي خون مواجه هستند.»
در اين مطالعه، ژنتيک و گروه خوني بيش از ۱۶۰۰ بيمار کوويد ۱۹ از ايتاليا و اسپانيا و همچنين بيش از ۲۲۰۰ گروه کنترل سالم بررسي شد.
همچنين محققان متوجه شدند علاوه بر گروه خوني، برخي دسته‌هاي ژني با احتمال بالاتر ابتلاء به نوع شديد کوويد ۱۹ مرتبط هستند. به عنوان مثال يکي از توده‌هاي ژني، اين ريسک را تا ۷۷ درصد افزايش مي‌دهد. 
تعداد بازديد:537 آخرين تغييرات:99/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر