چهارشنبه 1 بهمن 1399 - 6 جمادي الثاني 1442 - 20 ژانويه 2021
صفحه اصلي/قرآن

لزوم ترویج زندگی قرآنی در جامعه امروز ضروری است

لزوم ترويج زندگي قرآني در جامعه امروز ضروري است

رئيس سازمان دارالقرآن الکريم گفت: بايد زندگي قرآني را در جامعه رقم زد و بي‌شک مقدمه دستيابي به چنين هدفي روخواني و روانخواني قرآن کريم است.
حجت‌الاسلام مهدي اخوان صباغ در جمع رؤسا و کارشناسان قرآني ادارات تبليغات اسلامي کردستان و در جلسه توجيهي طرح شبکه تبليغي تربيتي نورالثقلين که در سالن همايش‌هاي مجتمع فرهنگي نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: در استان کردستان فرصت بزرگ پرداختن به فرهنگ قرآني مهيا است و بايد آنچه که لازمه زندگي است از قرآن کريم دريافت و استخراج کنيم.

وي با اشاره به اينکه مقام معظم رهبري در مورد جامعه قرآني فرموده‌اند که فعاليت قرآنيان در جامعه فعاليت راهبردي، راهبرد نگاري و راهبرد نويسي است، اظهار کرد: قرآن امانت پيامبر الهي است و ما بايد راه سعادت و آخرت را از اين کتاب الهي استخراج کنيم.
وي اذعان کرد: قرآن مسلماً کتاب زندگي همه ماست و نبايد بدون استفاده در کنج خانه‌ها بماند بلکه آيات قرآن به ما قائده زندگي کردن را مي‌آموزد و بايد از آن بهره برد.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه در کردستان زمينه‌هاي فعاليت فرهنگي قرآني زياد است و بايد فرصت‌ها را مغتنم شمرد، يادآور شد: بايد زندگي قرآني را در جامعه رقم زد و بي‌شک مقدمه دستيابي به چنين هدفي روخواني و روان خواني قرآن کريم است.
حجت‌الاسلام اخوان صباغ اظهار کرد: گرچه امروزه تلاوت‌ها و قرآئت‌هاي قرآن کريم و فعاليت‌هاي قرآني نسبت به قبل از انقلاب چشمگير است، اما تا قرآني شدن جامعه و رسيدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داريم.
وي قرآني شدن مساجد، قرآني کردن جلسات خانگي و زندگي با سبک قرآني را مورد تاکيد قرار داد و بيان کرد: اين مواردي است که براي ما مهم بوده و بايد براي دستيابي به اين موارد تلاش کنيم.
وي عنوان کرد: به دنبال ادغام اتحاديه مؤسسات قرآني سازمان تبليغات با اتحاديه‌هاي قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هستيم تا براين اساس شاهد انسجامي در فعاليت‌هاي قرآني و پرهيز از اختلاف باشيم.
رئيس سازمان دارالقرآن الکريم افزود: خانه‌ها و مؤسسات قرآني نماد حرکت مردمي در فرهنگ ديني ما هستند و بايد روز به روز تقويت شوند.
حجت‌الاسلام اخوان تصريح کرد: نگاه ما نگاه تربيت محور و فراتر از قرائت و تلاوت قرآن کريم است و بايد سبک و قواعد قرآني در زندگي مردم جاري شود.
معاون تعليم و تربيت دارالقرآن کريم نيز در اين جلسه توجيهي اظهار کرد: قريب به صد در صد مردم قرآن کريم را مقدس مي‌دانند و به آن ارادت دارند اما انس با قرآن کريم در کشور آمار خوبي ندارد و بايد تلاوت روزانه قرآن کريم ميان مردم ترويج يابد.
حجت‌الاسلام موسي جامعي بيان کرد: همه بايد براي حفظ قرآن کريم تلاش کنيم و دامنه جامعه قرآني را گسترش دهيم.
وي اضافه کرد: اگر جلسات خانگي قرآن کريم با رويکرد تربيت قرآني در منازل باب شود جوانان و نوجوانان با قرآن کريم انس خواهند گرفت.
وي با بيان اينکه فعاليت‌هاي قرآني و توليدات اين حوزه بايد از حالت سنتي خارج شود، عنوان کرد: با راه‌اندازي مرکز هنر و رسانه سعي بر اين داشتيم تا در فضاي مجازي و با استفاده از پيام‌رسان‌هاي داخلي از جمله ايتا بتوانيم فعاليت‌ها و توليدات قرآني را گسترش دهيم و تاکنون اقداماتي نيز انجام داده‌ايم.
معاون تعليم و تربيت دارالقرآن الکريم کشور به اجراي طرح تربيت قرآني در کشور اشاره کرد و گفت: تربيت به اين معنا نيست که تنها قاري و حافظ تربيت شود، کمااينکه اين اقدام نظام‌مند و ساختارمدار انجام شده و مي‌شود، هدف از تربيت قرآني اين است که جلسات قرآن را به صورت بي‌تکلف و ساده برگزار و در بستر اين جلسات آحاد مردم به ترازي از آداب، اخلاق اسلامي و معلومات ديني برسند.
مديرکل تبليغات اسلامي استان کردستان نيز در ابتداي اين نشست اظهار کرد: در استان کردستان گستره فعاليت‌ها بر محور قرآن و محبت به اهل بيت استوار است.
حجت‌الاسلام احمد حاتميان افزود: جامعه اسلامي ما بايد به تمام معنا با تربيت ديني و رفتارهاي ديني پرورش يابد و زمينه‌هاي اين تربيت ديني و قرآني بايد در جامعه مهيا شود.
در ادامه اين نشست رؤساي ادارات تبليغات اسلامي و کارشناسان قرآني استان کردستان نيز نظرات و پيشنهادات خود را براي تقويت فعاليت‌هاي قرآني اعلام کردند.
برگزاري نشست هيئت انديشه‌ورز و ديدار با امام جمعه سنندج از ديگر برنامه‌هاي رئيس سازمان دارالقرآن کريم در سفر به استان کردستان بود.
گفتني است، هيئت انديشه‌ورز هيئتي متشکل از افراد حقيقي عالم، توانمند و فرهيخته است که بايد در استان تشکيل شود تا محتواي طرح توسعه شبکه تبليغي و تربيتي قرآن کريم را نظارت، توليد و بومي کنند. 
تعداد بازديد:351 آخرين تغييرات:99/04/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر