جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/خانواده

معمای شهریه حضوری برای کلاس غیر حضوری!

معماي شهريه حضوري براي کلاس غير حضوري!

دانشجو آنقدر منصف هست که مي داند استادش براي کلاس آنلاين وقت گذاشته و خودش هم در کلاس ها حضور داشته، اما به دلايلي معتقد است که نبايد تمام پول را بپردازد و به نظر ميرسد حرفش بيراه نيست.
«اگر مي دونستيم با اين کيفيت قراره چنين شهريه‌اي پرداخت کنيم، هيچ وقت اينجا رو انتخاب نمي‌کرديم، ما با دونستن امکانات و شرايط دانشگاه که براي دانشجويان شهريه پرداز تعبيه کردند اين رشته و دانشگاه رو انتخاب کرديم! نه براي آموزش و امتحان مجازي بدون هيچ ارتباطي با اساتيد!»

اين روزها دانشجويان پرديسي و شبانه دانشگاه صنعتي اميرکبير ناراحتند و مدام در حال بحث و گفتگو با همديگر و مسئولان دانشگاه هستند. چرا؟
ماجرا از اين قرار است که با توجه به شرايطي که کرونا ويروس به وجود آورده و کلاس‌ها به صورت مجازي برگزار مي‌شود، دريافت شهريه همچنان مثل قبل دريافت مي‌شود و هيچ تغييري در مقدار آن ايجاد نشده است؛ که همين موضوع اعتراض بسياري از دانشجويان را برانگيخته است.
حرف دانشجوها دور از حق و واقعيت نيست، خودشان هم يک بيانيه درست کرده‌اند که شامل موارد زير است و هدف آنها از بيان اين موارد، درخواست کم شدن شهريه است؛ خودشان قبول دارند که شهريه بايد پرداخت بشود اما معتقدند "قد آشي که مي‌خورند پول بدهند، نه بيشتر! " دانشجويان با ارائه اين ليست نشان مي‌دهند که از مخارج و هزينه‌هاي دانشگاه هم ناآگاه نيستند:
۱)حضوري نبودن کلاس‌ها و به طبع کاهش هزينه‌هاي خدماتي دانشگاه مانند هزينه‌هاي آب و برق و ... .
۲) کيفيت پايين کلاس‌هاي مجازي و برابر نبودن سطح آموزشي با ترم‌هاي گذشته.
۳) هزينه‌اي که دانشجويان براي خريد اينترنت جهت شرکت در کلاس‌هاي مجازي پرداخته‌اند.
«لازم به ذکر است، در برخي منابع، خبري مبني بر مجاني بودن ترافيک اينترنت جهت استفاده از سامانه‌هاي دانشگاه منتشر شده بود که صرفاً بخش محدودي از اپراتورها را شامل مي شد»
۴) برگزار نشدن کلاس‌هاي عملي (وعده‌هاي داده شده در مورد برگزاري کلاس‌هاي عملي در شهريور با توجه به آمارهاي اخير غير ممکن به نظر مي‌رسد.)
۵) تعداد زيادي از دانشجويان خوابگاهي هستند و امکان حضور و استفاده از دانشگاه را از تاريخ مذکور جهت بازگشايي دانشگاه نداشته‌اند.
حالا بايد چه کرد؟ آيا واقعاً دانشجويان مسئول تأمين کسري بودجه دانشگاهي هستند که تعطيل بوده؟
چند وقت پيش دقيقاً در تاريخ ۳ تير صحبت‌هاي غلامي، وزير علوم در خبرگزاري‌هاي مختلف مثل خبرگزاري تسنيم، درباره شرايط پرداخت دانشگاه‌ها اين طور منتشر شده بود:
«تصميم گيري در خصوص تعيين تکليف شهريه دانشجويان و تمامي مباحث مالي و بودجه‌اي در ترم جاري، بر عهده هيئت امناي دانشگاه خواهد بود. اميدواريم دانشگاه‌ها در هيئت امنا موضوع شهريه را مطرح کنند تا احياناً اگر در جايي لازم بود، شهريه به دانشجويان بازگردد. طبعاً دانشجوياني که سرويس و خدماتي از دانشگاه دريافت نمي‌کنند اما شهريه پرداخت کرده باشند، شهريه آنها محاسبه خواهد شد و با تصميم هيئت‌هاي امنا شهريه در حساب آنها براي ترم آينده ذخيره خواهد شد و دانشجويان در حال تحصيل پولي دريافت نمي‌کنند بلکه به عنوان طلب در آنها ذخيره مي‌شود و در نيمسال بعدي مابه التفاوت دريافت خواهد شد. اما دانشجوياني که در شرف فارغ التحصيلي باشند اين طلب را دريافت خواهند کرد.»
دانشجويان امير کبير با استناد به سخناني که وزير علوم گفته، گروهي ۶۵۰ نفره در تلگرام تشکيل داده‌اند تا همگي حرف‌هايشان را بزنند و يک نفر به عنوان نماينده، سخنگوي حرف‌هاي کل دانشجويان باشند، اما متأسفانه تمام تماس‌هاي دانشجويان يا بدون پاسخ مانده و يا در صورت پاسخگويي به همکار بعدي پاس داده شده.
يکي از دانشجويان براي ديگر دوستانش در همان گروه تلگرامي مکالماتش را که با يکي از کارمندهاي دانشگاه بود نقل کرد که وقتي با او صحبت کرده اين طور جواب شنيده که: «ما کارمندها از اول شيوع ويروس کرونا در دانشگاه حضور داشتيم و شما هم مي‌توانستيد بياييد! شما دانشجوها هميشه شاکي هستيد و طلبکار!»
و در ادامه پاسخ به سوالات مشکلات مرتبط با ارتباط نداشتن با اساتيد، پايين آمدن کيفيت در تدريس مجازي، نداشتن خوابگاه و هزينه اينترنت، تماس را قطع کردند!
راستش وقتي با دانشجويي که امام خميني از او به عنوان جوان روشنفکر، فرزند ايران، قوه متفکر ملت و … نام مي‌برد در دانشگاهي که يکي از با سابقه ترين مؤسسات آموزش عالي کشور در زمينه فني و مهندسي است، شايسته است که اين طور برخورد شود؟
دانشجو آنقدر منصف هست که مي‌داند استادش براي کلاس آنلاين وقت گذاشته و خودش هم در کلاس‌ها حضور داشته، اما به دلايلي که بالا مطرح کرديم معتقد است که نبايد تمام پول را بپردازد و به نظر مي‌رسد حرف و دليلش بيراه نيست! 
تعداد بازديد:475 آخرين تغييرات:99/04/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر